Orbán v Budapešti otvoril medzinárodnú konferenciu o prenasledovaní kresťanov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Orbán v Budapešti otvoril medzinárodnú konferenciu o prenasledovaní kresťanov

Sýrsko-pravoslávny patriarcha Antiochie a celého východu Ignác Efrém II. reční na II. medzinárodnej konferencii o prenasledovaní kresťanov v Budapešti. Foto – TASR/AP

Maďarský premiér varoval, že európski kresťania sú vo veľkých problémoch a svoju situáciu môžu podľa jeho slov zmeniť iba tak, ak sa vrátia ku svojim koreňom.

Maďarský ľud i maďarská vláda veria, že kresťanstvo môže napomôcť zachovať národy, vyhlásil v utorok v úvode II. medzinárodnej konferencie o prenasledovaní kresťanov v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Podľa spravodajského servera Index.hu premiér zdôraznil, že nie je možné od seba oddeliť prenasledovanie kresťanov, ktoré sa deje v Európe, Afrike či na Blízkom východe. Podotkol, že v Európe je vnímané toto prenasledovanie ako ľudskoprávna záležitosť.

„Tí, ktorí ho vnímajú ako humanitárny problém, nehovoria o tom najpodstatnejšom. Organizovaným útokom čelia nielen ľudia a ich spoločenstvá, ale celá kultúra, naša kultúra a naša civilizácia, nielen v Afrike, ale aj v Európe,“ podčiarkol Orbán.

Ministerský predseda dodal, že ide o rôzne formy útokov, medzi ktorými menoval výmenu obyvateľstva, prisťahovalectvo, výsmech či fenomén politickej korektnosti.

„Maďarsko leží na trase prisťahovaleckej invázie moslimov, preto sa musí chrániť,“ konštatoval Orbán. Zároveň varoval, že európski kresťania sú vo veľkých problémoch a svoju situáciu môžu podľa jeho slov zmeniť iba tak, ak sa vrátia ku svojim koreňom.

Na konferenciu pricestovali predstavitelia cirkví a experti z oblasti humanitárnej pomoci.

K téme
Prenasledovaniu čelí vo svete každý siedmy kresťan Zdieľať

Cieľom maďarského kabinetu je podľa úradu vlády vytvoriť širokú medzinárodnú platformu v záujme dosiahnutia globálnych krokov proti prenasledovaniu kresťanov. Oficiálna Budapešť chce informovať o možnostiach zlepšenia situácie ohrozovaných kresťanov, ako aj o skúsenostiach z programu Hungary Helps vo vytváraní spojenectva pri pomoci najohrozenejšej náboženskej skupine.

„Z aktuálnych údajov vyplýva, že vo svete je prenasledovaných takmer 246 miliónov ľudí za to, že vyznávajú Krista. V roku 2018 zavraždili vyše 4 150 kresťanov,“ pripomenul úrad.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo