Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
09. jún 2021

Catholic Gentlemen's Club

Nové spoločenstvo, ktoré chce rozvíjať mužskú spiritualitu

Význam majú aj miešané spoločenstvá, ale niektoré veci je dobre riešiť len medzi chlapmi, hovorí spoluzakladateľ František Bartek.

Nové spoločenstvo, ktoré chce rozvíjať mužskú spiritualitu

Spoločenstvo Catholic Gentlemen's Club.

Na začiatku bola partia študentov, ktorá sa spoločne stretávala nielen na pive, ale aj pri zmysluplnejších rozhovoroch. Neskôr z toho vzniklo spoločenstvo. A tak pri Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) spontánne vyrástol Catholic Gentlemen's Club (CGC).

Anglický názov si nezvolili náhodne. František Bartek, ktorý patrí medzi spoluzakladateľov, vysvetľuje, že angličtina je dnes tým, čím v stredoveku bola latinčina – univerzálnym jazykom. „Angličtina možno ešte nemá také postavenie, ale je to moderný zjednocujúci jazyk,“ vysvetľuje Bartek, no zároveň zdôrazňuje, že členovia CGC hrdo hlásia aj k slovenskej identite, o čom svedčí aj logo spoločenstva.

Mužom medzi mužmi

Mladí muži chcú predovšetkým spoločne hľadať a posilňovať svoju mužskú identitu.

„Mužská identita sa získava v spoločenstve iných mužov. Mužskosť sa odovzdáva, mužmi sa nestávame sami. Cítili sme, že potrebujeme navzájom niektoré veci zdieľať v mužskom kolektíve. Význam majú aj miešané spoločenstvá, ale niektoré veci je dobré riešiť len medzi chlapmi,“ ozrejmuje Bartek.

Témy, ktoré muži riešia v chlapskom spoločenstve, sa podľa Barteka týkajú sexuality v širšom slova zmysle, ale aj prežívania emócií a vzťahov. „Tieto veci majú špecifickú mužskú a ženskú pečať. Je vzácne sa o tom rozprávať iba s mužmi,“ hovorí Bartek, ktorý už patrí medzi absolventov KU. Rovnako aj niekoľkí ďalší, kým druhá časť členov CGC je ešte stále na univerzite.

„Raz za rok sa spoločne stretávame na nejakej chate a počas roka mávame separátne stretká v skupinkách,“ vysvetľuje Bartek systém fungovania.

Inzercia

Jozef 2.1

Približne 20-členné spoločenstvo spolupracuje s viacerými kňazmi. Na začiatku im boli inšpiráciou kňazi z Univerzitného pastoračného centra v Ružomberku, aj keď spoločenstvo rozbiehali najmä laici.

„Dnes spolupracujeme s viacerými kňazmi, chodíme na duchovné obnovy s otcom Jurajom Sedláčkom, ktorý sa venuje mužskej spiritualite, či so saleziánom Pavlom Dzivým, ktorý sa tiež venuje týmto témam,“ hovorí Bartek.

„Pomaly sa otvára otázka, či spoločenstvo nerozšíriť pre ďalších ľudí mimo univerzity, ale nechceme to umelo nafukovať. Vidíme na Slovensku priestor pre zdravé katolícke mužské hnutie, ale nechceme mať veľké oči a chceme nechať na Pána Boha, ktoré dvere nám otvorí a ktoré nie,“ uvažuje Bartek.

Jedným z prvých krokov do širšieho prostredia je kniha Jozef 2.1, ktorú CGC vydalo vo vydavateľstve Postoj Media.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame