Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. august 2015

Pred 50 rokmi zomrel biskup Ján Vojtaššák. Dočká sa blahorečenia?

Svätá stolica nateraz nepovažuje za vhodné blahorečenie bývalého spišského biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý zomrel pred päťdesiatimi rokmi. Súčasný biskup a mnohí veriaci sa napriek tomu stále modlia na tento úmysel. O zhrnutie stavu procesu blahorečenia a dôvodov, pre ktoré by mal byť biskup Vojtaššá...

Pred 50 rokmi zomrel biskup Ján Vojtaššák. Dočká sa blahorečenia?

Svätá stolica nateraz nepovažuje za vhodné blahorečenie bývalého spišského biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý zomrel pred päťdesiatimi rokmi. Súčasný biskup a mnohí veriaci sa napriek tomu stále modlia na tento úmysel.


O zhrnutie stavu procesu blahorečenia a dôvodov, pre ktoré by mal byť biskup Vojtaššák blahorečený, sme požiadali postulátora procesu a súdneho vikára Spišskej diecézy Jána Dudu.

Stav procesu blahorečenia

K procesu blahorečenia biskupa Jána Vojtaššáka vyzval Svätý Otec Ján Pavol II. na Mariánskej hore v Levoči 3. júla 1995. Nie sú mi známe ani fakty, ani osoby, ktoré by mohli stáť za touto jeho výzvou.

Spišská diecéza reagovala na túto výzvu tým, že v roku 1996 začala proces blahorečenia biskupa Vojtaššáka. Predtým Kongregácia pre kauzy svätých udelila „nihil obstat“ pre začatie procesu. 

V novembri 2001 boli spisy diecéznej fázy procesu doručené na Kongregáciu pre kauzy svätých, kde proces pokračuje v rímskej fáze dodnes.

Faktom však je, že Štátny sekretariát Svätej stolice (nie Kongregácia pre kauzy svätých) napísala po Veľkej noci v roku 2003 vtedajšiemu spišskému biskupovi Františkovi Tondrovi list podpísaný vtedajším substitútom arcibiskupom Sandrim, že „Svätá stolica si váži biskupa Vojtaššáka, ale nateraz nepovažuje jeho blahorečenie za vhodné“.

Dôvody, pre ktoré by mal byť Vojtaššák blahorečený

Osobne si netrúfam povedať, či by biskup Vojtaššák mal byť blahorečený alebo nie, lebo toto prináleží výlučne do kompetencie rímskeho veľkňaza. Môžem sa vyjadriť iba k procesu blahorečenia, nie k úkonu blahorečenia.

K procesu blahorečenia vyzval sv. Ján Pavol II., ktorý bol arcibiskupom Krakovskej arcidiecézy, ktorá susedí so Spišskou diecézou. Je nepravdepodobné, aby Wojtyła nepočul o biskupovi Jánovi Vojtaššákovi a nepoznal jeho životný príbeh. Ešte keď bol Vojtaššák nažive vo väzení, sa Wojtyla stal krakovským arcibiskupom.


„Áno“ procesu blahorečenia biskupa Vojtaššáka vyslovili v roku 1996 všetci vtedajší biskupi na Slovensku. Jána Vojtaššáka osobne poznal aj kardinál Ján Chryzostom Korec, ktorý proces tiež odporúčal.

Inzercia

"Presvedčenie o mučeníctve biskupa Vojtaššáka som pozoroval u zosnulého spišského biskupa Františka Tondru, a badám ho aj u súčasného biskupa Štefana Sečku."

Zdieľať

Pokiaľ ide o jadro procesu biskupa Vojtaššáka, pracuje sa s verziou „mučeníctva“ (nie „heroických čností“). Mučeníctvo je „preliatie krvi“ z lásky ku Kristovi, čo sa od kresťanského staroveku považuje za najvyšší prejav lásky k Bohu a deň mučeníckej smrti sa považoval za deň „narodenia mučeníka pre nebo“. Touto cestou prešli k blahorečeniu gréckokatolícki biskupi bl. Gojdič a bl. Hopko, gréckokatolícky páter Trčka i rímskokatolícka sestrička Zdenka. U niektorých svätých alebo blahoslavených možno nájsť spolu s mučeníctvom aj heroické čnosti, u iných menej. V každom prípade samotné mučeníctvo treba považovať za najvyšší prejav čností lásky k Bohu, lebo mučeník preukázal väčšiu lásku k Bohu než k vlastnému životu.

Počas procesu blahorečenia sa mne osobne javilo ako veľmi pravdepodobné (či je to naozaj tak, to patrí do kompetencie Svätého Otca), že u biskupa Vojtaššáka úkon mučeníctva je prítomný. On naozaj stál pred voľbou: ostať verným Bohu alebo poslúžiť komunistickému režimu. Ak by Vojtaššák neodolal ponuke pohodlného života zo strany komunistov, nemusel ísť vôbec do väzenia. Vojtaššák ponuku poslúžiť komunistom svojou autoritou skutočne mal, ale odmietol ju. Pritom tušil, čo ho za to čaká.

K téme
Biskup Vojtaššák nebol intelektuál, diplomat, ani politik

Zdieľať

Presvedčenie o mučeníctve biskupa Vojtaššáka som pozoroval u spišského biskupa Františka Tondru, ktorého si už Pán povolal do večnosti. Bol to on, ktorý v lete 2003 nariadil exhumáciu ostatkov biskupa Jána Vojtaššáka z hrobu v Zákamennom a ich prevoz do Katedrály sv. Martina v Spišskej Kapitule.

Presvedčenie o mučeníctve biskupa Vojtaššáka badáme aj u súčasného spišského biskupa Štefana Sečku, ktorý zaviedol v Spišskej diecéze pamätné dni v súvislosti s biskupom Vojtaššákom: pamätným dňom je deň narodenia biskupa Vojtaššáka (27. 11.), deň jeho biskupskej vysviacky (13. 2.) i obsadenia biskupského stolca (27. 2.), deň jeho úmrtia (4. 8.).

V Spišskej diecéze sa stále mnoho veriacich (aj sám otec biskup Sečka) modlí modlitbu za blahorečenie Božieho služobníka biskupa Jána Vojtaššáka.

Ján Duda
Autor je súdny vikár Spišskej diecézy a postulátor procesu blahorečenia biskupa Vojtaššáka.

Foto: farnostmutne.sk

Odporúčame

REAKCIA: Za všetko sú vinní kresťania

REAKCIA: Za všetko sú vinní kresťania

radic.jpg Na portáli Postoy.sk som si prečítal článok pána Pavla Martinického Kresťania, Fico a červený Prométeus. Nepoznám pána Pavla Martinického, nič o ňom neviem a vôbec som zvažoval, či sa má zmysel na jeho článok reagovať. V článku pán Martinický hľadá vinníka z...

V Bazilike sv. Petra vystavia ostatky pátra Pia

V Bazilike sv. Petra vystavia ostatky pátra Pia

Ostatky pátra Pia vystavia v Bazilike sv. Petra vo februári 2016. Pápež ho chce dať za príklad všetkým kazateľom a spovedníkom. „Svätý Otec vyjadril úprimnú túžbu, aby ostatky svätého Pia z Pietrelciny boli vystavené v Bazilike sv. Petra na Popolcovú stredu nastávajúceho mimoriadneho Svätého roku mi...

Satanisti odhalili obrovskú sochu diabla

Satanisti odhalili obrovskú sochu diabla

Bronzová socha satana v hodnote 100-tisíc dolárov je tri metre vysoká a váži asi tonu. Nemáte poňatie, s čím sa zahrávate, odkázal im jezuitský kňaz. Satanisti v americkom Detroite odhalili obrovskú sochu diabla. Stretnutie, ktorého sa zúčastnilo okolo sedemsto ľudí, označili za najväčšiu satanskú c...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.