Spor o prijímanie
Bidenova farnosť v D.C. vyhlásila, že nebude veriacim odopierať Eucharistiu

Americký prezident na omši vo washingtonskej Katedrále svätého Matúša počas inaugurácie 20. Januára 2021. Foto: TASR – AP Photo/Evan Vucci
Vo Farnosti Najsvätejšej Trojice vo Washingtone bol Joe Biden od nástupu do úradu minimálne šesťkrát na nedeľnej omši.
Farnosť Najsvätejšej Trojice vo Washingtone D.C., do ktorej teraz patrí prezident Joe Biden, v utorok oznámila, že jej kňazi neodoprú sväté prijímanie tým, ktorí naň pôjdu.
Zhodla sa na tom farská rada, pričom vyjadrila súhlas s washingtonským kardinálom Wiltonom Gregorym „v otázkach týkajúcich sa ponúkania Eucharistie americkým politikom“.
Kardinál Gregory sa vlani v novembri vyjadril, že nebude odopierať prijímanie politikom, ktorí podporujú uzákonenie potratu vo federálnom práve a financovanie interrupcií z peňazí daňových poplatníkov. Biden podporuje obe politiky, pripomína Catholic News Agency.
„Ako farnosť s dlhou históriou otvorenosti všetkým sa zhodujeme a podporujeme pastoračný prístup nášho arcibiskupa,“ dodala farnosť.
Catholic News Agency ďalej uvádza, že katolík Biden bol na nedeľnej omši vo Farnosti Najsvätejšej Trojice v štvrti Georgetown ako prezident minimálne šesťkrát – dva razy v januári a po jednej omši vo februári, marci, apríli a v júni. Šéf Bieleho domu chodí pravidelne do kostola svätého Jozefa v rodnom meste Wilmington v štáte Delaware.
Téma udeľovania svätého prijímania pro-choice politikom žije v USA od nástupu prezidenta Bidena. Časť biskupov presadzuje, aby sa obhajcom potratov v politike Eucharistia odoprela. Biskupi si v júni odhlasovali, že do jesene sa pripraví pastorálny dokument o Eucharistii. Do akej miery bude konkrétne riešiť politikov a vhodnosť pristupovania k prijímaniu, nie je nateraz jasné.
Dnes treba vedieť
Bývalý ruský mních volal Putina „zradcom vlasti“. Súd v Moskve mu vymeral trest
Nikolaj Romanov, ktorého pravoslávna cirkev exkomunikovala, šíril konšpiračné teórie a podnecoval ľudí k nenávisti. Ruský súd ho poslal za mreže na sedem rokov.
Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)
Pápež František pred odletom do Afriky prijal v Dome sv. Marty vo Vatikáne desiatku migrantov z Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu, teda z krajín, ktoré navštívi. Na letisku Fiumicno sa potom pristavil pri pamätníku 13 talianskych letcov, ktorí v roku 1961 tragicky zahynuli v Kongu. (vatican news)
Vo veži kostola v Štítniku objavili časovú schránku s listinami z 19. storočia
Nájdené dokumenty boli opatrené pečaťou štítnickej farnosti a podpísané štítnickým katolíckym farárom. Najstaršia nájdená listina pochádza z 27. apríla 1834 a je správou o rekonštrukcii veže kostola.
Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)
Pápež v Afrike
František priletel do Konga, ktorého návštevu predtým niekoľkokrát odložil
Svätý Otec pristál na medzinárodnom letisku Ndjili v Kinšase v Konžskej demokratickej republike.
Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.
Pápež František sa v Bazilike Santa Maria Maggiore pomodlil pred ikonou Panny Márie Salus Populi Romani a zveril Božej Matke svoju nadchádzajúcu cestu do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. (vatican news)
Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)
Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost. Rodák z Chicaga je bývalým generálnym predstaveným Rehole sv. Augustína a súčasným biskupom diecézy Chiclayo v Peru. Novej funkcie sa ujme 12. apríla. Pápež František zároveň prijal rezignáciu súčasného prefekta, 78-ročného kanadského kardinála Marca Ouelleta. (vatican.va)