Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. apríl 2019

Žiadny Instagram ani veterník. Aj ženy majú pôstny Exodus

Ženská verzia drsného pôstu neprináša vôbec malé výzvy. 
Žiadny Instagram ani veterník. Aj ženy majú pôstny Exodus

Ilustračné foto: Flickr.com/Anke Allaert

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja


Projekt Exodus 90 dokazuje, že existuje aj duchovná emancipácia a ženy sa chcú právom vyrovnať mužom aj v oblasti pôstnych výziev. 

Ešte pred začiatkom pôstneho obdobia sme napísali o pôstnom projekte pre mužov Exodus 90, ktorý spočíva v pomerne radikálnom odriekaní, fyzickej aktivite a intenzívnom modlitbovom živote. Text zaujal a my sme sa neskôr dozvedeli o viacerých mladých mužoch, ktorí sa doň na Popolcovú stredu pustili. 

Hoci sme sa toho v texte nedotkli, mnohým sa mohla vynoriť logická otázka – a čo ženy? Neexistuje verzia aj pre ne?

Oficiálna stránka projektu Exodus 90 na túto výhradu odpovedá slovami, že „Exodus 90 je program duchovnej obnovy pre mužov. Jeho obsah je navrhnutý so zreteľom na spiritualitu a zápasy súčasného muža a nežiadame ženy, aby ich podstúpili. Naším prínosom pre ženy sú muži, manželia a kňazi, ktorí budú tým, čím majú byť“. 

A tak sa ženy chopili iniciatívy samy. Na Slovensku sa začal v posledných dňoch šíriť pôstny projekt pre ženy, ktorý vytvorili v kresťanskom spoločenstve Efata v Považskej Bystrici. 

Ženský neznamená slabší

Za nápadom stoja dve mladé ženy – Katarína Dorociaková a Anežka Kadášová. Priznávajú, že sa inšpirovali projektom pre mužov Exodus 90, ktorý sa objavil v ich spoločenstve. „Trochu sme sa však hnevali, že pre ženy nič podobné neexistuje. Našli sme síce nejakú zahraničnú výzvu, ale tá nám nevyhovovala, respektíve nás nezaujala,“ povedali pre Postoj. 

K téme: 
Žiadny alkohol, studené sprchy. Drsný pôst chcú vydržať až do Veľkej noci Zdieľať

Rozhodli sa teda vytvoriť čosi vlastné, ako hovoria, „niečo skutočne ženské“. Po večeroch v kaviarni tak spisovali nápady a myšlienky, pričom zo začiatku pracovali s veľkým množstvom pôstnych záväzkov. „Vďaka modlitbám a konštruktívnej kritike priateľov zo spoločenstva sme výzvu trochu okresali a zjemnili. Potom sme jej dali grafickú podobu a určili jej hlavný cieľ, ktorý vyjadruje motto: ,Nakopni telo, nakŕm dušu.‘“

Čo teda zahŕňa „ženský“ Exodus? Projekt má tri oblasti, ktoré nazvali duchovnô, telesnô a ostatnô.  

Duchovnô – obsahuje predovšetkým svätú omšu každý deň. „Pokiaľ sa nedá, ok, avšak nepočíta sa, ak sa v čase, keď môžeš byť na omši, bezcieľne flákaš na internete a pod.,“ píše sa vo výzve. Výnimkou môže byť aj sobota. Ďalej tu nájdeme záväzok na osobný čas s Bohom (minimálne 30 minút denne) a každodenné čítanie Svätého písma – vždy aktuálne evanjelium z daného dňa. 

Autorky k tomu navyše ponúkajú na dobrovoľnej báze možnosť prečítať si aj konkrétnu stať z vopred pripravenej „Bible challenge“, teda rozpisu jednotlivých úryvkov z Biblie. Prvých 30 úryvkov sa týka Ježiša, ďalších 30 je o láske a zvyšných tridsať dní sa čítajú úryvky z Knihy prísloví.

Odporúčajú tiež siahnuť po duchovnej literatúre, prípadne si pustiť inšpiratívnu prednášku na Youtube.


Telesnô – táto oblasť zahŕňa záväzok aspoň 30 minút pohybovej aktivity denne s výnimkou víkendov, tie sú podľa autoriek dobrovoľné. Ženy si majú vybrať fyzickú aktivitu podľa toho, čo ich baví (fitness, turistika, beh, silové cvičenia, domáca posilňovňa, častejšia chôdza, napríklad miesto MHD, a podobne). 

Pôstna výzva ďalej obsahuje požiadavku na zdravé alebo minimálne zdravšie stravovanie a tiež striedmosť v jedení sladkostí a slaností, odporúčajú skúsiť sa ich vzdať úplne. 

Zároveň upozorňujú, že v tejto oblasti nie je prioritou schudnúť a byť „super sexi kosť na obdiv iným a na pýchu sebe“. Pointou je starostlivosť o telo ako Boží dar, tiež prekonávanie lenivosti, limitov.

Ostatnô – sa týka obmedzenia bezcieľneho pozerania televízie, seriálov, videí. Ženský Exodus vyžaduje aj vzdanie sa aktivity na Instagrame. „Pekne vymazať appku, nemusíš si rušiť konto,“ uvádzajú s tým, že v rámci pôstnej výzvy by mali ženy obmedziť sociálne siete a internet, „surfovať“ odporúčajú maximálne 30 minút denne. 

Inzercia

Radia takisto celých 90 dní počúvať̌ len worship a gospel a na konci každého dňa si do zošita napísať, za čo bola účastníčka pôstnej výzvy po celom dni vďačná. Autorky navrhujú tiež viesť si tzv. zvykovník – tabuľku, kde si môže žena po jednotlivých dňoch značiť, ako sa jej darí plniť výzvy.  

Vo svojom projekte zdôrazňujú rozmer spoločenstva a zdieľania sa. „Ak si sa rozhodla zapojiť s kamoškami či so stretkom, bude super, ak sa či už na stretku samotnom, alebo aj mimo neho raz za týždeň stretnete, pozdieľate a povzbudíte sa,“ píšu. 

Ilustračné foto: Flickr.com/HopeMedia Stock Photography's 

Mamičky friendly

Postoj sa autoriek slovenskej ženskej verzie Exodu pýtal, prečo sa rozhodli povzbudiť ženy práve k spomínaným výzvam. 

„Pomenovali sme si problémy, hriechy, s ktorými dlho zápasíme a vzďaľujú nás od Boha. Napríklad lenivosť, sociálne siete, nezdravá prokrastinácia či prejedanie sa,“ priznávajú Katarína a Anežka s tým, že z veľkej časti sa inšpirovali aj schémou Exodu 90, na ktorom ocenili pravidelné čítania, cvičenie, osobnú modlitbu či striedmosť v jedle. „Od tohto sme sa odrazili. Denné plány čítania Biblie sme prevzali a preložili od amerických kresťanských blogeriek,“ dodávajú. 

Do projektu sa zapojilo desať žien zo spoločenstva Efata. „Výzva sa dostala aj na Líderskú animátorskú školu, kde o ňu prejavili záujem ďalšie dievčatá z rôznych krajov Slovenska aj Česka,“ dodávajú autorky. 

Podľa nich je výzva vhodná aj pre mamičky na materskej. „Viaceré body sú na báze dobrovoľnosti, respektíve ich možno upraviť pre špeciálne prípady, ako sú napríklad mamičky na materskej,“ hovoria. 

„Keď sme pôstnu výzvu vytvorili, boli sme nadšené a trochu aj pyšné, že sa nestretneme so žiadnou prekážkou. Boh nás však naučil, že pôst nie je o našej dokonalosti.“ Zdieľať

Katarína aj s Anežkou hodnotia pozitívne, že sa s pôstnou výzvou „priznali“ svojim blízkym. „Zväčša ich nápad nadchol a zároveň sa nám stali zrkadlom, takže si niekedy neodpustia pripomienky k nášmu zlyhávaniu,“ tvrdia. 

„Človek si zrazu vo svojej práci nemôže dať ani veterník bez toho, aby ho vlastný šéf neupozornil,“ hovorí s úsmevom Anežka, ktorá pracuje v kaviarni s výbornými zákuskami. 

Pôstna výzva sa podľa slov oboch žien stretáva s dobrými ohlasmi. Dostali už niekoľko podnetov na zlepšenie a konštruktívnu kritiku, vďaka ktorej môže byť v budúcnosti ešte efektívnejšia.

A aká je ich osobná skúsenosť? Katarína a Anežka hovoria, že ich výzva veľmi pokoruje. 

„Keď sme ju vytvorili, boli sme veľmi nadšené a mysleli sme si, že sa nestretneme so žiadnou prekážkou. S odstupom času si uvedomujeme, že sme do toho šli s veľkou pýchou,“ priznávajú. 

Veci, ktoré pokladali za najjednoduchšie pre správny kresťanský život, sa podľa nich zrazu stali nezvládnuteľné. „V mnohom sme začali zlyhávať. Boh nás naučil, že pôst a táto výzva nie je o našej dokonalosti a o tom, že zvládneme veci na sto percent. Najdôležitejšie je po páde sa pozviechať a prísť znova k Nemu prijímajúc lásku a odpustenie,“ uzatvárajú. 

Výzvu zatiaľ Katarína a Anežka nezverejnili, chcú ju ešte upraviť a na základe odporúčaní vylepšiť. Hovoria však, že pokiaľ by mal o ňu už teraz niekto záujem, rady ju pošlú. 

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!


Odporúčame