Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. júl 2021, 23:32

Reakcie na obmedzenie predkoncilovej liturgie

Kardinál Burke kritizuje obsah aj tón dokumentu pápeža Františka

Kardinál Burke kritizuje obsah aj tón dokumentu pápeža Františka

Zdroj: Vatican News

Pápež prekonal najhoršie očakávania, vyhlásil predseda Latin Mass Society vo Veľkej Británii Joseph Shaw.

Rozhodnutie pápeža Františka, ktorý svojím motu proprio Traditionis Custodes sprísnil pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie, vyvolalo znepokojivé reakcie v prostredí podporovateľov tzv. tridentskej omše.

Americký kardinál Raymond Leo Burke v reakcii pre National Catholic Register vyjadril počudovanie nad tvrdením v Traditionis Custodes, že nový pokoncilový misál je „jedinečným vyjadrením lex orandi rímskeho obradu“. 

Emeritný prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry je presvedčený, že aj mimoriadna, teda predkoncilová forma liturgie „je živou formou rímskeho obradu a nikdy ňou neprestala byť“. 

Kardinál tiež nerozumie tomu, prečo nové nariadenia nadobúdajú okamžitú platnosť, keď podľa neho motu proprio „obsahuje veľa prvkov, ktoré si vyžadujú štúdium týkajúce sa ich uplatňovania“.

Zároveň poznamenal, že počas svojich dlhoročných skúseností nebol svedkom závažnejších negatívnych situácií, ktoré pápež František spomína vo svojom sprievodnom liste.

Svätý Otec v ňom napríklad uviedol, že je zarmútený „inštrumentálnym používaním Missale Romanum z roku 1962, ktoré sa stále viac vyznačuje rastúcim odmietaním nielen liturgickej reformy, ale aj Druhého vatikánskeho koncilu s nepodloženým a neudržateľným tvrdením, že zradil tradíciu a ,pravú cirkev‘“. 

Čítajte tiež

Kardinál Burke síce pripúšťa, že niektorí veriaci môžu zastávať mylné názory, vo všeobecnosti však majú hlbokú lásku k cirkvi a svojim kňazom a „v žiadnom prípade sa nepodpisujú pod žiadnu schizmatickú či sedevakantistickú ideológiu. V skutočnosti často veľmi trpeli, aby zostali v spoločenstve s rímskym pápežom“.

Americký prelát je presvedčený, že ak sa objavili postoje alebo skutky, ktoré sú v rozpore so zdravou náukou a disciplínou cirkvi, mal by ich pápež a biskupi riešiť na konkrétnej úrovni. 

„Modlím sa, aby sa veriaci nedali na cestu skľúčenosti, ktorú takýto tvrdý tón nevyhnutne vyvoláva, ale aby s pomocou Božej milosti vytrvali vo svojej láske k cirkvi a k ​​jej pastierom,“ uzavrel svoje hodnotenie pre National Catholic Register kardinál Burke.

Spochybňovanie prieskumu

Znenie motu proprio Traditionis Custodes prekonalo aj tie najhoršie očakávania, vyhlásil predseda Latin Mass Society vo Veľkej Británii Joseph Shaw. „Pápež František úplne zrušil Summorum Pontificum a zákazom mimoriadnej formy omše vo farských kostoloch nastolil situáciu, ktorá sa javí ako nerealizovateľná,“ uviedol Shaw pre portál National Catholic Register.

Inzercia

Čítajte tiež

Redaktor portálu Messa in Latino Luigi Casalini, ktorý ako prvý prišiel s informáciou, že Vatikán pripravuje nové pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie, je presvedčený, že Summorum Pontificum Benedikta XVI. bolo „zrušené bezprecedentne násilným spôsobom a bez akejkoľvek lásky“.

Casalini tiež tvrdí, že v prieskume medzi biskupmi, na ktorý sa pápež odvoláva v sprievodnom liste a ktorý ho údajne viedol k zmenám predpisov, viac ako polovica odpovedí obsahovala pozitívny alebo neutrálny názor na uplatňovanie nariadení motu proprio Summorum Pontificum.

Kardinál Burke preto navrhuje, aby bola zverejnená podrobná správa o výsledkoch prieskumu a bola potvrdená jeho vedecká povaha. Zároveň vyjadril istú pochybnosť, či v prieskume boli vypočuté aj hlasy biskupov a kňazov, ktorí slávia omšu v mimoriadnej forme.

Americký arcibiskup: Každá svätá omša je zázrakom 

Na sprísnené pravidlá slávenia predkoncilovej liturgie už zareagovali aj niektorí americkí diecézni biskupi.

Arcibiskup Salvatore Cordileone zo San Francisca povedal, že tridentské omše budú mať v jeho diecéze miesto aj naďalej.

„Svätá omša v akejkoľvek forme je zázrakom: živý Kristus k nám prichádza pod spôsobom chleba a vína. To, na čom záleží, je jednota s ním. Tradičná latinská omša preto bude naďalej dostupná v Sanfranciskej arcidiecéze ako odpoveď na legitímne potreby a túžby veriacich,“ povedal arcibiskup Cordileone pre Catholic News Agency (CNA).

Podobne sa vyjadril aj biskup Edward Scharfenberger z Albany, ktorý zdôraznil „veľké pastoračné a duchovné dobro“ predkoncilovej liturgie.

Neutrálnejšie vyjadrenia zazneli od biskupa Michaela Francisa Burbidgea z Arlingtonu či Thomasa Tobina z Providence, ktorí si chcú nariadenia nového motu proprio najprv preštudovať a následne vydať konkrétne pokyny pre ich aplikáciu.

Naopak, Biskup Anthony Taylor z diecézy Little Rock rozhodol, že tzv. tridentské omše sa budú sláviť už len v dvoch farnostiach, ktoré spravujú kňazi z tradicionalistického Kňazského bratstva sv. Petra. Ďalšie tri farnosti, kde sa taktiež pravidelne slávila predkoncilová liturgia, podľa CNA dostali stopku.

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

„Mojím cieľom nebolo poraziť súpera v poslednom kole. Jediné, čo som chcel urobiť je chváliť Ježiša a ukázať, že všetko je vďaka nemu,“ povedal to novy majster sveta v boxe v super ťažkej váhe 34-ročný Ukrajinec Olexandr Usyk. Titul si vybojoval cez víkend v Londýne, keď  v 12 kolách zdolal Brita Anthonya Joshua. (ekai.pl)

pred 2 hodinami

Kresťanstvo nie je supermarket, z ktorého si každý môže vyberať to, čo sa mu páči. Týmito slovami vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin kritizoval pravicové populistické strany, ktoré sa často odvolávajú na kresťanské hodnoty. Jedným zo základných pilierov kresťanstva je ochrana ľudského života vo všetkých fázach, teda od prirodzeného počatia až po prirodzenú smrť, ale aj vo všetkých situáciách, vrátane migrantov, zdôraznil kardinál pri príležitosti zasadnutia Európskej ľudovej strany v Ríme. (vatican news)

pred 14 hodinami

Týždenný súrhn diania v kresťanskom svete:

pred 14 hodinami

Dávajme si v cirkvi pozor na uzavretosť, vyzval počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. „Niekedy aj my, namiesto toho, aby sme boli spoločenstvami pokorných a otvorených ľudí, môžeme vytvárať dojem, že sme ,prvotriedni´ a držíme si odstup od ostatných; namiesto toho, aby sme sa usilovali kráčať so všetkými, možno ukazujeme náš ,preukaz veriacich´: ,ja som veriaci´, ,ja som katolík´, ,ja som katolíčka´, ,ja patrím do toho či onoho združenia´; a tí ostatní chudáci nie. Toto je hriech,“ apeloval Svätý Otec.

pred 14 hodinami

Novým predsedom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) bude počas nasledujúcich piatich rokov arcibiskup litovského Vilniusu Gintaras Grušas. Zvolený bol na plenárnom zasadaní CCEE, ktoré sa konalo 23. – 26. septembra v Ríme. Za podpredsedov boli zvolení kardinál Jean-Claude Hollerich z Luxemburgu a biskup Ladislav Német z Belehradu. (vatican news)

26. september 2021, 08:54

Katolícka cirkv v nedeľu slávi 107. svetový deň migrantov a utečencov. Pri tejto príležitosti pápež František vydal posolstvo s názvom Na ceste k čoraz širšiemu my. V slovenských kostoloch sa dnes zároveň koná zbierka pre núdznych na Kube. (tkkbs)

26. september 2021, 08:43

Pápež František prijal biskupov z rôznych cirkví, ktorí sú spriaznení s hnutím Fokoláre. Tvárou v tvár uzavretému svetu nás Duch Svätý volá, aby sme mali odvahu byť jedno, prihovoril sa im Svätý Otec.  

25. september 2021, 20:52

V nedeľu sa vo všetkých katolíckych kostoloch uskutoční finančná zbierka pre núdznych na Kube. Predseda KBS Stanislav Zvolenský povedal, že ide o jedno z prvých ovocí návštevy Svätého Otca na Slovensku.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva