Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. 05. 2019, 15:40

Odvolací súd v Rusku potvrdil trest väzenia pre dánskeho jehovistu

Dánskeho misionára uznal súd za vinného z účasti na činnosti extrémistickej organizácie.
Odvolací súd v Rusku potvrdil trest väzenia pre dánskeho jehovistu

Dennis Christensen počas súdu 23. mája 2019 v ruskom meste Oriol. TASR/AP

Krajský súd v ruskom meste Oriol vo štvrtok potvrdil trest odňatia slobody na šesť rokov pre dánskeho misionára z náboženskej spoločnosti Svedkovia Jehovovi. 

Súd v západoruskom meste tak zamietol žiadosť dánskeho občana Dennisa Christensena o prehodnotenie verdiktu, ktorý súd nižšieho stupňa vyniesol vo februári tohto roku, keď ho uznal za vinného z účasti na činnosti extrémistickej organizácie a odsúdil na šesť rokov väzenia.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila  toto rozhodnutie súdu za "urážku práva na slobodu náboženského vyznania a združovania".

Christensen bol zadržaný 25. mája 2017 v meste Oriol na stretnutí miestnych členov združenia Svedkovia Jehovovi, ktorí sa zišli na spoločnom čítaní Biblie. Podľa agentúry Interfax Christensen bol vodcom miestneho spoločenstva jehovistov.

Svedkovia Jehovovi sú od roku 2017 v Rusku považovaní za extrémistickú organizáciu a ich pôsobenie tam je zakázané. Rozhodol o tom ruský Najvyšší súd, ktorý o vynesenie verdiktu v tejto veci požiadalo ruské ministerstvo spravodlivosti.

Na základe tohto rozhodnutia v súčasnosti v Rusku čelí obvineniu z extrémizmu takmer 200 prívržencov Svedkov Jehovových. Medzi nimi je aj 28 osôb, ktoré sú v predsúdnej väzbe alebo v domácom väzení.

Agentúra AP konštatovala, že Rusko v posledných rokoch využilo svoje nejasne formulované zákony o extrémizme, aby obmedzovalo a stíhalo disidentov, opozičných aktivistov a odnedávna aj príslušníkov náboženských menšín.

Odporúčame