Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. október 2019

Dve knihy nového svätca kardinála Newmana: Ztráta a zisk a Idea univerzity

Ponúkame vám dve knihy nového svätca kardinála Johna Henryho Newmana – jeho autobiografiu a jeho víziu vzdelávania.
Dve knihy nového svätca kardinála Newmana: Ztráta a zisk a Idea univerzity

V najbližšiu nedeľu 13. októbra čaká Cirkev vzácna udalosť: pápež František vyhlási za svätého veľkého kresťanského učenca kardinála Johna Henryho Newmana. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili jeho dve knihy: autobiografický román Ztráta a zisk z českého vydavateľstva Hesperion a Ideu univerzity, ktorú vydalo Kolégium Antona Neuwirtha.

Román Ztráta a zisk (Příběh konvertity) je na našom trhu novinkou. Je prvou knihou, ktorú Newman publikoval po svojom obrátení na katolícku vieru a už počas jeho života sa dočkala deviatich vydaní. Na pozadí študentského života Oxfordu 40. rokov 19. storočia sa tu odohráva intelektuálne a duchovné dobrodružstvo v živote Charlesa Redinga, mladého muža, ktorý sa chcel vyhnúť sporom, nedokázal však nejsť za poznanou pravdou. Čo všetko musí byť človek pripravený stratiť, pokiaľ nechce prísť o svoju dušu?

Knihu si môžete objednať v našom obchode so zľavou 5 %.

Katolícky kňaz a autor knihy Buď, kde si Štěpán Smolen o knihe napísal: „Do naší doby, která spojuje víru nejčastěji s emocemi, promlouvá Newmanův román jako svědectví o lidské povinnosti hledat pravdu, i kdyby ziskem byla jenom ona a ztrátou všechno ostatní. Knihu jsem prvně zhltnul na vysoké škole a už tehdy mě zasáhla steskem nad tím, co je opouštěno, i radostí z toho, co je nalézáno. Dnes, kdy i sami pastýři mluvívají o katolické nauce často tak mlžně, mě jasnost Newmanova jazyka oslovuje ještě výrazněji.“

Inzercia

Vo svojom klasickom diele Idea univerzity kardinál Newman hovorí o tom, čo je poslaním univerzity, čo sa má na nej vyučovať či ako vplýva vzdelávanie na charakter človeka. Súčasťou vydania je aj šesť esejí slovenských akademikov, ktoré objasňujú kontext diela.

Podľa Martina Luterána, rektora Kolégia Antona Neuwirtha, je Idea univerzity „klasika, ktorú by si mal prečítať každý, kto sa venuje vzdelávaniu, vrátane učiteľov a rodičov. Ak chce katolícke vzdelávanie priniesť niečo hodnotné do súčasných diskusií o vzdelávaní, ak chce byť naozaj katolícke a zároveň kvalitné a príťažlivé, potrebuje pochopiť Newmanovu Ideu univerzity. Svätý John Henry Newman ponúka víziu vzdelávania, ktorá nikdy neprestane byť aktuálna, lebo vychádza z hlbokého pochopenia človeka a sveta“.

Knihu ponúkame objednať v našom eshope so zľavou 20 %.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame