Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. apríl 2020

Matovič sa stretol s predstaviteľmi katolíckej a evanjelickej cirkvi

Premiér informoval, že v tejto chvíli nevie stanoviť termín, kedy sa budú opäť sláviť verejné bohoslužby.
Matovič sa stretol s predstaviteľmi katolíckej a evanjelickej cirkvi

Igor Matovič s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským a biskupom Ivanom Eľkom. Foto – TASR/Dano Veselský

Katolícka cirkev podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského rešpektuje rozhodnutia vlády a uvedomuje si, že pre ochranu zdravia a života je nevyhnutné dodržiavať preventívne opatrenia, hoci s bolesťou vníma, že nemôže konať verejné bohoslužby.

Predsedu KBS spolu s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ivanom Eľkom prijal predseda vlády Igor Matovič. Ako arcibiskup Stanislav Zvolenský informoval na tlačovej besede po stretnutí, predstaviteľov cirkví zaujímalo, kedy bude možné opäť sláviť verejné bohoslužby. Premiér ich informoval, že v tejto chvíli stanoviť taký termín ešte nedokáže. Jeho vysvetlenie predstavitelia cirkví prijali.

Išlo o prvé oficiálne stretnutie predsedu KBS s novým premiérom po vymenovaní vlády. Stanislav Zvolenský povedal, že Cirkev sa chce v jednote s ostatnými postaviť problémom, ktoré z pandémie vyplývajú.

„Chceme všetkými našimi prostriedkami pôsobiť v duchovnej oblasti, aby naši veriaci znášali ťažkosť z neuskutočnenia bohoslužieb i ťažkostí vyplývajúcich z mimoriadnej situácie. Tá nás síce obmedzuje, ale je veľký priestor, ako môžeme konať a žiť svoju vieru. Je pre nás veľmi cenné uvedomiť si, že náboženstvo je o duchovnom vzťahu k Bohu. Rozhodujúce je, čo je v srdci a vo svedomí. Tam nie sme obmedzení, či sme v priestore chrámu, alebo v domácnosti,“ zdôraznil predseda KBS.

Ubezpečil, že kňazi denne prosia Boha o ochranu pre celé Slovensko a svet, aby sa epidémia skončila. „Prosíme za chorých i tých, čo zomreli, a prosíme o veľkú silu pre zdravotníkov a aby sa čím skôr našli účinné prostriedky proti epidémii,“ povedal Mons. Zvolenský, ktorý internet v dnešnej dobe považuje za vynikajúci prostriedok na vytvorenie spoločenstva, keď nemôže byť vytvorené v kostole. „Sme vďační všetkým kňazom a laikom, ktorí pomáhajú, aby sa vytvorili spoločenstvá na internete,“ dodal.Igor Matovič poďakoval na stretnutí za prístup cirkví, ktoré cítia, že sme na jednej lodi, veriaci aj neveriaci. „Prioritou je chrániť život,“ povedal s tým, že poďakoval za vládu, ktorá si podporu cirkví váži.

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ivan Eľko vyjadril túžbu preniesť do ďalšieho obdobia dobré veci, ktoré sa dnes uskutočňujú. „Dejú sa mnohé zmeny, ktoré sú dobré. Bolo by žiaduce, aby nezanikli, keď odíde koronavírus,“ uviedol.

Inzercia

Odporúčame