„Demokracia žije z dôvery“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
„Demokracia žije z dôvery“

Rakúska biskupská konferencia v roku 2016. Foto: Kathpress

Rakúski biskupi zaujali stanovisko k vládnej kríze.

Vyhlásenie z 22. mája 2019, ktoré v mene Rakúskej biskupskej konferencie podpísal jej predseda viedenský metropolita Christoph kardinál Schönborn a jej podpredseda salzburský metropolita Franz Lackner. 

„Zverejnenie takzvaného ,videa z Ibizy‘ vyvolalo v mnohých ľuďoch doma i v zahraničí znepokojujúci obraz o politike a ťažko otriaslo dôverou v politických zástupcov zvolených ľudom. Rakúska spolková vláda je vo vážnej kríze.

Teraz sú potrebné zodpovedné rozhodnutia zamerané na spoločné dobro, aby sa situácia zmenila k lepšiemu. Od všetkých sa žiada triezvy pohľad, aby sa kríza už ďalej neprehlbovala. Teraz musia konať inštitúcie krajiny, ktoré sú k tomu povolané ústavou. Odstúpenie vicekancelára a doterajšie rozhodnutia spolkového prezidenta a spolkového kancelára, ktoré smerujú k predčasným voľbám, sa udiali rýchlo. Tým sa zvýšila dôvera v to, že otázky nadhodené videom sa objasnia rýchlo, transparentne a komplexne.

Aby sa toto mohlo podariť, všetky štátonosné inštitúcie krajiny – parlament, vláda a súdnictvo – musia zostať ďalej plne spôsobilé k právnym úkonom na základe právneho poriadku. Toto zabezpečiť je ústrednou úlohou spolkového prezidenta. Rakúski biskupi ďakujú hlave štátu za jej rozvážne a prezieravé úsilie o stabilitu a potrebnú dôveru a uisťujú ju o svojej plnej podpore pri tomto jej úsilí.

Pohŕdanie medzi politickými lídrami vedie k poklesu dôvery občanov v demokratické inštitúcie. Preto apelujeme na členov rakúskej spolkovej vlády, na politické strany a všetkých poslancov parlamentu, aby hľadali a viedli konštruktívny dialóg ponad hranice frakcií. Kto v tejto situácii ľahkovážne oslabuje štátne inštitúcie, očakávajúc krátkodobé politické výhody pre seba, môže našej krajine a jej ľuďom spôsobiť dlhodobú závažnú škodu.  

Rakúsko zvládlo počas druhej republiky všetky krízy a veľké zmeny, pretože to, čo ľudí spájalo, bolo silnejšie než to, čo ľudí delilo. O tento postoj žiadame všetkých politických lídrov a ľudí v krajine. A za to sa modlíme.“ 

Kardinál Dr. Christoph Schönborn            

Arcibiskup Dr. Franz Lackner

 

Pôvodne publikované na oficiálnej internetovej stránke Rakúskej biskupskej konferencie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo