Metropolita Jepifanij sa ujal funkcie hlavy ukrajinskej pravoslávnej cirkvi

Metropolita Jepifanij sa ujal funkcie hlavy ukrajinskej pravoslávnej cirkvi

Metropolita Jepifanij, hlava ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, sa počas nedeľňajšej slávnosti v Kyjeve oficiálne ujal funkcie. Foto - TASR/AP

Slávnosti, ktorá sa konala v kyjevskom Chráme svätej Sofie z 11. storočia, sa zúčastnili aj prezidentskí kandidáti Porošenko a Tymošenková.

Metropolita Jepifanij, hlava ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, sa počas nedeľňajšej slávnosti v Kyjeve oficiálne ujal funkcie, čím sa sformalizovalo osamostatnenie ukrajinskej pravoslávnej obce od ruskej cirkvi, informovala agentúra AP.

Ukrajinská novovytvorená nezávislá pravoslávna cirkev sa v decembri po viac než tristo rokoch odtrhla od ruskej pravoslávnej cirkvi.

Prečítajte si aj
Ukrajinci už majú autokefálnu cirkev Zdieľať

Ekumenický konštantínopolský patriarcha Bartolomej začiatkom januára odovzdal dekrét o nezávislosti ukrajinskej pravoslávnej cirkvi do rúk metropolitu Jepifanija, a symbolicky tak posvätil osamostatnenie.

Na nedeľňajšej slávnosti sa zúčastnil i ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý opäť kandiduje v najbližších prezidentských voľbách naplánovaných na 31. marca, ako i jeho súperka v súboji o post hlavy štátu Julija Tymošenková.

Slávnosť sa konala v kyjevskom Chráme svätej Sofie z 11. storočia, spresnila agentúra AFP.


Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa účastní na slávnosti v Kyjeve, na ktorej sa metropolita Jepifanij oficiálne ujal funkcie. Foto - TASR/AP

Ukrajinská cirkev bola viac než 300 rokov rozdelená na tri vetvy, pričom jednu z nich kontroloval moskovský patriarcha. Kyjev to však v uplynulom období začal považovať za neprijateľné, a to najmä pre stále prebiehajúci vojnový konflikt s Ruskom podporovanými povstalcami na východe krajiny.

Najvyšší hodnostári ukrajinskej pravoslávnej cirkvi schválili v decembri v Kyjeve zrod novej, jednotnej cirkvi oddelenej od moskovského patriarchátu a za jej hlavu zvolili metropolitu Jepifanija.

Ruská pravoslávna cirkev v reakcii na osamostatňovanie sa cirkvi na Ukrajine medzičasom prerušila vzťahy s Istanbulom, centrom pravoslávneho sveta.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo