Asia Bibi je nevinná, potvrdil Najvyšší súd 

Asia Bibi je nevinná, potvrdil Najvyšší súd 

Asia Bibi. Foto – ACN/British Pakistani Christian Association

Asia Bibi bude môcť po verdikte slobodne opustiť Pakistan a vycestovať za svojimi dcérami, ktoré medzičasom ušli do Kanady, kde im poskytli azyl.

Pakistanský Najvyšší súd v utorok zamietol odvolanie proti oslobodeniu kresťanky Ásije Nórínovej, známejšej pod meno Asia Bibi, odsúdenej na trest smrti za rúhanie. Informovala o tom agentúra AP.

Porota trojice sudcov pakistanského Najvyššieho súdu oznámila, že právnik vystupujúci v mene odvolacej petície ich nepresvedčil. Najvyšší súd tak potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie o oslobodení Nórínovej od trestu smrti v prípade obvinenia z bohorúhačstva. 

Utorňajším rozhodnutím sa končí dlhoročný spor okolo tejto pakistanskej kresťanky a poskytne jej teoretickú možnosť opustiť krajinu.


Saiful Malook (uprostred), obhajca pakistanskej kresťanky Asie Bibi, prichádza do budovy Najvyššieho súdu v Islamabade. Foto – TASR/AP

Predtým ako Nórínovú Najvyšší súd na konci októbra zbavil viny, strávila osem rokov v cele smrti za bohorúhačstvo.

O zvrátenie oslobodzujúceho verdiktu najvyššieho súdu z 31. októbra 2018 sa usilovali zástancovia radikálneho islamu.

Prečítajte si aj
Imámovia sa postavili na správnu stranu, ale cesta je to ešte ďaleká Zdieľať

Nórínová, ktorá sa od októbra do dnešného dňa zdržiavala na neznámom stráženom mieste, bude môcť po utorkovom verdikte slobodne opustiť Pakistan a vycestovať za svojimi dcérami, ktoré medzičasom ušli do Kanady, kde im poskytli azyl.


Súdne pojednávanie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Foto – TASR/AP

Asiu Bibi, v súčasnosti 54-ročnú matku piatich detí, pôvodne odsúdil na smrť okresný súd v provincii Pandžáb v roku 2010 za rúhačské slová, ktoré rok predtým vyslovila počas hádky s moslimkami pri práci na farme.

Súd v provinčnej metropole Láhaur v roku 2014 potvrdil trest smrti vynesený na základe kontroverzných pakistanských zákonov o rúhaní.

Prípad pakistanskej kresťanky vyvolal pozornosť po celom svete. Za jej prepustenie dlhodobo lobovali medzinárodné ľudskoprávne skupiny, politici i náboženskí lídri.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo