Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. júl 2015

Veriaci sa usilujú o blahorečenie kňaza Štefana Šmálika. Diecéza je zatiaľ proti

Veriaci z Tvrdošína podali na Biskupský úrad Spišskej diecézy výzvu na začatie procesu blahorečenia kňaza Štefana Šmálika. Diecéza však zatiaľ proces neplánuje otvoriť. Pri príležitosti 100. výročia narodenia kňaza Štefana Šmálika založili Tvrdošínčania Spoločenstvo Štefana Šmálika, ktoré v súčasnos...

Veriaci sa usilujú o blahorečenie kňaza Štefana Šmálika. Diecéza je zatiaľ proti

Veriaci z Tvrdošína podali na Biskupský úrad Spišskej diecézy výzvu na začatie procesu blahorečenia kňaza Štefana Šmálika. Diecéza však zatiaľ proces neplánuje otvoriť.


Pri príležitosti 100. výročia narodenia kňaza Štefana Šmálika založili Tvrdošínčania Spoločenstvo Štefana Šmálika, ktoré v súčasnosti hľadá informácie a dokumenty z jeho života. Veriaci zo spoločenstva zároveň požiadali spišský biskupský úrad o začatie procesu blahorečenia. Informoval o tom portál orava.sme.sk.

"Vítame aktivitu veriacich z Tvrdošína, ktorá je zameraná na zhromažďovanie informácií o kňazovi Štefanovi Šmálikovi. Čo sa týka ich požiadavky o jeho blahorečenie, zatiaľ diecéza nezamýšľa otvoriť proces beatifikácie," uviedol pre Tlačovú kanceláriu KBS hovorca Spišského biskupstva Peter Majcher. 

"Spišská diecéza si veľmi váži svojich vzácnych kňazov. Mnohí kňazi v minulosti trpeli a zomierali kvôli nespravodlivému režimu. Je našou snahou, aby sa ich svedectvo života pripomenulo súčasnému človeku, aby sa tak nezabudlo na ich obetu a tiež, aby sme sa dnes poučili a viac nedovolili, aby sa opäť rozpútalo zlo podobné tomu, čo bolo v minulosti," dodal hovorca biskupstva.

Štefan Šmálik je rodákom z Nižnej Šuňavy. V Tvrdošíne pôsobil v rokoch 1966 - 1983 (predtým ako kaplán aj 1934), neskôr prešiel do Oravského Bieleho Potoka, kde v roku 1991 zomrel. Počas komunizmu bol väznený a odsúdený. Trpel vo väzniciach v Mirove, Jáchymove, v Leopoldove a vo Valdiciach. Zanechal po sebe rozsiahle literárne dielo vydané najmä v samizdatoch.

- ig -

Foto: ks.kapitula.sk

Inzercia

Odporúčame

Verejnosť pri dojčení (alebo Dojčenie na verejnosti)

Verejnosť pri dojčení (alebo Dojčenie na verejnosti)

Prečo by sme mali písať o niečom, čo je predsa jasné? Veď prvé dojčenie sa odohráva na verejnosti, v prítomnosti lekára, pod dozorným pohľadom sestričky, ktorá po pôrode viac či menej ohľaduplne schmatne matkinu bradavku a strčí ju do otvárajúcich sa malinkých ústočiek. Vrodenému saciemu reflexu tre...

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Využívanie heliportu vo Vatikánskych záhradách výrazne zrýchli transport pacientov, hovorí riaditeľka jednej z najväčších detských nemocníc. Vatikánsky heliport nechal vybudovať pápež Pavol VI. Foto: vaticanstate.va Pristávaciu plochu pre vrtuľníky vo Vatikáne, ktorú terajší pápež František využíva ...