Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. jún 2015

Kňazi varujú pred novou hrou: S démonmi sa nezahráva

Na sociálnych sieťach sa rozšírila nová hra, ktorá si našla obľubu hlavne u mladých ľudí. Exorcista Jose Antonio Fortea upozorňuje na zahrávanie sa s démonmi. charlie-charlie-challenge_-_kopia.jpg Hra Charlie, Charlie, ktorá rozbehla novú vlnu takzvaných challenges (...

Kňazi varujú pred novou hrou: S démonmi sa nezahráva

Na sociálnych sieťach sa rozšírila nová hra, ktorá si našla obľubu hlavne u mladých ľudí. Exorcista Jose Antonio Fortea upozorňuje na zahrávanie sa s démonmi.

Hra Charlie, Charlie, ktorá rozbehla novú vlnu takzvaných challenges (výziev) na sociálnych sieťach, podľa Forteu predstavuje riziko. Španielsky kňaz, ktorý je tiež vatikánskym exorcistom, to povedal koncom mája pre Katolícku tlačovú agentúru (CNA). Pri #CharlieCharlieChallenge ide totiž o vzývanie mexického démona.

Zdanlivo nevinná hra

Hra spočíva v testovaní, či po kladení otázky na prítomnosť démona príde signál cez pohyb ceruzky. Ak sa tak stane, môžu nasledovať ďalšie otázky. Ľudia, ktorí sa do výzvy zapoja, zvyknú natočiť virálne video a zdieľajú ho na pobavenie prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých existujú viaceré „Charlie, Charlie“ komunity.

Fortea varoval, že hra v sebe zahŕňa skutočné prvky okultizmu. „Duchovia, ktorí sa ukrývajú v týchto praktikách, môžu ľudí, ktorí hrajú túto hru, prenasledovať,“ povedal exorcista s tým, že hráči nemusia byť priamo posadnutí, ale duchovia zostanú istý čas v ich blízkosti. Zdôraznil, že takýmto spôsobom môže prísť aj k vyvolaniu ďalších duchov. „Potom môže dotyčný človek kvôli démonom trpieť ešte oveľa viac,“ dodal Fortea.

Nedá sa len tak vrátiť späť

Ďalší kňaz Stephen McCarthy sa vyjadril, že hoci si to možno mnohí myslia, neexistuje nič také ako „nevinné zahrávanie sa s démonmi“. V otvorenom liste adresovanom žiakom jednej americkej katolíckej školy píše, aby sa do tejto aktivity určite nezapájali. „Problém, súvisiaci s tým, že sa do tejto hry zapojíte, spočíva v tom, že sa vám otvorí okno možností, z ktorých sa však potom už nedá len tak ľahko cúvnuť,“ upozornil McCarthy.

Inzercia

Na tom, že okultná činnosť a následná potreba exorcizmu sa celosvetovo dostala do kritického bodu, sa zhodujú aj viacerí odborníci na túto problematiku. Aj na 12. výročnú konferenciu Medzinárodnej asociácie exorcistov (AIE) bolo vyzvaných väčšie množstvo biskupov a kardinálov práve z dôvodu nárastu „démonickej činnosti“.

„Začína sa pastoračná pohotovosť,“ vyhlásil pre CNA Valter Cascioli, hovorca AIE. Podľa neho za nárastom takýchto aktivít môže byť klesajúca viera medzi jednotlivcami či zvýšený záujem o okultizmus.

Pôvod hry nie je príliš známy. Podľa Time sa istá verzia hry na internete objavila už v roku 2008, no video s obdobnou hrou sa na youtube objavilo až v júni minulého roka. BBC tvrdí, že prvým používateľom, ktorý uviedol hashtag #CharlieCharlieChallenge bol @_kluh.

Daniela Matejovičová

Foto: Wikimedia Commons

Odporúčame

Moslimskí lídri: Veriaci sú bratia

Moslimskí lídri: Veriaci sú bratia

Vedúci predstavitelia islamu v Libanone odsúdili prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe. Vyzývajú k náboženskej tolerancii. 2333838049_37a036e288_o.jpg „Nevšímajte si rozdiely medzi sebou. To neznamená, že nemôže prísť k nezhodám. Znamená to rešpektovanie iných ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.