Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. 03. 2020, 08:35

Licenčná rada stopla vstup Rádia Mária na rozhlasový trh

Vlastník Rádia Jazz Martin Lengyel, ktoré sa malo transformovať na Rádio Mária, chce rozhodnutie licenčnej rady napadnúť na súde.
Licenčná rada stopla vstup Rádia Mária na rozhlasový trh

Foto – autor

Rada pre vysielanie a retransmisiu (tzv. licenčná rada) na svojom minulotýždňovom zasadnutí zamietla transformáciu Rádia Jazz na Rádio Mária.

Licenčná rada tak zopakovala rozhodnutie, ku ktorému dospela aj v decembri minulého roku. Katolícke Rádio Mária bude teda naďalej vysielať len na internete.

Od Rockovej republiky k Rádiu Mária

Držiteľom licencie na vysielanie Rádia Jazz je spoločnosť C.S.M. group, ktorej majiteľom je známy mediálny podnikateľ a politický marketér Martin Lengyel. Ten už dávnejšie avizoval, že pre rádio hľadá kupca. Napokon sa dohodol s občianskym združením Rádia Mária Slovensko, ktoré je vysielateľom Rádia Mária.

Obe strany sa dohodli na prevode 100-percentného obchodného podielu na základnom imaní zo spoločnosti Stredoeurópske mediálne družstvo, ktorý je súčasným vlastníkom C.S.M. group, na Rádio Mária Slovensko.

Rovnako sa dohodli na zmene licencie z Rádia Jazz na Rádio Mária, s čím by súvisela aj zmena podielov programových typov, teda zmena obsahu vysielania.

Ak by došlo ku schváleniu transakcie, Rádio Mária by sa dostalo k viac ako dvadsiatke vysielačov, ktoré svojím signálom pokrývajú približne polovicu územia Slovenska. Katolícke rádio by tak mohli počúvať poslucháči vo všetkých krajských mestách, ale napríklad aj v Dunajskej Strede, Prievidzi či na Liptove.

K téme
Rozhlasové alternatívy pre kresťanov. Poslucháčom sa neprihovára len Lumen Zdieľať

Týmto plánom však licenčná rada vystavila stopku. „Rada – rovnako ako aj pri rozhodovaní v tejto veci v decembri minulého roka – nesúhlasí s takou zásadnou zmenou, ktorá by nastala po schválení prevodu obchodného podielu a po zmene licencie v časti názov a v časti podiely programových typov,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa Ivana Čaučíková. Bližšie dôvody, prečo sa tak licenčná rada rozhodla, však neuviedla.  

Rozhlasový projekt Martina Lengyela už pritom v minulosti prešiel viacerými premenami. Pôvodné Rádio Rocková republika, ktoré vzniklo v roku 2013, sa v roku 2017 transformovalo na Rádio Aktual a po roku zasa na Rádio Jazz. Vo všetkých prípadoch však išlo len o zmenu názvu a programového zamerania, nie o zmenu samotného vlastníka. 

Lengyel: Nejde mi o biznis

Martin Lengyel, ktorý v minulosti stál pri vzniku televízie TA3, rádia Jemné melódie či časopisu .týždeň, sa s rozhodnutím licenčnej rady nestotožňuje a plánuje ho napadnúť aj na súde. „Verím, že ho vyhrám a podarí sa mi preukázať, že Rada pre vysielanie a retransmisiu rozhodla nielen škandalózne, ale aj nad rámec zákona,“ povedal Lengyel pre Postoj.

„Pri prevode Rádia Jazz na Rádio Mária vôbec nešlo o biznis. Suma, ktorú by sme za to dostali, stačila akurát na vyrovnanie záväzkov a rádio mohlo pokračovať okamžite ďalej. Dnes by už poslucháči na celom Slovensku mohli počúvať Rádio Mária,“ dodal Lengyel, ktorý začínal ako hovorca premiéra Mikuláša Dzurindu v roku 1998. Neskôr sa podieľal na prezidentskej kampani bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka a ďalších kampaniach doma i v zahraničí.

„Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom zasadnutí cez Skype bez našej účasti rozhodla o neudelení predchádzajúceho súhlasu s prevodom stopercentného podielu a nedovolila zmeniť názov programovej služby z Rádia Jazz na Rádio Mária. V pokore prijímame toto ich rozhodnutie a veríme, že aj v ňom sa Pán oslávi. Zatiaľ nevieme o odôvodnení ich rozhodnutia, preto sa nemôžeme k tomu viac vyjadriť,“ uviedol programový riaditeľ Rádia Mária Martin Jarábek, ktorý ocenil, že vedenie Rádia Jazz sa rozhodlo v spolupráci s Rádiom Mária každý deň naživo prenášať sväté omše.

Rádio Mária, ktoré vysiela na Slovensku prostredníctvom internetu od októbra 2018, patrí do celosvetovej siete rádií Mária WFRM (World Family of Radio Maria). Okrem slovenského Rádia Mária môžu poslucháči u nás počúvať aj po maďarsky vysielajúce Mária Rádió, ktoré sídli v Komárne.

Odporúčame