Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
31. október 2015

Halloweenske večierky nahrádzajú párty všetkých svätých

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, Halloween je pôvodne kresťanský sviatok. V niektorých farnostiach sa rozhodli vrátiť mu pôvodný zmysel organizovaním párty všetkých svätých.

Halloweenske večierky nahrádzajú párty všetkých svätých


Halloween má kresťanský pôvod. Aj keď je už zabudnutý. Foto – Juraj Vittek

Petržalka, Senec, Jaklovce (okres Gelnica)... V slovenských farnostiach sa postupne udomácňujú tzv. párty všetkých svätých, ktoré majú byť alternatívou halloweenskych večierkov.

Deti neprichádzajú na párty v strašidelných kostýmoch, ale prezliekajú sa za rôznych populárnych svätcov. „Ide nám aj o to, aby naše deti nemuseli závistlivo pokukávať po rozličných pochybných halloweenskych maškarádach, na ktoré sa ich katolícki rodičia zdráhajú pustiť,“ vysvetľuje petržalská Farnosť sv. Rodiny. „Pod vedením kňazov a animátorov sa budú konať v Pastoračnom centre rozličné hry, scénky, tance, ukazovačky, ktoré budú prepletené katechézou o skutočnom význame sviatku Všetkých svätých a Dušičiek," uvádza farská webstránka. Súčasťou programu bude aj omša pri sviečkach, po ktorej nasleduje pochod svetla.


Matka Tereza je populárna aj medzi najmenšími. Foto – Juraj Vittek

Podobné podujatia organizujú aj katolícke diecézy či farnosti v zahraničí. Napríklad Milánska arcidiecéza organizuje Noc svätých, na ktorú sa prihlásilo takmer 2500 detí. Počas večerného programu spoznajú životy svätcov Katolíckej cirkvi, biskupskí vikári im počas prehliadky milánskeho dómu predstavia svätých, ktorých sochy zdobia interiér chrámu, budú môcť pristúpiť k sviatosti zmierenia a po vzore svätcov pomôcť miestnym chudobným.

Väčšina ľudí netuší, že Halloween je staroanglickou verziou katolíckeho sviatku všetkých svätých, myslí si katolícky kňaz Juraj Vittek. „Slovom ,hallows´ označovali ,svätých´. A ,All Hallows Even´ alebo ,Hallowe’en´ znamená v slovenskom preklade ,predvečer sviatku všetkých svätých´,“ vysvetľuje Vittek, podľa ktorého je úplným nezmyslom povedať, že Halloween je pohanský sviatok. „Bohužiaľ, dnes toto slovo evokuje skôr sekularizované maškarády, ktoré už dávno zabudli na pôvodný zmysel tohto slova,“ dodáva Vittek, ktorý je iniciátorom organizovania párty všetkých svätých.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.