Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Max Kašparů

Tretia vlna bude horšia ako predošlé. Strašia nás či prorokujú?

Proroci nikdy nestrašili, hovorí známy český kňaz a psychiater. Ako sa vyrovnať s obavami a prečo sme nepoučiteľní?

„Ako ľudstvo sme veľmi spyšneli. Musíme si začať uvedomovať, že nie sme pánmi všetkého a nerozumieme všetkému. Pred koronou sme si hovorili, máme vedu, techniku, biochémiu, máme všetko vo svojich rukách, a prišiel vírus a ukázal, že to síce máme, ale nie je to stopercentne účinné. Padol nám hrebienok,“ hovorí v Postoj TV Max Kašparů.

Zo svojej psychiatrickej praxe poukazuje na to, ako veľmi sa ľudia nechávajú utápať v strachu. Tvrdí, že strach môže byť pre ľudskú psychiku horší ako koronavírus. „Pýtam sa, komu vyhovuje, že sa šíri medzi ľuďmi strach? Nepotrebuje nás mať niekto neustále schovaných v klietke strachu?“

Ako prevenciu voči strachu odporúča nečítať všetko a neveriť všetkému. „Je to paradox, ale čím viac informácií máme, tým menej vieme, kde je pravda. Mali by sme si dať mediálny pôst. A najmä, nezabudnime žiť,“ poznamenáva Kašparů.

Ak nás však život po skúsenostiach s doterajšími pandemickými vlnami bude viesť po starých vyšľapaných chodníčkoch, nič sme nepochopili. „Krízu za nás nevyriešia vakcíny. Tie nám môžu pomôcť, a vďaka za ne. Je však pomýlené myslieť si, že som zaočkovaný a opäť si už môžem robiť, čo chcem a ako chcem, veď veda problém vyriešila. Nie, my musíme vidieť širšie súvislosti,“ naznačuje.  

Celý rozhovor s kňazom a psychiatrom Maxom Kašparů si môžete pozrieť v tomto videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame