Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2021, 15:10

Medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti

Príde pápež i kardinál Sarah, deti pristúpia k prvému svätému prijímaniu

Príde pápež i kardinál Sarah, deti pristúpia k prvému svätému prijímaniu

Ilustračné foto - TASR/Ladislav Vallach

Kongres bude po pandémii „veľkým znamením nádeje pre katolíkov na celom svete“, vyhlásil kardinál Péter Erdő.

Pre pandémiu odložený 52. Medzinárodný eucharistický kongres sa uskutoční 5. – 12. septembra v Budapešti.

Svoju účasť už potvrdili pápež František, ktorý odslúži záverečnú svätú omšu, ale aj kardináli Robert Sarah, Yeom Soo-jung zo Soulu, Orani João Tempesta z Ria de Janeiro či patriarcha Louis Raphaël I Sako z Iraku. 

Organizátori informovali, že na otváracom ceremoniáli vystúpi tisícčlenný spevácky zbor. Úvodnú svätú omšu na Námestí hrdinov odslúži pápežský delegát za účasti žiakov z maďarských katolíckych škôl. Pre mnohých z nich to bude prvýkrát, čo pristúpia k Eucharistii.

Sedemdňový kongres bude plný katechéz, svedectiev, workshopov a panelových diskusií, ktoré povedú kardináli z piatich kontinentov. V rámci sprievodného programu sa bude počas týždňa konať množstvo večerných koncertov.

Inzercia

Kardinál Péter Erdő vo pre Catholic News Agency uviedol, že kongres bude po pandémii „veľkým znamením nádeje pre katolíkov na celom svete“.

Záverečná etapa kongresu potrvá dva dni. V sobotu 11. septembra bude kardinál Péter Erdő celebrovať omšu na Kossuthovom námestí, po ktorej povedie eucharistický sprievod na Námestie hrdinov. Vrcholom kongresu bude nedeľná slávnosť za prítomnosti pápeža Františka. Očakáva sa, že následne sa Svätý Otec presunie na Slovensko, ako to avizoval pri návrate z marcovej apoštolskej cesty v Iraku.

Záverečný ceremoniál bude doprevádzať 120-členný orchester maďarskej opery a spevácky zbor s viac ako dvomi tisíckami členov zo všetkých kútov krajiny.

Maďarsko naposledy hostilo Medzinárodný eucharistický kongres v roku 1938. Nasledujúci ročník sa uskutoční v roku 2024 v ekvádorskom Quite.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.