Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. 03. 2020, 10:54

Vatikán sprístupnil archívy pápeža Pia XII.

Prví bádatelia vstúpili do Vatikánskeho apoštolského archívu v pondelok ráno.
Vatikán sprístupnil archívy pápeža Pia XII.

Foto – TASR/AP

Vatikán viac než 60 rokov po smrti pápeža Pia XII. v pondelok sprístupnil archívy z obdobia jeho pontifikátu (1939 – 1958), ktorý zahŕňal obdobie druhej svetovej vojny a holokaustu, ako aj začiatok studenej vojny. Informovala o tom agentúra DPA.

Niektoré židovské skupiny zastávajú názor, že Pius XII. zostal počas holokaustu ticho a nespravil dosť pre záchranu životov. Vatikán a ďalší ho obhajujú tým, že pápež využíval tichú diplomaciu a pričinil sa o to, aby kláštory a iné cirkevné inštitúcie ukrývali židov.

Prví bádatelia vstúpili do Vatikánskeho apoštolského archívu v pondelok ráno. Náboženský historik Hubert Wolf pôsobiaci na univerzite v nemeckom meste Münster pred vchodom do archívu uviedol: „Veríme, že tieto zdroje nám poskytnú odpoveď na kľúčové otázky.“

Okrem apoštolského archívu sprístupnia dokumenty z daného obdobia aj ďalšie vatikánske inštitúcie, ako napríklad Kongregácia pre náuku viery a Kongregácia pre klérus.

Výskumníci chcú pomocou nových informácií zistiť aj to, akú úlohu zohrával Vatikán pri zjednotení Európy. Ako uvádza DPA, podnetné môžu byť aj zistenia o vzťahu katolíckej cirkvi k Moskve a k izraelskému štátu.

Pápež František avizoval sprístupnenie archívov Pia XII. v marci 2019. Podľa odborníkov bude skúmanie archívnych materiálov trvať niekoľko rokov.

Odporúčame