Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. 03. 2020, 18:41

Premiér kritizuje pravoslávnu cirkev za neprerušenie bohoslužieb, hrozí postihmi

Pravoslávna cirkev na Slovensku oznámila, že jej veriaci budú naďalej prijímať z jedného kalicha a bozkávať ikony. Som sklamaný z tohto prístupu, vyhlásil Pellegrini.
Premiér kritizuje pravoslávnu cirkev za neprerušenie bohoslužieb, hrozí postihmi

Arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav. Foto – TASR/Milan Kapusta

Prístup pravoslávnej cirkvi je nezodpovedný a nesprávny. Uviedol to predseda vlády SR Peter Pellegrini pred stredajším rokovaním vlády v súvislosti s rozhodnutím pravoslávnej cirkvi nerešpektovať nariadenie ústredného krízového štábu o zákaze organizovania verejných podujatí, a to vrátane bohoslužieb.

"Som prekvapený a sklamaný z prístupu, cirkev tu je na to, aby pomáhala ľuďom, nie na to, aby v záujme sebeckého dodržiavania tradícií ohrozovala verejné zdravie,“ uviedol Pellegrini na margo toho, že pravoslávna cirkev chce pokračovať vo verejných bohoslužbách.

Informoval, že pravoslávnych vyzve, aby prehodnotili a zmenili názor. Poukázal tiež na to, že štát sa môže na túto situáciu pozerať aj ako na ohrozenie verejného zdravia a môže na to príslušnými nástrojmi reagovať.

"Ak nebudú rešpektovať nariadenia a budú si tvrdohlavo presadzovať svoje, ja budem prvý, kto voči nim bude iniciovať postihy,“ povedal premiér.

Pravoslávna cirkev ešte v utorok informovala, že bude na Slovensku naďalej vykonávať bohoslužby vrátane bozkávania ikon a prijímania z jedného kalicha. TASR o tom informoval tajomník tlačového odboru Úradu metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Peter Soroka.

Podľa Soroku je prijímanie obojakým spôsobom bezpečné a nevidia dôvod ho nateraz meniť. Veriaci budú mať tak k dispozícii pravoslávne chrámy aj počas opatrení v súvislosti s novým koronavírusom.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) na nasledujúce dva týždne Služby Božie vykonávať nebude 15. a 22. marca.

Rovnako bude zákaz verejných podujatí rešpektovať Konferencia biskupov Slovenska (KBS), čiže v slovenských kostoloch sa najbližšie dva týždne neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby.

Od utorka v súvislosti s prevenciou pred šírením nákazy novým koronavírusom platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Týka sa fyzických osôb, podnikateľov aj firiem, platí do 23. marca. Verejné vyhlášky s opatreniami zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR. O opatreniach rozhodol v pondelok krízový štáb.

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, negatívnych bolo 541 vzoriek. Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií sa môže skončiť úmrtím.

Napriek epidémii zapríčinenej novým koronavírusom (ochorenie Covid-19) a oprávneným požiadavkám Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prijať opatrenia na prevenciu pred šírením vírusu (zákaz organizovania hromadných podujatí) Pravoslávna cirkev na Slovensku považuje za nevyhnutné pripomenúť svojim veriacim nevyhnutnosť rovnocenného zabezpečovania svojich duchovných a materiálnych potrieb. 

Vyhlásenie Pravoslávnej cirkvi na Slovensku v súvislosti s epidémiou koronavírusu

Je vhodné všetkým tým, ktorí sa obávajú, že by sa mohli pri spoločných bohoslužbách nakaziť bozkávaním sv. ikon alebo prijímaním z jedného kalicha, zdôrazniť nasledovné: sv. Eucharistia nebola, nie je a nikdy nebude príčinou choroby a smrti, ale práve naopak – je ustavičným zdrojom nového života v Christovi, odpustenia hriechov a uzdravenia duše a tela.

Spôsob podávania sv. prijímania duchovenstvu a veriacim z jedného kalicha sa v dobe prípadnej pandémie nebude meniť a kňazi vhodným spôsobom vysvetlia veriacim, že takýto spôsob prijímania sv. Eucharistie nikdy nepredstavoval a nebude predstavovať pre nikoho žiadne nebezpečenstvo.

Veriaci, ktorí pociťujú strach prijímať z jedného kalicha tou istou lyžičkou, požiadajú svojich duchovných otcov o radu, ako posilniť svoju vieru a ďalej rásť v spoločenstve Cirkvi.

Takisto, v súvislosti s bozkávaním sv. ikon, pravoslávni veriaci majú pevnú a živú vieru, že sú ochraňovaní modlitbou a požehnaním svätých zobrazených na ikonách a neobávajú sa, že ochorejú. Úctu ikonám je navyše možné vyjadriť i bez bozkávania poklonou. Viera spája v sebe slobodu s láskou, preto pravoslávni veriaci slobodne cez vieru vyjadrujú svoju lásku k Bohu a jeho svätým – bozkávajú sv. ikony a prijímajú zo sv. Kalicha slobodne, a nie preto, že sú k tomu donútení.

Ale práve sloboda a láska budú viesť pravoslávnych kresťanov v nasledujúcich dňoch k tomu, aby omnoho pozornejšie ako inokedy sledovali svoj zdravotný stav a v prípade objavenia sa akýchkoľvek podozrivých symptómov bezodkladne vyhľadali lekársku pomoc. V takom prípade je nevyhnutné nielen vyhnúť sa účasti na spoločných bohoslužbách, ale i obmedziť na minimum svoj kontakt s okolím, pretože jedine tak je možné predísť prípadnému nakazeniu ďalších ľudí. Takýmto spôsobom prejavíme svoj zodpovedný vzťah k vlastnému zdraviu a životu svojich blízkych a známych. Mali by sme zvážiť svoju účasť na bohoslužbách i v prípade obáv, pochybností alebo malomyseľnosti. 

S ohľadom na epidémiu kňazi a veriaci Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku budú konať osobitné modlitby a pôst za posilnenie duchovných a telesných síl tých, čo boli postihnutí epidémiou a za prinavrátenie im dobrého zdravia, ako i za trpezlivosť, statočnosť a múdrosť lekárov, ktorí im obetavo slúžia. Vo svojich modlitbách budú prosiť i o to, aby Boh v čo najkratšom čase pomohol vedcom a odborníkom nájsť liek na prekonanie súčasnej pandémie koronavírusu.

Nech tohtoročný Veľký pôst – putovanie k svetlu a radosti Christovho Vzkriesenia – upevní viac ako po iné roky našu vieru a obnoví naše duchovné, duševné a telesné zdravie!

Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska
Juraj, arcibiskup michalovsko-košický
 

 

Odporúčame