Stanovisko KBS Očkovanie je prospešné, cirkev však rešpektuje slobodné rozhodnutie človeka

Očkovanie je prospešné, cirkev však rešpektuje slobodné rozhodnutie človeka
Foto - TASR/Pavel Neubauer
Pápeži František a Benedikt XVI. sa nechali zaočkovať, rovnako sme urobili my, zdôraznili katolícki biskupi.
 
Vypočuť článok
Stanovisko KBS / Očkovanie je prospešné, cirkev však rešpektuje slobodné rozhodnutie človeka
0:00
0:00
0:00 0:00
TK KBS
TK KBS
Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Plné znenie stanoviska slovenských katolíckych biskupov k očkovaniu proti koronavírusu

Vzhľadom na otázky, ktoré dostávajú ohľadom očkovania proti Covid-19, slovenskí katolícki biskupi pokladajú za užitočné komunikovať nasledovné: je všeobecne známe, že Svätý Otec František, ako aj emeritný pápež Benedikt XVI. boli už dávnejšie zaočkovaní.

Svätá Stolica sa dlhodobo angažuje za dostupnosť vakcín zhotovených etickým spôsobom, a to nielen pre bohaté krajiny, ale aj pre chudobných a marginalizovaných.

Cirkev rešpektuje možnosť slobodného rozhodnutia každého človeka, vníma však úsilie zastaviť šírenie pandémie prostredníctvom očkovania ako prospešné a cení si výsledky práce lekárov a vedcov. Samozrejme, apeluje na maximálnu zodpovednosť vzhľadom na možné zdravotné komplikácie alebo vedľajšie účinky.

V slovenskom kontexte možno uviesť, že biskupi, členovia KBS, sú proti ochoreniu Covid-19 zaočkovaní. V nezmenenej podobe platí stanovisko KBS z 8. decembra 2020, ktoré pripomenulo, že ochrana života a zdravia je vážnou morálnou povinnosťou – aj prostredníctvom overených a schválených očkovacích programov.

Čítajte tiež

 

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Cirkev covid-19 Očkovanie
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Krátke správy

03. jún 2026

„V deväťdesiatych rokoch chodili naši biskupi do Nemecka aj viackrát do roka, fungovali vzťahy a partnerstvá. Napríklad viem, že Spišská diecéza mala dobrý vzťah s Kolínskou arcidiecézou, Košická arcidiecéza s diecézou Limburg,“ hovorí v rozhovore vedúci Generálneho sekretariátu KBS kňaz Juraj Sabadoš. Podľa neho sa biskupi z oboch strán musia začať znovu stretávať, ľudsky chápať, aby sa prekonávali predsudky.

Naši a nemeckí biskupi by sa mali znova začať stretávať, hovorí kňaz z KBS Juraj Sabadoš

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť