Pápež si pozval ženu, ktorú zavreli, keď nevydala sobášny list gejom

Pápež František sa v USA stretol s úradníčkou Kim Davis, ktorá odmietla vydať sobášny list homosexuálnemu páru. „Vďaka za tvoju odvahu,“ povedal jej Svätý Otec.

Kim Davisová, úradníčka v Kentucky, USA (foto: freedavis.com)

Informáciu o stretnutí potvrdil Vatikán. Detaily zo stretnutia porozprávala médiám samotná Kim Davis. S pontifikom sa stretla vo štvrtok na nunciatúre vo Washingtone. Vanity Fair píše, že na prijatí u pápeža bol aj jej manžel. František sa Kim poďakoval a povzbudil ju, aby bola silná. S manželmi sa rozprával po anglicky a daroval im ružence.

Úradníčka z Rowan County v Kentucky odmietla podpísať sobášne listy vydané vládou podľa požiadaviek zákona. „Bolo by proti môjmu svedomiu vydať sobášny list, ktorý je v rozpore s Božou definíciou manželstva a na ktorom by bolo moje meno. (...) Je to otázka náboženskej slobody, ktorú chráni prvý dodatok ústavy, ústava štátu Kentucky a kentucký zákon o obnovení slobody náboženského vyznania,“ uviedla Davisová.

Federálny sudca ju dal pre jej odpor začiatkom septembra zavrieť do väzenia, kde strávila päť dní.

Pápež bol podľa jej slov milý, priateľský a rozprával sa s ňou so záujmom. Advokát Kim Davis sa vyjadril, že fotografie zo stretnutia poskytne Svätá stolica čoskoro.

The Washington Post pripomína, že o výhrade vo svedomí hovoril František počas spiatočného letu do Ríma. Pápež povedal, že štátni zamestnanci majú „ľudské právo“ povedať, že nebudú vykonávať povinnosti, ktoré idú proti ich svedomiu.

Pápež takto odpovedal na otázku reportéra ABC News, ktorý spomenul práve vydávanie sobášnych listov pre homosexuálne páry. František priamo nespomenul prípad Kim Davis.

„Nemôžem držať v hlave všetky prípady, ktoré sa týkajú výhrady vo svedomí,“ vravel František na palube lietadla. „Ale môžem povedať, že výhrada svedomia je súčasťou ľudských práv. Je to právo,“ dodal.

Poznámka: Hoci v texte uvádzame spojenie "sobášny list", presnejšie ide o "povolenie k sobášu". 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo