Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. máj 2020

Nemeckí biskupi: Naši predchodcovia majú spoluvinu na druhej svetovej vojne

Pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny sa nemeckí katolícki biskupi vyjadrili k postoju svojich predchodcov k druhej svetovej vojne.
Nemeckí biskupi: Naši predchodcovia majú spoluvinu na druhej svetovej vojne

Predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing. Foto – TASR/AP

Na 75. výročie oslobodenia bavorského koncentračného tábora Dachau, 29. apríla 2020, Konferencia biskupov Nemecka zverejnila 23-stranovú štúdiu s názvom Nemeckí biskupi vo svetovej vojne.

Predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing na tlačovej konferencii priznal, že pre biskupov nebolo ľahké zaoberať sa touto témou.

„Vieme, že nám nepasuje úloha sudcu svojich predchodcov,“ zdôraznil biskup Bätzing v úvode štúdie, na ktorej sa podieľali aj biskupské konferencie Francúzska a Poľska. Túto skutočnosť autorom štúdie vytkol kardinál Walter Brandmüller, emeritný predseda Pápežského výboru pre historické vedy. 

Kľúčové konštatovanie

„Pretože biskupi neprotestovali proti vojne, ale mnohí z nich posilňovali medzi obyvateľstvom vôľu vytrvať, majú spoluvinu na vojne,“ píše sa v štúdii.

Postoj katolíckej hierarchie k vojne ovplyvnilo niekoľko faktorov. Okrem tradičnej náuky o spravodlivej vojne a legitímnej moci svoju rolu zohralo zásadné odmietanie komunizmu – biskupi vítali vpád do Sovietskeho zväzu ako „križiacku výpravu“ –, a inštitucionálna slabosť biskupskej konferencie.

Inzercia

Štúdia, ktorá sa sústredila na postoj nemeckých katolíckych biskupov k druhej svetovej vojne, si všíma aj to, že „sotva niekto v cirkvi v Nemecku protestoval proti hrozným zločinom, ktoré sa páchali na osobách, ktoré boli diskriminované a prenasledované z rasových dôvodov, najmä na Židoch“.

Vyhlásenia v minulosti

Bývalý predseda nemeckých biskupov, kardinál Reinhard Marx a predseda rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku Heinrich Bedford-Sthrom si koncom januára pripomenuli aj 75. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim.

Ojedinele sa vyskytli „prípady hrdinskej odvahy,“ konštatovali cirkevní predstavitelia. „Avšak nesmieme prehliadať, že mnohí kresťania kolaborovali s národnosocialistickým režimom, nijako neprotestovali proti prenasledovaniu Židov, ba dokonca ho vítali,“ dodali obaja cirkevní predstavitelia.  

Už krátko po druhej svetovej vojne sa obidve veľké cirkvi v Nemecku pokúsili zaujať stanovisko k zločinom nacistického štátu. „Mnohí Nemci, aj z našich radov, sa nechali oklamať falošnými náukami národného socializmu,“ vyhlásili katolícki biskupi 23. augusta 1945. „Mnohí sa dokonca sami stali zločincami,“ dodali biskupi.  

Odporúčame