Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. marec 2020

Misijný manifest – tézy pre comeback Cirkvi

Až niekoľko mesiacov po tom, ako som prišiel do švajčiarskeho St. Gallenu do služieb sekretariátu Rady európskych biskupských konferencií, som si všimol, že sa to odohralo práve v období zrodu Misijného manifestu. Od januára 2018 uplynul dostatočne dlhý čas, ktorý ma stále utvrdzuje o svojej aktuálnosti pre Slovensko.
Misijný manifest – tézy pre comeback Cirkvi

Projekt vznikol zdola v prostredí katolíckych mládežníckych spoločenstiev, komunít a hnutí Nemecka, Rakúska a Švajčiarska, pretože iniciátori a prívrženci manifestu pokladajú svoju domovinu za misijné územie. Jeho slávnostný štart je zachytený na 25-minútovom videu, ktoré nájdete na webovej stránke www.missionmanifest.online. Je príznačné, ako sa krásne dopĺňa charizmatický a hierarchický rozmer Cirkvi: popri nadšených laikoch tu má slovo mních, biskup, kardinál či zástupkyňa vatikánskeho dikastéria pre novú evanjelizáciu.

Všetkých desať bodov manifestu, podľa ktorých je štruktúrovaná kniha, prakticky rozvíja programový dokument pápeža Františka Evangelii gaudium. Apoštolská exhortácia vzišla zo synody o novej evanjelizácii. Reaguje na „eróziu viery“, charakteristickú pre modernú kultúru konzumizmu. Pozýva všetkých členov Cirkvi, aby sa stali misijnými učeníkmi, neustále vychádzajúcimi zo zóny pohodlných a falošných istôt. V takomto postoji dokáže žiť iba niekto, pre koho kresťanstvo nie je „etickým rozhodnutím alebo veľkolepou myšlienkou, ale skôr stretnutím s udalosťou, s Osobou, ktorá ponúka životu celkom nový horizont“ (DCE 1). Ozvena týchto slov z prvého bodu programovej encykliky Benedikta XVI. sa tiahne ako červená niť celou knihou. Osobný vzťah s Kristom, ktorý bol pred pontifikátom emeritného pápeža doménou slovníka evanjelikálnych kazateľov, našiel vďaka nemu náležité miesto v učení Katolíckej cirkvi.

Táto publikácia je hlasným apelom, aby sa z Cirkvi zasadajúcej stala Cirkev kľačiaca a vychádzajúca.
Slovensko je už vyše pätnásť rokov súčasťou Európskej únie, ktorá sa dlhodobo odkláňa od svojich kresťanských koreňov. Jav globalizácie nemusí znamenať, že budeme prijímať len negatíva západnej kultúry. Je tu veľký potenciál na to, aby sme prebrali pozitívne skúsenosti od našich bratov a sestier, ktorí majú v konfrontácii s kultúrou pohodlia dlhodobejšie skúsenosti. Plagiátorstvo, ako to píše riaditeľ Pápežských misijných diel v Rakúsku Karl Wallner OCist v druhej kapitole, je totiž v oblasti vydarených misijných projektov nielenže bezhriešne, ale priam povinné. Som preto vďačný riaditeľovi Pápežských misijných diel na Slovensku Ivanovi Kňazemu, že promptne reagoval na ponuku zorganizovať vydanie tejto knihy ako príspevku k evanjelizácii Slovenska.

Kiež táto publikácia prebudí, utvrdí a rozhojní misijný zápal, ktorý tak veľmi potrebujeme v našich rodinách, spoločenstvách a farnostiach. Už aj Cirkev na Slovensku sa dostáva do situácie, v ktorej zotrvačnosť z dlhodobého hľadiska znamená úpadok a zánik. Veľmi výstižne to v angličtine vyjadruje slovná hra: „The Church will send or the Church will end“ – „Cirkev bude alebo vysielať, alebo skončí.“ Keď sme s Božou pomocou zvíťazili nad tmou komunizmu, prečo by sme nemohli zvíťaziť aj nad hmlou konzumizmu?

Martin Michalíček, generálny sekretár Rady európskych biskupských konferencií

Knihu „Misijný manifest“ si môžete objednať tu: http://misijnediela.sk/misijny-manifest/

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.