Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. apríl 2015

Pápež František podráždil Turecko. Pripomenul genocídu Arménov

Katolikos Karekin II. Pápež František s arménskymi kresťanmi slávil svätú omšu pri príležitosti 100. výročia arménskej genocídy. Turecké ministerstvo zahraničných vecí zareagovalo predvolaním vatikánskeho veľvyslanca.Prvá genocída 20. storočia. Takto označil arménsku genocídu pápež Ján Pavol II. v ...

Katolikos Karekin II.

Pápež František s arménskymi kresťanmi slávil svätú omšu pri príležitosti 100. výročia arménskej genocídy. Turecké ministerstvo zahraničných vecí zareagovalo predvolaním vatikánskeho veľvyslanca.

Prvá genocída 20. storočia. Takto označil arménsku genocídu pápež Ján Pavol II. v roku 2001 v spoločnom vyhlásení s patriarchom Arménskej apoštolskej cirkvi, katolikosom Karekinom II. Tie isté slová v nedeľu zopakoval pápež František počas svätej omše pripomínajúcej státisíce Arménov vyvraždených po roku 1915 v Osmanskej ríši.

Okrem genocídy Arménov František pripomenul aj genocídy nacizmu a stalinizmu či masové vyhladzovanie v Kambodži, Rwande, Burundi či Bosne.

Jeho slová počúvali v Bazilike sv. Petra stovky arménskych kresťanov na čele s katolikosom Karekinom II., patriarchom Arménskej katolíckej cirkvi Nersesom Bedrosom XIX. či arménskym prezidentom Seržom Sargsjanom.

Počas slávnostnej bohoslužby pápež František vyhlásil za nového učiteľa cirkvi arménskeho svätca Gregora z Nareku. "Povýšenie príslušníka Arménskej apoštolskej cirkvi, ktorá počas Gregorovho života už nebola v cirkevnom spoločenstve s Rímom, je čosi neobvyklé," zhodnotil Františkovo rozhodnutie pre Postoy.sk náboženský redaktor Rádia Lumen Ján Krupa.

Už vo štvrtok počas stretnutia s arménskymi biskupmi František pripomenul úsilie, ktoré Svätá stolica vynaložila pri obrane Arménov. "Myslím hlavne na pápeža Benedikta XV., ktorý intervenoval u sultána Mehmeta V., aby zastavil masaker Arménov. Tento pápež bol veľkým priateľom kresťanského Východu. On založil Kongregáciu pre východné cirkvi i Pápežský orientálny inštitút a v roku 1920 zapísal sv. Efréma Sýrskeho medzi učiteľov univerzálnej Cirkvi,“ povedal biskupom pápež František.

Na konci nedeľnej bohoslužby udelili záverečné požehnanie spolu s pápežom všetci prítomní predstavitelia arménskych kresťanov.

Liturgické slávenie malo aj svoju politickú dohru. Portál Vatican Insider informoval, že hneď po skončení si turecké ministerstvo zahraničných vecí predvolalo apoštolského nuncia Antonia Lucibella. Tlmočilo mu svoje rozhorčenie nad tým, že pápež označil vyvražďovanie Arménov za genocídu.

Imrich Gazda

Foto: armenianchurch.org

Inzercia

Odporúčame

František sa stretol s arcibiskupom Bezákom

František sa stretol s arcibiskupom Bezákom

Pápež František v piatok prijal na súkromnej audiencii arcibiskupa Róberta Bezáka. O stretnutí - bez bližších informácií - informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice a portál Vatican Insider. "Svätý Otec František prijal dnes dopoludnia na audiencii emeritného arcibiskupa Trnavy Mons. Róberta Bez...

V Čechách pátrajú po nezvestnom kňazovi

V Čechách pátrajú po nezvestnom kňazovi

Polícia ČR sa vo štvrtok obrátila na verejnosť s prosbou o pomoc pri pátraní po nezvestnom 38-ročnom Davidovi Kantorovi, ktorý je farárom v Strahoviciach. O pomoc prosí aj miestny biskup. Nezvestný kňaz sa na veľkonočný pondelok vracal z obce Milíkova, z ktorej pochádzal, na faru v Strahoviciach. „J...