Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. júl 2021, 23:32

Reakcie na obmedzenie predkoncilovej liturgie

Kardinál Burke kritizuje obsah aj tón dokumentu pápeža Františka

Kardinál Burke kritizuje obsah aj tón dokumentu pápeža Františka

Zdroj: Vatican News

Pápež prekonal najhoršie očakávania, vyhlásil predseda Latin Mass Society vo Veľkej Británii Joseph Shaw.

Rozhodnutie pápeža Františka, ktorý svojím motu proprio Traditionis Custodes sprísnil pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie, vyvolalo znepokojivé reakcie v prostredí podporovateľov tzv. tridentskej omše.

Americký kardinál Raymond Leo Burke v reakcii pre National Catholic Register vyjadril počudovanie nad tvrdením v Traditionis Custodes, že nový pokoncilový misál je „jedinečným vyjadrením lex orandi rímskeho obradu“. 

Emeritný prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry je presvedčený, že aj mimoriadna, teda predkoncilová forma liturgie „je živou formou rímskeho obradu a nikdy ňou neprestala byť“. 

Kardinál tiež nerozumie tomu, prečo nové nariadenia nadobúdajú okamžitú platnosť, keď podľa neho motu proprio „obsahuje veľa prvkov, ktoré si vyžadujú štúdium týkajúce sa ich uplatňovania“.

Zároveň poznamenal, že počas svojich dlhoročných skúseností nebol svedkom závažnejších negatívnych situácií, ktoré pápež František spomína vo svojom sprievodnom liste.

Svätý Otec v ňom napríklad uviedol, že je zarmútený „inštrumentálnym používaním Missale Romanum z roku 1962, ktoré sa stále viac vyznačuje rastúcim odmietaním nielen liturgickej reformy, ale aj Druhého vatikánskeho koncilu s nepodloženým a neudržateľným tvrdením, že zradil tradíciu a ,pravú cirkev‘“. 

Čítajte tiež

Kardinál Burke síce pripúšťa, že niektorí veriaci môžu zastávať mylné názory, vo všeobecnosti však majú hlbokú lásku k cirkvi a svojim kňazom a „v žiadnom prípade sa nepodpisujú pod žiadnu schizmatickú či sedevakantistickú ideológiu. V skutočnosti často veľmi trpeli, aby zostali v spoločenstve s rímskym pápežom“.

Americký prelát je presvedčený, že ak sa objavili postoje alebo skutky, ktoré sú v rozpore so zdravou náukou a disciplínou cirkvi, mal by ich pápež a biskupi riešiť na konkrétnej úrovni. 

„Modlím sa, aby sa veriaci nedali na cestu skľúčenosti, ktorú takýto tvrdý tón nevyhnutne vyvoláva, ale aby s pomocou Božej milosti vytrvali vo svojej láske k cirkvi a k ​​jej pastierom,“ uzavrel svoje hodnotenie pre National Catholic Register kardinál Burke.

Spochybňovanie prieskumu

Znenie motu proprio Traditionis Custodes prekonalo aj tie najhoršie očakávania, vyhlásil predseda Latin Mass Society vo Veľkej Británii Joseph Shaw. „Pápež František úplne zrušil Summorum Pontificum a zákazom mimoriadnej formy omše vo farských kostoloch nastolil situáciu, ktorá sa javí ako nerealizovateľná,“ uviedol Shaw pre portál National Catholic Register.

Inzercia

Čítajte tiež

Redaktor portálu Messa in Latino Luigi Casalini, ktorý ako prvý prišiel s informáciou, že Vatikán pripravuje nové pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie, je presvedčený, že Summorum Pontificum Benedikta XVI. bolo „zrušené bezprecedentne násilným spôsobom a bez akejkoľvek lásky“.

Casalini tiež tvrdí, že v prieskume medzi biskupmi, na ktorý sa pápež odvoláva v sprievodnom liste a ktorý ho údajne viedol k zmenám predpisov, viac ako polovica odpovedí obsahovala pozitívny alebo neutrálny názor na uplatňovanie nariadení motu proprio Summorum Pontificum.

Kardinál Burke preto navrhuje, aby bola zverejnená podrobná správa o výsledkoch prieskumu a bola potvrdená jeho vedecká povaha. Zároveň vyjadril istú pochybnosť, či v prieskume boli vypočuté aj hlasy biskupov a kňazov, ktorí slávia omšu v mimoriadnej forme.

Americký arcibiskup: Každá svätá omša je zázrakom 

Na sprísnené pravidlá slávenia predkoncilovej liturgie už zareagovali aj niektorí americkí diecézni biskupi.

Arcibiskup Salvatore Cordileone zo San Francisca povedal, že tridentské omše budú mať v jeho diecéze miesto aj naďalej.

„Svätá omša v akejkoľvek forme je zázrakom: živý Kristus k nám prichádza pod spôsobom chleba a vína. To, na čom záleží, je jednota s ním. Tradičná latinská omša preto bude naďalej dostupná v Sanfranciskej arcidiecéze ako odpoveď na legitímne potreby a túžby veriacich,“ povedal arcibiskup Cordileone pre Catholic News Agency (CNA).

Podobne sa vyjadril aj biskup Edward Scharfenberger z Albany, ktorý zdôraznil „veľké pastoračné a duchovné dobro“ predkoncilovej liturgie.

Neutrálnejšie vyjadrenia zazneli od biskupa Michaela Francisa Burbidgea z Arlingtonu či Thomasa Tobina z Providence, ktorí si chcú nariadenia nového motu proprio najprv preštudovať a následne vydať konkrétne pokyny pre ich aplikáciu.

Naopak, Biskup Anthony Taylor z diecézy Little Rock rozhodol, že tzv. tridentské omše sa budú sláviť už len v dvoch farnostiach, ktoré spravujú kňazi z tradicionalistického Kňazského bratstva sv. Petra. Ďalšie tri farnosti, kde sa taktiež pravidelne slávila predkoncilová liturgia, podľa CNA dostali stopku.

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.