Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. marec 2020

Bývalého francúzskeho kňaza odsúdili na päť rokov väzenia za zneužívanie skautov

Kňazovi hrozil až desaťročný trest odňatia slobody.
Bývalého francúzskeho kňaza odsúdili na päť rokov väzenia za zneužívanie skautov

Bývalý katolícky kňaz Bernard Preynat, ktorý je obvinený zo sexuálneho zneužívania skautov, prichádza na súdne pojednávanie v Lyone 13. januára 2020. Foto – TASR/AP

Na päť rokov odňatia slobody odsúdili v pondelok vo francúzskom Lyone bývalého katolíckeho kňaza Bernarda Preynata, ktorý bol obžalovaný zo zneužívania skautov. Informovala o tom agentúra AFP.

Súdne pojednávanie s Preynatom sa začalo v januári 2020 v Lyone a kňazovi hrozil až desaťročný trest odňatia slobody. Preynat bol po prepuknutí škandálu suspendovaný a v júli 2019 zbavený kňazského úradu.

Obvinenia voči kňazovi sa objavili v roku 2015, keď jeden bývalý skaut prehovoril o tom, že ho Preynat ako dieťa pred 25 rokmi zneužil. Následne sa prihlásilo viac ako 80 ďalších ľudí, ktorí vzniesli voči Preynatovi podobné obvinenia.

K téme
Pápež František prijal demisiu kardinála Barbarina Zdieľať

Obete tvrdia, že cirkevné úrady kryli tohto duchovného celé roky. V marci roku 2019 francúzsky súd uznal francúzskeho kardinála Philippa Barbarina za vinného z toho, že Preynata kryl.

Kardinála pôvodne usvedčili, že nenahlásil prípad zneužívania maloletej osoby, ku ktorému dochádzalo v rokoch 2014-2015, a odsúdili ho na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich mesiacov.

Odvolací súd však Barbarina koncom januára 2020 zbavil obvinení.
 

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame