Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. október 2020

Vatikán

Pápež František sa vyjadril v prospech homosexuálnych zväzkov

Nečakané vyjadrenia zazneli v dokumentárnom filme, ktorý mal dnes predpremiéru v Ríme. Vatikán zatiaľ pápežove slová nekomentoval.

Pápež František sa vyjadril v prospech homosexuálnych zväzkov

Pápež požehnáva manželský pár počas generálnej audiencie vo Vatikáne 30. septembra 2020. Foto – TASR/AP

Aktualizujeme.

Je to prvýkrát, čo najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi otvorene podporil uzatváranie registrovaných zväzkov medzi osobami rovnakého pohlavia.

„Homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine. Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu. Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný. To, čo musíme zabezpečiť, je vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby takýmto spôsobom mali právnu ochranu. Sám som sa za to zasadzoval,“ povedal pápež v dokumentárnom filme Francesco, ktorý režíroval Američan ruského pôvodu Jevgenij Afinejevskij.

V akom kontexte pápežove slová zazneli, zatiaľ nie je známe. Režisér Afinejevskij pre Catholic News Agency povedal, že reagoval na otázky, ktoré mu on kládol.  

O pápežovom vyjadrení informujú rôzne svetové médiá vrátane špecializovaných portálov Vatican Insider či spomínaného Catholic News Agency, ktorý požiadal Tlačové stredisko Svätej stolice o objasnenie presného kontextu pápežových slov. Vatikán však zatiaľ nereagoval.

O predpremiére filmu píše aj oficiálny vatikánsky spravodajský portál Vatican News, pápežove vyjadrenia na adresu homosexuálnych zväzkov však nespomína.

Dokument sa podobne ako film režiséra Wima Wendersa spred dvoch rokov venuje témam, ako sú mier, migrácia, sociálna spravodlivosť či ekológia.

Komentár Lukáša Krivošíka
Pápeži nemenia učenie mediálnymi rozhovormi Zdieľať

Podľa portálu Vatican Insider tentokrát dostali priestor aj pápežovi rodinní príslušníci a známi (synovec José Ignacio Bergoglio, argentínsky rabín Abraham Skorka), blízki spolupracovníci (filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle, maltský arcibiskup Charles Scicluna), ale napríklad aj homosexuálny pár, ktorý v liste pápežovi opísal, akým ťažkostiam čelia deti, ktoré vychovávajú. Jeden z partnerov vo filme rozpráva, ako im v reakcii na list pápež zatelefonoval a povzbudil ich, aby sa napriek posudzovaniu zapájali spolu s deťmi do života farnosti.

Inzercia

Vo filme vystupuje aj aktivista proti sexuálnemu zneužívaniu Juan Carlos Cruz, ktorý je gejom a v detstve bol sexuálne zneužívaný katolíckym kňazom Fernandom Karadimom. „Keď som sa stretol s pápežom, povedal mi, ako veľmi mu je ľúto to, čo sa mi stalo. Juan, Boh ťa stvoril ako geja a takéhoto ťa miluje. Boh ťa má rád a aj pápež ťa má rád,“ hovorí vo filme Cruz, ktorý sa zúčastnil aj na rímskej predpremiére.  

Tieto slová mal pápež František povedať Cruzovi počas súkromného stretnutia v roku 2018. Vtedajší riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice však odmietol potvrdiť ich autenticitu.

Pápež František už v minulosti vzbudil pozornosť pre svoje vyjadrenia na adresu homosexuálov. „Ak je niekto homosexuálom a hľadá Pána s dobrou vôľou, kto som ja, aby som ho súdil?“ povedal počas tlačovej konferencie po Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro v roku 2013.  

Františkov životopisec Sergio Rubin uviedol, že v roku 2010, keď sa v Argentíne diskutovalo o legalizácii homosexuálnych manželstiev, vtedajší arcibiskup Buenos Aires Jose Mario Bergoglio sa prihováral za uprednostnenie homosexuálnych zväzkov pred manželstvami. Práve preto pápež v dokumentárnom filme použil slová: „Sám som sa za to zasadzoval.“

Vatikanista talianskeho denníka Corriere della Sera Gian Guido Vecchi napísal, že voči homosexuálnym zväzkom sa v posledných rokoch ústretovo vyjadrovali aj kardináli Walter Kasper, Gualtiero Bassetti, prezident Talianskej biskupskej konferencie či biskup Marcello Semeraro, ktorého pápež minulý týždeň vymenoval za prefekta Kongregácie pre kauzy svätých.

Katechizmus Katolíckej cirkvi (čl. 2357 – 2359)  uvádza, že homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené, sú proti prirodzenému zákonu a v nijakom prípade ich nemožno schvaľovať. „Homosexuálne osoby sú povolané k čistote,“ píše sa v katechizme, ktorý zároveň zdôrazňuje, že osoby s homosexuálnymi sklonmi treba prijímať s úctou, súcitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.