Evanjelici si zvolili nového biskupa východného dištriktu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Evanjelici si zvolili nového biskupa východného dištriktu

V druhom kole volieb zvíťazil osobný tajomník súčasného biskupa Peter Mihoč. Dostal o stopäťdesiat hlasov viac ako farárka Katarína Hudáková

V piatok popoludní sa v Prešove zišla sčítacia komisia, aby vyhodnotila výsledky volebných konventov, ktoré sa v cirkevných zboroch konali 24. novembra a 1. decembra. Výsledky následne vyhlásilo dištriktuálne presbyterstvo Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV).

Z 9 126 odovzdaných hlasov získal kandidát Peter Mihoč, osobný tajomník súčasného biskupa Slavomíra Sabola, 4 390 hlasov. Ako druhá tak skončila farárka v Liptovskom Ondreji Katarína Hudáková, ktorá dostala 4 234 hlasov.

v prvom kole skončil tretí záujemca o pozíciu biskupa, vedúci biskupského úradu Dušan Cina.

Keďže Cirkevný ústavný zákon z roku 1993 stanovuje, že minimálny vek kandidáta na biskupa musí byť 40 rokov, novozvolený biskup splnil túto podmienku len tesne. V rovnakom veku bol zvolený aj jeho predchodca Sabol.

Volebné konventy sa v uplynulých týždňoch konali aj v Západnom dištrikte ECAV – veriaci volili novú dištriktuálnu dozorkyňu, ktorá vo vedení dištriktu zastupuje neordinovaných veriacich (laikov). Jedinou kandidátkou bola Renáta Vinczeová, ktorá túto funkciu vykonáva už v súčasnosti ako zástupkyňa dozorcu. Zasadnutie sčítacej komisie a dištriktuálneho presbyterstva, ktoré vyhlási výsledky volieb, je naplánované na 18. decembra.

Výsledky volieb biskupa Východného dištriktu aj dozorcu Západného dištriktu vstúpia do platnosti až po uplynutí 15-dňovej apelačnej doby, počas ktorej možno výsledky napadnúť. Ich funkčné obdobie trvá šesť rokov.

Voľby biskupa Východného dištriktu a dozorcu Západného dištriktu nadväzovali na minuloročné voľby generálneho biskupa a dozorcu, biskupa Západného dištriktu a dozorcu Východného dištriktu. Po ich skončení tak budú skompletizované predsedníctva oboch dištriktov.

Kto je Peter Mihoč

Narodil sa v roku 1978 vo Vranove nad Topľou. Po absolvovaní gymnázia v Prešove študoval v rokoch 1997 – 2002 na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po ordinácii pôsobil ako kaplán v Bardejove a farár v Liptovskom Hrádku-Dovalove. Od roku 2009 je tajomníkom biskupa Východného dištriktu ECAV Slavomíra Sabola. S manželkou Emíliou Mihočovou majú tri deti.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo