Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. 08. 2018, 10:08

Pápež sa stretol s miništrantmi, aj zo Slovenska a Česka

František si prevzal od miništrantov darčeky – farebný náramok a púťovú šatku.
Pápež sa stretol s miništrantmi, aj zo Slovenska a Česka

Pápež František (TASR/AP)

Pápež František sa v utorok na Námestí sv. Petra vo Vatikáne stretol s asi 60 000 účastníkmi XII. medzinárodnej miništrantskej púte, mladými ľuďmi z 18 krajín sveta vrátane ČR i SR.

Najviac účastníkov púte prišlo do Vatikánu z Nemecka (asi 50 000).

Informoval o tom Vatikánsky rozhlas, ako aj tlačová agentúra DPA.

Hlavu katolíckej cirkvi pozdravil v úvode stretnutia biskup diecézy zo srbského Zrenjaninu Ladislav Nemet, predseda Medzinárodného miništrantského zväzu Coetus Internationalis Ministrantium (CIM).

Ten vznikol v roku 1960 a usporadúva podobné púte so štvorročnou až päťročnou periodicitou už po desaťročia.

Pápež František si prevzal od niekoľkých účastníkov stretnutia z radov miništrantov z Nemecka, Ukrajiny a USA dva symbolické darčeky – farebný náramok vyjadrujúci jednotu spoločenstva miništrantov okolo oltára a púťovú šatku bielej farby.

Hlava katolíckej cirkvi následne odpovedala na otázky vybraných hostí. Pápež sa vo večerných hodinách zúčastnil aj na bohoslužbách, ktorých súčasťou bola jeho modlitba za pokoj v súlade s tohtoročným mottom púte – „Hľadaj pokoj a usiluj sa oň“.

Po záverečnom požehnaní pápež zaslal miništrantom na celom svete pozdravné posolstvo prostredníctvom aplikácie goRome!, ktorá je prístupná v piatich jazykoch.

Miništranti ju budú môcť využívať podobne ako v príprave na stretnutie až do konca svojho pobytu vo Vatikáne 3. augusta.

Stretnutie sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Vzhľadom na extrémne horúčavy stáli v jeho dejisku pripravené na ochladenie vodné delá, hasiči sa pokúšali aspoň improvizovanou sprchou z hadíc zmierniť u prítomných negatívne vplyvy súčasného počasia.

Pápež František v tejto súvislosti vyzdvihol odvahu zhromaždených mladých ľudí.

Odporúčame