Diplomatický spor
Vatikán podal protest proti návrhu talianskeho zákona proti homofóbii

Ilustračné foto - TASR/AP
Cirkvi sa nepáči povinnosť katolíckych škôl organizovať podujatia na podporu homosexuálneho a transsexuálneho spôsobu života.
Vatikán v utorok potvrdil, že podal diplomatický protest proti návrhu talianskeho zákona proti homofóbii. Médiá tento krok označili za „bezprecedentný“ zásah Vatikánu do talianskych vnútorných záležitostí.
Návrh zákona o „opatreniach na predchádzanie a na boj proti diskriminácii a násiliu na základe pohlavia, sexuálnej orientácie, rodovej identity a zdravotného postihnutia“ predložil do parlamentu poslanec Demokratickej strany Alessandro Zan v novembri minulého roku. V súčasnosti sa o ňom rokuje v Senáte.
Takzvaný Zanov zákon obsahuje nástroje na stíhanie za diskrimináciu a podnecovanie násilia voči homosexuálnym, lesbickým, transrodovým a zdravotne postihnutým osobám.
Podľa denníka Corriere della Sera Vatikán vo svojom liste, verbálnej nóte, deklaroval, že zákon je porušením slobody vierovyznania a prejavu zaručených konkordátom, dvojstrannou zmluvu medzi Talianskou republikou a Svätou stolicou.
Hovorca Vatikánu Matteo Bruni pre agentúru AFP potvrdil, že dokument bol „neformálne doručený“ talianskemu veľvyslancovi pri Svätej stolici ešte 17. júna.
„Je to bezprecedentný čin v dejinách vzťahov medzi týmito dvoma štátmi - alebo aspoň nie sú známe verejné precedensy,“ napísal Corriere della Sera s tým, že nótu doručil arcibiskup Paul Richard Gallagher, ktorý je de facto ministrom zahraničných vecí Svätej stolice.
Deň proti homofóbii si majú pripomínať aj katolícke školy
Pápež František od svojho zvolenia v roku 2013 zachovával skôr zmierlivý tón pri debate o otázkach homosexuality, pričom zdôrazňoval, že mu neprináleží súdiť takýchto ľudí, a súhlasil s poskytnutím právnej ochrany zväzkom párov rovnakého pohlavia - avšak iba v civilnej, nie cirkevnej sfére, a to prostredníctvom takzvanej právnej úpravy o občianskom spolužití.
Napriek tomu však Vatikán naďalej obhajuje manželstvo medzi mužom a ženou, stavia sa proti adopciám detí homosexuálmi a tzv. genderovú ideológiu považuje za hrozbu pre tradičné rodinné hodnoty.
Vatikán vo svojej nóte konkrétne namietal proti tomu, aby katolícke školy neboli vyňaté z pripomínania si navrhovaného národného dňa proti homofóbii, lesbofóbii a transfóbii, ktorý sa má konať 17. mája.
Školy a iné verejné ustanovizne by totiž mali v deň antihomofóbie organizovať podujatia, stretnutia a akékoľvek iné vhodné aktivity. Mali by „podporovať kultúru rešpektu a inklúzie, bojovať proti predsudkom, diskriminácii a násiliu motivovanému sexuálnou orientáciou a rodovou identitou,“ píše sa v návrhu zákona.
Kým kritici zákona to vnímajú ako otvorenie dverí k tomu, aby na školách dochádzalo k propagovaniu homosexuality, predkladateľ zákona, poslanec Zan, podobné argumenty - aj zo strany cirkvi - odmieta.
„Text (zákona) nijako neobmedzuje slobodu prejavu alebo náboženskú slobodu. A rešpektuje autonómiu všetkých škôl,“ napísal Zan vo svojom tvíte.
Cirkev podporil aj Salvini
Katolícku cirkev v jej stanovisku podporil líder Ligy Matteo Salvini.
„Nie cenzúre a súdom pre tých, ktorí veria, že mama, otec a rodina sú srdcom našej spoločnosti,“ vyhlásil Salvini, ktorý zdôraznil, že je proti „akejkoľvek diskriminácii“.
Zanov zákon už predtým kritizovala Talianska biskupská konferencia, ktorá tvrdí, že ide o zbytočný návrh, keďže súčasné talianske právne predpisy týkajúce sa trestných činov z nenávisti sú dostačujúce aj pre boj proti homofóbii.
Denník Corriere della Sera poznamenal, že aj keď Svätá stolica „nikdy predtým“ formálne nespochybnila návrh talianskeho zákona, konkordát jej dáva právo tak urobiť.
Vatikán pritom nijako nástojčivo nereagoval, keď v roku 2016 taliansky parlament po rokoch polemík prijal zákon o homosexuálnych partnerstvách.
Agentúra AFP poznamenala, že talianske ministerstvo zahraničných vecí nateraz nereagovalo na žiadosť agentúry AFP o vyjadrenie k protestu Svätej stolice proti Zanovmu zákonu.
Zanov zákon bol prijatý dolnou komorou parlamentu vlani v novembri. Jeho konečné schválenie nie je ani zďaleka zaručené, pretože v Senáte narazil na tvrdý odpor pravicových strán.
Vláda, v ktorej je Zanova i Salviniho strana, nemá k návrhu zákona nijaké oficiálne stanovisko.
Dnes treba vedieť
Pred príchodom pápeža v Južnom Sudáne vypukli násilnosti, zabitých bolo 27 ľudí
Bojovníci z povstaleckej skupiny vo štvrtok zabili šesť ľudí v juhosudánskom zväzovom štáte Stredná Equatoria. Pastieri sa neskôr v priebehu dňa v neďalekej oblasti pomstili zabitím 21 civilistov vrátane piatich detí a tehotnej ženy.
Česká biskupská konferencia reaguje na početné novinárske otázky, či sa hovorca prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček stane novým hovorcom českých biskupov. „Nie, nič takéto sa nechystá. A ďakujeme, že nešírite fake news,“ napísala ČBK na svojom oficiálnom twitterovom účte.
Na četné dotazy novinářů, zda bude pan Jiří Ovčáček pracovat jako tiskový mluvčí ČBK, odpovídáme: Ne, nic takového se nechystá. A děkujeme, že nešíříte fake news.
— Církev.cz (@CirkevCz) February 3, 2023
Pápež František pri stretnutí s konžskými biskupmi upriamil pozornosť na milosrdenstvo. „Kódex musíme dodržiavať, pretože je dôležitý, ale srdce pastora ide ďalej! Riskujte. Pre odpustenie riskujete. Vždy. Vždy odpúšťajte vo sviatosti zmierenia,“ povedal pred odletom do Južného Sudánu. (vaticannews)
Pápež František dnes ukončil svoju trojdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a odletel do Južného Sudánu. Na letisku v Džube by mal pristáť okolo 14.00 h SEČ. (tasr)
V slovenčine vyšla prvá prípravná katechéza pred Svetovými dňami mládeže
Pre slovenských mladých pútnikov budú katechézy vychádzať každý druhý piatok.
Na pohrebnú omšu za zosnulého kardinála Georgea Pella prišli vo štvrtok tisíce smútiacich, ktorí zaplnili katedrálu v Sydney. „,Nebojte sa‘, bolo Georgeovo motto. Tieto slová sa v Biblii spomínajú 365-krát,“ povedal brat zosnulého kardinála David. Na omši bolo okrem členov smútiacej rodiny aj 30 biskupov, viac ako 200 kňazov i občianski predstavitelia. (cna)
Moskovský patriarcha Kirill obhajoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Hlava ruskej pravoslávnej cirkvi uviedla, že šéf Kremľa je skutočným kresťanom, ktorý žije cirkevným životom. „Cári neboli vždy takí ortodoxní, ako je teraz náš prezident,“ povedal Kirill a Putinovi zároveň „z celého srdca“ poďakoval za dobré vzťahy medzi cirkvou a štátom. (kathpress)
Americký prezident Joe Biden tvrdí, že pápež a niektorí biskupi sú otvorení v otázke potratov financovaných štátom. List americkej biskupskej konferencie však jasne odsudzuje takéto praktiky. Pápež František tiež interrupcie odsúdil a dokonca ich prirovnal k „najatiu nájomného vraha“. (cna)
Vandalizmus
Izraelská polícia zatkla Američana, ktorý v kostole rozbil sochu Ježiša Krista
Incident sa odohral v Kostole bičovania na Via Dolorosa. Po tejto ulici podľa tradície kráčal Ježiš a niesol svoj kríž na miesto ukrižovania.
Kardinál Joseph Zen bol v Hongkongu hospitalizovaný po tom, čo sa zhoršil jeho zdravotný stav po návrate z pohrebu Benedikta XVI. v Ríme. 91-ročný kardinál vo svojom blogu napísal, že sa lieči v nemocnici po ťažkostiach s dýchaním. (cna)