Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. október 2019

Vatikánsky archív sa z „tajného“ zmení na „apoštolský“, rozhodol pápež

Názov „tajný“ vznikol z nesprávneho prekladu latinského názvu „Archivum Secretum“, čo znamená súkromný.
Vatikánsky archív sa z „tajného“ zmení na „apoštolský“, rozhodol pápež

Ilustračné foto: wikimedia.org

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Pápež František oznámil v pondelok zmenu v názve slávneho vatikánskeho archívu s tým, že už nebude obsahovať slovo „tajný“. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Inštitúcia v súčasnosti známa ako „Vatikánsky tajný archív“ bude mať názov „Vatikánsky apoštolský archív“, uviedol František v dekréte nazvanom Motu Proprio. Pápež vysvetlil, že týmto krokom sa chcel vyhnúť negatívnemu vnímaniu slova „tajný“, ktoré bolo len nesprávnym prekladom pôvodného latinského výrazu.

V latinčine znamená „Archivum Secretum“ skôr súkromný, a nie tajný archív. Spomínaný archív vo Vatikáne založil začiatkom 17. storočia pápež Pavol V. Pre bádateľov začal byť prístupný v roku 1881.

Archív obsahuje dokumenty týkajúce sa riadenia cirkvi od 8. do 20. storočia a tie zaberajú 85 kilometrov regálov vrátane niektorých v podzemnom bunkri, uvádza sa na webovej stránke archívu.

Od 2. marca 2020 bude na verejné skúmanie sprístupnený aj materiál z pôsobenia pápeža Pia XII. v úrade v rokoch 1939 – 1958, teda v období druhej svetovej vojny. František oznámil rozhodnutie tento rok už skôr v nádeji, že to pomôže očistiť meno Pia XII. od desaťročia trvajúcich obvinení, že sa nepostavil proti nacistickému Nemecku pri holokauste.

Inzercia

Odporúčame