Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
18. august 2021

Kresťania v Afganistane

Útek alebo smrť. V životnom ohrození sú najmä konvertiti z islamu

Po celej krajine žijú malé podzemné domáce cirkvi, každá s menej ako desiatimi členmi. Spolu ich je niekoľko tisíc.

Útek alebo smrť. V životnom ohrození sú najmä konvertiti z islamu

Ilustračné foto – TASR/AP

Zdá sa, že nikto nemyslí na osud malej skupiny kresťanských Afgancov zotrvávajúcich vo svojej vlasti, ktorá sa pod obnovenou vládou Talibanu môže znovu premeniť práve pre nich na peklo na zemi.

Počty sú neurčité

Počet tých, ktorí sa hlásia ku kresťanskej viere v islamskom štáte podľa jeho ústavy, je neurčitý. Evanjelická nadácia Open Doors predpokladá „niekoľko tisíc“.

Ani renomovaná správa Ministerstva zahraničných vecí USA o náboženskej slobode neposkytuje žiadne konkrétne údaje. Vo svojom aktuálnom vydaní uvádza drobný 0,3-percentný podiel na celkovom obyvateľstve (Afganistan má okolo 38 miliónov obyvateľov) pre všetky nemoslimské menšiny, medzi nimi aj pre hinduistov, sikhov a budhistov.

No kresťanskí Afganci predsa len existujú. Podľa informácií kresťanskej nadácie Open Doors ide predovšetkým o konvertitov z islamu, teda o ľudí s moslimským pôvodom: „Nemôžu žiť svoju vieru otvorene. Odklon od islamu je považovaný za hanbu a podľa súčasného islamského práva sa trestá smrťou. Buď musia utiecť z krajiny, alebo ich zabijú. Rodina, klan alebo kmeň musia obnoviť svoju ,česť‘ tým, že sa zbavia kresťanov. Ani islamské extrémistické skupiny, ani vlastná (veľko-)rodina nepreukazujú v tejto súvislosti milosrdenstvo.“

Keďže konvertiti sú považovaní za duševne chorých, môžu byť aj násilne vykázaní do psychiatrickej kliniky, uvádza sa v aktuálnej správe o prenasledovaní kresťanov, ktorú pripravila nadácia Open Doors.  

Nedôvera voči kresťanom

Aj podľa pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi je kresťanstvo vnímané ako západné náboženstvo, ktoré je cudzie Afganistanu. Mnoho rokov medzinárodnej vojenskej prítomnosti ešte posilnilo nedôveru voči kresťanom. Na verejnosti vládne otvorené nepriateľstvo voči kresťanom, ktorí obracajú moslimov.

Afganskí kresťania sa modlia sami alebo v malých skupinách v súkromných domoch. Podľa kresťanských misijných spoločenstiev existujú po celej krajine malé podzemné domáce cirkvi, každá s menej ako desiatimi členmi. Napriek ústavnej klauzule, ktorá garantuje náboženskú toleranciu, sú ohrození tí, ktorí otvorene vyznávajú svoju kresťanskú vieru alebo prestúpia z islamu na kresťanstvo. Katolícka cirkev je v Afganistane prítomná vo forme misie.

Inzercia

Vatican News informoval, že kompletné prevzatie moci Talibanom má vplyv na prítomnosť katolíckych misionárov v Afganistane. Jezuiti sa rozhodli pozastaviť na neurčito svoje pôsobenie na území tejto krajiny. V Kábule čakajú na repatriáciu dvaja indickí jezuiti. V podobnej situácii sú aj štyri sestry Matky Terezy, misionárky lásky, medzi ktorými je aj jedna Indka.

Spolu s misionárkami lásky sú jezuiti v Afganistane prítomní od roku 2004. Prišli sem tri roky po tom, čo USA odstavili od moci Taliban, a dva roky po tom, čo v krajine v roku 2002 Ján Pavol II. založil katolícku misiu. Jezuiti rozvinuli svoju činnosť v oblasti pomoci utečencom a v oblasti vzdelávania. Vyškolili 300 učiteľov, ktorí mohli vzdelávať 25-tisíc chlapcov a najmä dievčat, ktorým predchádzajúci režim Talibanu zakazoval chodiť do školy.

Napríklad katolícke zastúpenie pri Hindúkuši sa nachádzalo na talianskom veľvyslanectve v Kábule. V rokoch západnej prítomnosti išlo v podstate o ponúkanie pastorácie v ťažkých podmienkach pre niekoľkých miestnych i pricestovaných kresťanov. Prvý predstavený misie, ktorým bol taliansky barnabitský kňaz Giuseppe Moretti, odstúpil z tejto funkcie v novembri 2014. Uvedenie jeho nástupcu, talianskeho barnabitského kňaza Giovanniho Scaleseho, sa uskutočnilo v januári 2015.

V roku 2019 sa páter Giuseppe Moretti vrátil na krátky čas do Kábulu a referoval, že svätú omšu na talianskom veľvyslanectve navštevovalo len desať ľudí.

Niekoľko rehoľníčok v Afganistane

Podľa aktuálnej správy o náboženskej slobode, ktorú pripravila nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, v Afganistane pôsobí malá skupina katolíckych rehoľníčok. Medzi nimi sú tri Malé sestry Ježišove, ktoré pracovali v oblasti verejného zdravotníctva, ďalej päť sestier z Rádu misionárok lásky, založeného Matkou Terezou, ktoré sa starali o siroty, postihnuté deti a opustené dievčatá a podporovali chudobné rodiny, ako aj tri sestry medzikonfesného spoločenstva Pro Bambini di Kabul, ktoré sa starali o zhruba 40 zdravotne postihnutých detí.

Toto ukazuje, že na rozdiel od medzinárodného trendu sťahovania sa z krízových oblastí, cirkev už roky udržuje svoju prítomnosť v ťažkých podmienkach. Ako sa bude situácia vyvíjať, to je neisté – napriek „Dohode o nastolení mieru v Afganistane“ (Agreement for Bringing Peace to Afghanistan) podpísanej 29. februára 2020 medzi USA a Talibanom v Dauhe.

Pôvodne publikované v nemeckom katolíckom dvojtýždenníku Die Tagespost. Z nemčiny preložil o. Ján Krupa.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.