Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. 09. 2018, 15:07

Vo Vysokej nad Uhom uložia relikviár blahoslavenej Anny Kolesárovej

Súčasťou sobotňajšieho programu bude okrem vigílie a s tým spojeného programu tiež bežecká štafeta a pešia púť.
Vo Vysokej nad Uhom uložia relikviár blahoslavenej Anny Kolesárovej

Relikviár Anny Kolesárovej pred oltárom na slávnosti blahorečenia v Košiciach (Foto: TASR/Milan Kapusta)

Počas nadchádzajúceho víkendu sa vo Vysokej nad Uhom uskutoční slávnosť spojená s uložením relikvií blahoslavenej Anny Kolesárovej.

Informoval o tom hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian.

Súčasťou sobotňajšieho programu bude okrem vigílie a s tým spojeného programu tiež bežecká štafeta a pešia púť. Štafeta s trasou dlhou približne 90 kilometrov sa začne štartom v ranných hodinách pri košickom Dóme sv. Alžbety.

Pešia púť povedie do rodiska Anny Kolesárovej z Nižného Hrušova. Ďakovná slávnosť spojená s uložením relikviára, ktorú bude celebrovať košický arcibiskup – metropolita Bernard Bober, je naplánovaná na nedeľu 10. h. Predchádzať jej bude modlitba ruženca.

Pozostatky tela Anny Kolesárovej sú uložené v dvoch relikviároch. Prvý sa nachádza v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Vo Vysokej nad Uhom uložia ten, ktorý bol na hlavnej slávnosti spojenej s blahorečením.

„Má tvar srdca, ktoré symbolizuje obetu a lásku. Je vyrobený zo striebra a má priemer približne pol metra. Jeho autorom je šperkár Marek Husovský,“ opísal Fabian.

Annu Kolesárovú zastrelil 22. novembra 1944 vojak sovietskej armády. Šestnásťročné dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Dekrét o jeho mučeníctve schválil v marci pápež František.

Blahorečená bola 1. septembra. Púte do jej rodiska organizujú už takmer 20 rokov. Vznikli na podnet mladých. Tamojším pastoračným centrom ich prejde ročne približne 5 000.
 

Odporúčame