Kto nahradí arcibiskupa Zvolenského na čele KBS?

Začiatkom budúceho týždňa sa v Marianke pri Bratislave uskutoční plenárne zasadanie KBS, na ktorom si biskupi zvolia nového predsedu. Povedie ich najbližšie tri roky. Uplynulé dve funkčné obdobia stál na čele bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Dôjde tentokrát k zmene?

Dôležitou informáciou je, že arcibiskup Zvolenský kandidovať nebude. Predseda KBS sa totiž nevolí spomedzi kandidátov, ale výber prebieha na spôsob konkláve. Prítomní diecézni a pomocní biskupi a vojenský ordinár v prvom kole napíšu na lístok ktoréhokoľvek diecézneho biskupa alebo ordinára (pomocní biskupi sa predsedami stať nemôžu). Ak nikto z nich nezíska jednoduchú väčšinu, dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasom postúpia do finálneho kola.

Je takmer isté, že v druhom kole sa – rovnako ako pri voľbe v roku 2009 a 2012 – ocitne arcibiskup Zvolenský a niekto ďalší.

Bober v závetrí

Často zaznieva meno košického arcibiskupa Bernarda Bobera. Je dostatočne skúsený – biskupom je od roku 1993, vedie najväčšiu slovenskú diecézu a rovnako ako Zvolenský je metropolitom, čo znamená, že je na čele cirkevnej provincie. Neprekonateľným problémom nemusí byť ani vzdialenosť od hlavného mesta, keďže ani jeden zo Zvolenského predchodcov nebol arcibiskupom Bratislavy. František Tondra (1993 – 1994, 2000 – 2009) bol spišským a Rudolf Baláž (1994 – 2000) banskobystrickým biskupom.

"Za arcibiskupa Bobera by ho mohli hlasovať tí, ktorí by preferovali priamočiarejší, menej diplomatický štýl vedenia."

Zdieľať

Za Bobera by ho mohli hlasovať biskupi, ktorí by preferovali priamočiarejší, menej diplomatický štýl vedenia. Na druhej strane, aj keď spolu so Zvolenským a gréckokatolíckym arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom je Bober najvplyvnejšia persóna Katolíckej cirkvi na Slovensku, mnohí veriaci o ňom vedia menej ako o niektorých diecéznych či dokonca pomocných biskupoch. Darmo, metropola východu si žije svojím životom v politickom, spoločenskom, aj cirkevnom závetrí.

Zvolenský s výhradami

Možno predpokladať, že za predsedu slovenských biskupov tak bude opätovne zvolený Stanislav Zvolenský. Napriek výhradám, medzi ktorými dominuje slabé vystupovanie a kauza Bezák. Líderstvo nemá arcibiskup Zvolenský jednoducho v krvi, lepšie mu svedčí pozícia tichej vody – ktorá brehy myje. Na štýle komunikácie by však určite mohol popracovať – nie kvôli sebe, ale kvôli veriacim, ktorí by v ňom radi videli sebavedomého pastiera.

A prípad Bezák? Ktorý biskup na čele KBS by ju dokázal riešiť k všeobecnej spokojnosti? Asi žiadny. Inou otázkou je, či k tejto kauze vôbec muselo dôjsť...

"Líderstvo nemá arcibiskup Zvolenský jednoducho v krvi, lepšie mu svedčí pozícia tichej vody – ktorá brehy myje."

Zdieľať

Pre zvolenie arcibiskupa Zvolenského hrajú aj vonkajšie okolnosti. O necelé dva mesiace sa uskutoční dlho pripravovaná cesta (tzv. ad limina apostolorum) slovenských biskupov do Ríma, kde sa stretnú s predstaviteľmi Rímskej kúrie a pápežom Františkom. Ešte predtým čaká cirkev kľúčová synoda biskupov o rodine, kde bude Slovensko zastupovať práve Zvolenský s Babjakom. Ťažko si predstaviť, že by k zmenám na čele KBS došlo tesne pred týmito dôležitými udalosťami.

Práve v súvislosti so spomínanou synodou o rodine sa už slovenskí biskupi zúčastnili na veľavravnom hlasovaní. Na jar mali spomedzi seba vybrať delegáta, ktorý ich bude v Ríme zastupovať. Kým mnohé biskupské konferencie nezvolili svojho predsedu – platí to aj o našich západných susedoch – slovenskí biskupi podporili arcibiskupa Zvolenského.

K spomenutým skutočnostiam treba na záver doplniť tú najpodstatnejšiu. V cirkvi nefungujú len ľudské „za“ a „proti“, ale o mnohom rozhoduje nepredvídateľný hlas zhora. Stačí si pripomenúť kto – napriek mediálnym úvahám – vyšiel zo Sixtínskej kaplnky ako muž v bielom.

Imrich Gazda

Foto: TASR/Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo