Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. september 2021

František na Slovensku (deň druhý)

Aj keď prechádzame skúškou, Pán je vždy s nami, povedal pápež v centre Betlehem

Sledujeme druhý deň návštevy hlavy Katolíckej cirkvi na Slovensku.

Aj keď prechádzame skúškou, Pán je vždy s nami, povedal pápež v centre Betlehem
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Sledujeme druhý deň návštevy hlavy Katolíckej cirkvi na Slovensku.

Ďakujeme že ste dnešný deň sledovali spolu s nami, zajtra pokračujeme.

19:52 Emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák v Televíznych novinách na Markíze povedal, že jeho stretnutie s pápežom na nunciatúre nebolo pracovné, panovala na ňom rodinná atmosféra a nerozoberali jeho rehabilitáciu. Bezák tvrdí, že rozprávať by sa o tom nedalo počas chaosu návštevy, keď nad hlavami lietajú vrtuľníky a pohybujú sa po meste ťažkoodenci.

„Rehabilitácia by sa mala riešiť v užšom kruhu, a nie v tom chaose, ktorý návšteva prináša,“ povedal Bezák, ktorý v živom prenose prezradil, že mal od júna informáciu, že pápež chcel prísť k nim domov do Bernolákova. „Prosím vás, toto nemôžeme takto spraviť,“ povedal na pápežov nápad Bezák.

Bezák hovoril, že keďže bol pozvaný na stretnutie pápeža s prezidentkou do jej paláca, nestihol prísť na stretnutie do katedrály skôr a vojak ho nepustil ďalej. „Oni to tam pozatvárali už 10:30, nebolo možné nijakým spôsobom prísť tak, aby som to stihol. Ja som vytiahol kartičku, ktorú mám aj s kódikom, že som pozvaný a dokonca som arcibiskup, ale možno práve ten vojak, ktorý tam stál, bol neveriaci, tak on nevedel, čo je to arcibiskup, tak ma nepustil a ja som sa nechcel s nikým hádať,“ povedal.

Bezák je do Šaštína nahlásený. Povedal, že sa k ďalším kňazom a biskupom pridruží. Na otázku, či bude na pódiu s pápežom, povedal, že on o tom nerozhoduje.

Ak by pápež ponúkol nejakú arcidiecézu Bezákovi, povedal by mu, že „asi radšej nie“ a pravdepodobne by neprijal túto ponuku.

19:30 Pápež v pondelok na nunciatúre požehnal zámer postaviť sochu sv. Cyrila a Metoda niekde v Bratislavskom kraji. 

18:42 Bratislavská polícia nezaznamenala počas pondelkových podujatí súvisiacich s návštevou pápeža Františka na Slovensku narušenia verejného poriadku či páchanie inej protiprávnej činnosti. Informoval o tom bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

„Bratislavskí policajti aj v pondelok monitorovali priebeh a dohliadali na bezpečnostnú situáciu na území hlavného mesta SR Bratislavy v súvislosti s návštevou Svätého Otca Františka. Prípady narušenia verejného poriadku alebo páchania inej protiprávnej činnosti sme nezaznamenali,“ uviedol hovorca.

18:29 Na utorkové stretnutie s pápežom Františkom v Košiciach môžu prísť aj záujemcovia, ktorým doposiaľ nebola doručená vstupenka, ale iba potvrdzovací e-mail o registrácii. Overovaní budú pri vstupe na podujatia.

„Ak sa zaregistrovali do nedeľňajšej polnoci a prišiel im potvrdzovací mail o zaregistrovaní, môžu prísť na stretnutie so Svätým Otcom v Košiciach,“ povedal hovorca košického arcibiskupského úradu Jaroslav Fabian s tým, že registrovaní tak nemusia čakať, kým im príde vstupenka s QR kódom.

Podľa Fabiana bude stačiť, ak sa v súlade s platnými opatreniami preukážu pri vstupe potvrdením o zaočkovaní, testovaní alebo prekonaní ochorenia Covid-19. So sebou musia mať aj preukaz totožnosti. Pre veľký nápor NZCI nestíha overiť dáta všetkých registrovaných, a v dôsledku toho im organizátori nestihnú vstupenku dodať.

18:10 Pápež František sa stretol na nunciatúre s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Prijal ho spolu s príbuznými na pôde apoštolskej nunciatúry v popoludňajších hodinách pred návštevou centra Betlehem v Petržalke.

17:20 Svätý Otec v príhovore uviedol, že pamäť nemôže a nesmie ustúpiť zabudnutiu. František vyjadril pietu nad obeťami holokaustu. Pri stretnutí zdôraznil, že viera nesmie predstavovať vyšší princíp, ktorým bude zdôvodnená diskriminácia a útlak.

Na súčasnom bratislavskom Rybnom námestí pripomenul František genius loci bývalej židovskej štvrte i bezprostrednú blízkosť židovskej synagógy a katolíckeho chrámu, ktorá symbolizovala bezproblémové mierové spolužitie dvoch konfesií.

„Architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu 'vyzuť si sandále', lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho,“ povedal pápež.

Zároveň však pripomenul, že miesto symbolizuje aj temné obdobie slovenskej histórie, keď protižidovské nariadenia dospeli nielen k obmedzeniu práv, ale až k deportáciám a smrti viac než 100-tisíc slovenských židov.

„Tu, pred dejinami židovského národa, poznačenými touto tragickou a neopísateľnou konfrontáciou, sa hanbíme priznať to, koľkokrát bolo použité nevysloviteľné meno Najvyššieho na neopísateľné činy neľudskosti. Koľko utláčateľov vyhlásilo: 'Boh je s nami', ale pritom oni neboli s Bohom,“ zdôraznil František.

Varoval súčasne pred opakovaním histórie. „Lebo ani dnes nechýbajú márne a falošné modly, ktoré zneucťujú meno Najvyššieho,“ pripomenul poukazujúc na bezohľadnú túžbu po moci a peniazoch, ľahostajnosť i manipuláciu. „Ďalej je to zabudnutie na minulosť a neznalosť, ktorá všetko ospravedlňuje, hnev a nenávisť,“ pripomenul František.

„Zdôrazňujem, že sme zjednotení v odsúdení každého násilia, každej formy antisemitizmu a v snahe, aby nikdy nebol sprofanovaný Boží obraz v ľudskej bytosti,“ dodal Svätý Otec.

František však zároveň zvýraznil, že duchovná sila je naďalej ukrytá v komunite, ktorá nezabúda na svoje tradície a korene a túži po dialógu a priateľstve. Aj preto nazval miesto stretnutia so židovskou komunitou  tým, kde žiari svetlo nádeje. „Sem prichádzate každý rok zapáliť prvé svetlo na Chanukiu. Takto sa objavuje posolstvo, že nie smrť a zničenie majú posledné slovo, ale obnova a život,“ zdôraznil František. Vôľu pokračovať v ceste zbližovania podľa neho dokumentuje aj dnešné stretnutie.

František na záver ocenil spoluprácu kresťanských a židovských komunít a prácu, ktorú urobili od roku 2017 pri zbližovaní oboch konfesií. Onačil to za otváranie dvier z oboch strán. „Svet potrebuje dvere, sú znakmi požehnania pre ľudstvo,“ zdôraznil pápež.

17:02 Druhé svedectvo predniesla sestra uršulínka Samuela Harmáčková, ktorá povedala, že veriaci kresťania a židia vyznávajú toho istého Boha a zároveň vyzdvihla kresťansko-židovskú spoluprácu na Slovensku.

„Naše spoločné dejiny sú poznačené veľkou bolesťou, ale zároveň sú v nich chvíle, ktoré v nás vzbudzujú nádej, že v každom období žijú ľudia, ktorí majú v sebe hlboko zakorenenú lásku k Bohu a k blížnemu,“ zdôraznila. Zároveň vyjadrila hrdosť a vďačnosť za každého Slováka, ktorý otvoril svoje srdce i dvere prenasledovaným židom.

„O to viac, že to boli aj dvere našich kláštorov a internátov a dvere domov či bytov rodín našich žiačok. Sme vďačné, že naše sestry, ktoré vnímali posvätnosť každej ľudskej duše stvorenej na Boží obraz, mali milosť urobiť niečo preto, aby boli životy týchto ľudí zachránené,“ doplnila sestra Samuela.

V tejto súvislosti poukázala na viacero príkladov takejto pomoci. Zdôraznila, že na uršulínskej internátnej škole v centre Bratislavy boli počas druhej svetovej vojny ukrývané židovské dievčatá. „Je symbolické, že na inom mieste, kde sestry ukrývali ďalšie židovské deti spolu s ich rodinami, dnes sídli apoštolská nunciatúra,“ priblížila.

Sestra Samuela vyzdvihla živú kresťansko-židovskú spoluprácu na Slovensku. „A to nielen medzi vrcholným predstaviteľmi, vzdelávacími inštitúciami, znalcami Biblie, ale aj medzi ľuďmi v bežnom živote,“ povedala.

16:56 Predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí ​Richard Duda ukončil svoj prejav na Rybnom námestí. Povedal v ňom, že prítomnosť pápeža Františka pri pamätníku holokaustu je pre židovskú komunitu zlomová a historická chvíľa. Duda vyzval na spoluprácu medzi kresťanmi a židmi.

„Sme presvedčení, že najdôležitejšou zásadou, ktorou sa rozvoj židovsko-kresťanských vzťahov má riadiť, je neustála komunikácia. Len ňou sa dá dosiahnuť stav trvalého zbližovania a pokojného súžitia. Veríme, že nefalošná ochota viesť úprimný dialóg umožní jedného dňa dať definitívnu bodku aj za tienistým obdobím spolužitia, ktoré pred 80 rokmi, počas hrôzostrašného svetového vojnového konfliktu, vážne poznačilo vzťahy medzi obyvateľmi na tomto území,“ vyhlásil Duda.

Ďalej pripomenul, že v Bratislave a na Slovensku je niekoľko miest zhmotňujúcich symbiózu medzi kresťanmi a židmi. Mimoriadne symbolickým miestom je podľa neho aj Rybné námestie, kde sa stretnutie konalo.

„Bok po boku tu stál kresťanský a židovský svätostánok. Obyvatelia multietnického mesta sa tu modlili k jednému Bohu a spoločne prežívali radosti a starosti, ktoré im život priniesol. Architektúra teda stelesňovala súžitie komunít až do chvíle, kým nenastal čas temna,“ skonštatoval. Poukázal na to, že židovská komunita takmer zanikla počas druhej svetovej vojny a synagóga padla za obeť „barbarskému zásahu“ v období budovania komunizmu.

Po ňom začal rozprávať priamy účastník holokaustu Tomáš Lango. „Som z generácie, z ktorej nás prežilo málo, vďaka tomu, že sa našli statoční ľudia, ktorí nepodľahli zlu,“ povedal.

„Aj v mojom prípade sa osvedčilo, že kto zachráni čo i len jedného človeka, ako by zachránil celý svet. Cezo mňa, vďaka nášmu už 55 rokov trvajúcemu manželstvu, umožnila narodiť sa našim dvom deťom a šiestim vnúčatám,“ uviedol Lang, ktorý sa posledných 20 rokov venuje histórii holokaustu na južnom Slovensku.

16:46 Pápež prišiel na Rybné námestie, kde sa stretol so židovskou komunitou.

16:45 So Svätým Otcom sa stretol aj Zdeno, ktorý býva v centre Betlehem. Ako povedal, potriasol mu rukou a zaželal pápežovi všetko dobré do života. „Všetky tie prípravy stáli za to,“ ohodnotil. V rámci príprav centrum zrekonštuovali. František vnútri osobne pozdravil všetkých hostí a bol si pozrieť aj izby, v ktorých bývajú.

16:41 Sestry Matky Terezy po odchode pápeža smerujúceho na Rybné námestie rozdávajú prítomným deťom v Petržalke cukríky a sladkosti.

16:34 František vyšiel z centra, pomodlil sa Zdravas' a po jednom zdravil rodiny s chorými deťmi. Pri každej sa pristavil a povedal pár slov. Neskôr udelil poženanie a odovzdal sestrám dar v podobe ikony Panny Márie.

16:18 Sestry s bezdomovcami vošli do priestorov centra, kde budú s pápežom na súkromnom stretnutí. Pápež sa v krátkom príhovore poďakoval sestrám za ich službu. Vyjadril radosť z tohto stretnutia.

Momentálne v centre Betlehem pôsobí sedem rehoľníčok. Všetky pochádzajú zo zahraničia. Venujú sa charitatívnej činnosti.

16:10 Pápež František prichádza do areálu Centra Betlehem. Zdraví sa sestrám Matky Terezy a spontánne sa prihovára prítomným.

Privítala ho aj predstavená centra z kongregácie. Misionárky lásky sa venujú charitatívnej činnosti, najmä s dôrazom na pomoc pre ľudí bez domova. V budove bývalej materskej školy ponúkajú útočisko aj pre ťažko chorých.

„Aj keď prechádzame skúškou, Pán je vždy medzi nami, nikdy nás neopustí. Nikdy na to nezabudnite, ani v ťažkých chvíľach,“ povedal pápež v krátkom príhovore a vošiel dnu.

16:06 Ľudia na pápeža čakajú aj na petržalských balkónoch. Okolie strážia ostreľovači.

15:17 Hendikepované deti, dobrovoľníci, ktorí do centra chodia pomáhať, a kňazi či rehoľníci, ktorí v centre pôsobia, sa s pápežom pred centrom pri soche lurdskej Panny Márie pomodlia Zdravas' Mária po latinsky. V rámci nácviku sa účastníci modlia desiatok ruženca v tomto jazyku.

14:50 Do areálu Centra Betlehem prichádzajú pozvaní hostia, medzi nimi sú aj redemptoristi, ktorý do centra chodievajú slúžiť sväté omše. „Veľmi málo ľudí sa zaujíma o tieto sestry, aj o ich prácu. Sú tu cez 20 rokov a skutočne robia obrovský kus roboty. Sestry sa starajú o týchto ľudí celý týždeň. Poskytujú im praktické služby, nasýtia ich, oblečú, ale aj duchovné služby,“ povedali pre Postoj.

14:13 Prípravy pred Centrom Betlehem v bratislavskej Petržalke sú v plnom prúde. Pápež sa tu o 16:00 stretne s bezdomovcami, o ktorých sa starajú sestry Matky Terezy. Na návštevu sú pripravené aj vnútorné priestory.

Okrem bezdomovcov sa pápež pred centrom stretne aj s rodinami a deťmi z miestnej farnosti. Detský zbor posilnia aj deti z okolitých farností. Schádzajú sa tu ale aj kapucíni, či ľudia s hendikepom.

12:20 Na otázku Postoja, čím ich oslovil pápežov príhovor v záhrade Prezidentského paláca, odpovedali bezprostredne po príhovore premiér Eduard Heger, bývalý prezident Andrej Kiska a František Mikloško.

Eduard Heger: „Oslovili ma štyri hlavné veci. Prvou je, že Slovensko by malo byť srdcom pokoja v tomto regióne. Myslím, že to je silný odkaz. Ale taktiež, ako vyzdvihol bratstvo, aby sme ho šírili nielen voči Česku, ale aj všeobecne. A, samozrejme, obraz chleba a soli zapadol úžasne nielen do kontextu Biblie, ale aj kontextu dnešného sveta. A starostlivosť o núdznych. To je dôležité v každej spoločnosti, a o to viac aj vo vyspelých spoločnostiach, akou je Slovensko. Návšteva Svätého otca je pre Slovensko významnou udalosťou. Je to prestížna vec, lebo dnes sa upierajú oči celého sveta na Slovensko a na to, čo povie Svätý otec. Pre Slovensko je veľkým požehnaním, že tu strávi toľko času a navštívi viaceré kúty Slovenska. Je to veľké bohatstvo, ktoré tu dnes máme a verím, že zanechá veľkú stopu aj do budúcna.“

František Mikloško: „Takýto prejav nám Slovákom nikto nikdy nepovedal. Zachytil celú našu pamäť, našu charizmu. Poukázal na našu srdečnosť a pohostinnosť, kde to zároveň posunul ďalej. Tatry použil na to, aby sme dokázali presiahnuť svoje hranice, aby sme boli súčasťou rodiny národov. Už včera som si pri Ekumenickej rade cirkví všimol, že keď tu bol Ján Pavol II, tak povedal 'prežili ste ťažké prenasledovanie, nebojte sa'. Pápež František včera povedal 'prežili ste prenasledovanie, obstáli ste v skúške, teraz vás čaká skúška slobody.' To je to posunutie.

My sa už nemôžeme na nič vyhovárať. Nemôžeme hovoriť, že nikto o nás nevie, nevšímajú si nás. Prišiel pápež a je tu celý svet. V Šaštíne bude 90 biskupov z Európy. Skúška slobody, to je úžasná výzva a on nám ukázal, ako uchopiť tradíciu a zároveň sa otvoriť. Všimnite si, že bežne všetci pápeži hovoria príhovory ako monarchovia. Sedia, prisunú im mikrofón a čítajú. Pápež stál, nechal tam mikrofón a išiel k pultu. Dostal sa na úroveň prezidentky, on hlava celosvetovej cirkvi. Ku každému prichádza ako rovný k rovnému. Nemusí sa k tomu nútiť, on to má v sebe.“

Andrej Kiska: „Svätý otec je úžasný človek. Ja si nesmierne želám, aby slová, ktoré dnes zazneli, ale ktoré aj vo všeobecnosti hovorí, prešli do srdca každého kresťana. Ale nielen kresťana, želal by som si, aby prešli do srdca každého občana našej krajiny. Jeho túžba po tom, aby sa ľudia naučili odpúšťať, je nesmierne silná aj pre našu krajinu. Začíname byť veľmi rozpoltení, vzniká veľa nenávisti a spravodlivosť a odpúšťanie je veľmi dôležité.“

12:02 Prezidentka v paláci darovala Františkovi symbolický peceň chleba, knihu, ale aj med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov je tiež nabíjacia stanica pre elektromobily, ale aj medicínske vybavenie určené na pomoc v najchudobnejších častiach sveta prostredníctvom vatikánskych organizácií. Hlava štátu odovzdala pápežovi dary počas pondelkového stretnutia v Prezidentskom paláci.

„Keďže chlieb vzniká z mnohých zŕn, aj v starokresťanskej modlitbe sa spomína ako symbol spájania. Chlieb je zároveň symbolom života, ľudskej práce a dobrých skutkov,“ zdôvodnil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Darovaný chlieb upiekli v trnavskej pekárni Chlieb náš. Uložený bol v prútenom košíku, ktorý uplietol majster ľudovej umeleckej výroby Pavol Vrtich z Nového Mesta nad Váhom z lúpaného prútia a prikrytý paličkovanou čipkou z Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. Vzor ružice na nej má pôvod v obci Slovenský Grob. Prikrývku navrhla výtvarníčka Božena Janeková v roku 1987.

Ďalším darom je kniha Reštaurovanie od akademickej maliarky Márie Bidelnicovej. V rámci reštaurátorskej práce sa zameriava na obnovu sakrálnych pamiatok, ktorá sprítomňuje umelecké poklady a vieru dávnych majstrov. Približuje rôzne reštaurátorské postupy a techniky na dielach od gotiky až po súčasnosť.

„Keďže prezidentku SR a pápeža Františka spája vzťah k životnému prostrediu a obaja opakovane pripomínajú riziká spojené s klimatickými zmenami a naliehavosť klimatickej krízy, medzi darmi je aj nabíjacia stanica od slovenskej startupovej firmy AgeVolt z Bratislavy, ktorú budú môcť vo Vatikáne používať na dobíjanie elektromobilov,“ priblížil Strižinec. Výrobok je čiastočne z recyklovaných materiálov. Flexibilitou a riadenou umelou inteligenciou prispieva k znižovaniu emisií oxidu uhličitého.

Prezidentka sa rozhodla tiež podporiť Vatikánsku komisiu pre Covid-19 a Fond pápežských misijných diel, cez ktoré je financovaný boj s pandémiou v chudobnejších štátoch v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike a Oceánii. Rovnako pomáha aj ľuďom bez domova a iným marginalizovaným skupinám. Darovala im zdravotnícke pomôcky a prístroje.  

Súčasťou medicínskeho vybavenia je pľúcny ventilátor od spoločnosti IPM Chirana a Chirana Medical, ktorý sa skladá z 1200 komponentov riadených umelou inteligenciou. Je navrhnutý tak, aby pacientovi poskytol individualizovanú pomoc podľa stavu jeho pľúc. Firma poskytne prístroj a vyškolí personál v zariadení podľa výberu Svätej stolice.

11:45 Dnešný program pápeža Františka bude pokračovať popoludní o 16.00 h. súkromnou návštevou centra Betlehem v Bratislave.

11:40 Predstavený komunity tešiteľov v Marianke Faustyn Wesołowski po stretnutí povedal, že pápeža videl celkom zblízka. „Na začiatku som myslel, že to bude obyčajné stretnutie, už som raz bol na audiencii vo Vatikáne. Slová, ktoré hovoril, sa ma veľmi dotkli, lebo boli úprimné,“ hovorí Wesołovski s tým, že vnímal, ako František „v úvodzovkách trochu naložil, ako fungujeme na Slovensku“.

„Naozaj sa potrebujeme, aj my kňazi, zmeniť v sebe a kajať sa. Som vďačný, že som mohol byť na stretnutí s pápežom,“ dodal.

11:38 Pápež sa po príhovore pozdravil s každým biskupom osobne a neskôr si spravili spoločnú fotografiu. Pred katedrálou sa následne zdravil s veriacimi.


František pred katedrálou zdraví veriacich.

10:55 „​Ďakujem vám za pozvanie. Prichádzam ako váš brat a cítim sa ako jeden z vás,“ povedal František v úvode príhovoru pre biskupov, kňazov, zasvätených a seminaristov.

„Slovensko je báseň, povedal som to aj prezidentke,“ hovorí.

Podľa pápeža je dôležité, aby sme sa ponorili do skutočného života ľudí. Cirkev má byť podľa neho znakom slobody a prijatia. „Má byť pokorná ako Ježiš, ktorý sa zriekol všetkého a stal sa chudobným, aby nás obohatil.“

Pápež vyzdvihol slobodu, tvorivosť a dialóg ako aspekty, ktorými sa má cirkev riadiť. 

František zdôraznil tiež potrebu pokornej cirkvi. „Toto nám pomáha oslobodiť sa od zameranosti na seba samých: centrom cirkvi nie je cirkev! Zanechajme prílišné starosti o seba, o svoje štruktúry či o to, ako sa spoločnosť na nás pozerá. Ponorme sa radšej do skutočného života ľudí a klaďme si túto otázku: aké sú potreby a duchovné očakávania nášho ľudu? Čo očakávame od cirkvi?“

„V duchovnom a cirkevnom živote máme pokušenie hľadať falošný pokoj, ktorý nám zaručuje bezproblémový stav, namiesto evanjeliového ohňa, ktorý nás znepokojuje a premieňa nás,“ vraví pápež František. „Bezpečná egyptská cibuľa je pohodlnejšia ako neznáme púšte. Avšak Cirkvi, ktorá nedáva priestor dobrodružstvu slobody – aj v duchovnom živote –, hrozí to, že sa stane rigidnou a zatvorenou. Niektorí sú na to azda zvyknutí; ale mnohých iných – najmä mladšiu generáciu – neláka ponuka viery bez vnútornej slobody v rámci cirkvi, kde majú všetci rovnako myslieť a slepo poslúchať.“

Inzercia

František vyzval v príhovore duchovných k tvorivosti. „Zoči voči strate zmyslu pre Boha a radosti viery nepomôžu náreky; neosoží nám zabarikádovať sa v pevnosti obranného katolicizmu, súdiť a obviňovať svet. Potrebujeme tvorivosť evanjelia.“

Pápež vyzval biskupov a kňazov, aby na kázňach dlho nerozprávali. Kázeň by nemala podľa neho nemala trvať viac ako 10-15 minút. Keď po tomto vyjadrení zaznel potlesk, František s úsmevom povedal: „Vidím, že začali tlieskať rehoľné sestry. Tie sú najväčšími trpiteľmi našich kázní.“

František pokračoval: „Viem, že máte pekné príslovie: ‚Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom.‘ Je to čisto evanjeliové! Je to Ježišova výzva, aby sme prerušili začarovaný a ničivý kruh násilia, aby sme nastavili druhé líce, aby sme sa nedali premôcť zlu, ale dobrom premáhali zlo.“

Hlava Katolíckej cirkvi spomenula aj kardinála Korca, na čo sa v katedrále ozval potlesk. „Tento jezuitský kardinál bol prenasledovaný režimom a nútený tvrdo pracovať, až ochorel. Keď prišiel do Ríma pri príležitosti Jubilea v roku 2000, išiel do katakomb, zapálil sviečku za svojich prenasledovateľov a prosil pre nich o milosrdenstvo. Toto je evanjelium! Rastie to v živote a v dejinách skrze pokornú a trpezlivú lásku.“

10:52 Láska pápeža Františka voči chudobným, voči tým, ktorí sú na perifériách, je pohľad, ktorý sa snažia biskupi a kňazi nanovo nadobudnúť aj s pomocou svojich patrónov, ako aj svätého Martina, patróna bratislavskej Katedrály sv. Martina. V príhovore na stretnutí s pápežom v priestoroch katedrály to vyhlásil bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

„Už vo vašej prvej encyklike, ktorú ste adresovali nám, biskupom, kňazom a diakonom, zasväteným osobám a veriacim laikom, sme si uvedomili vašu lásku voči chudobným, voči tým, ktorí sú na perifériách, ktorí zaostali, opustení, vyradení,“ vyhlásil Zvolenský.

Pripomenul, že ide o jedinečnú česť a radosť, že Svätý Otec prišiel, aby nás povzbudil svojou prítomnosťou a aby nás posilnil vo viere.

„S vami a vo vás dnes, vaša svätosť, v tejto katedrále otvárame náruč vikárovi Kristovmu, najvyššiemu veľkňazovi, nástupcovi svätého Petra. Vaša návšteva je pre nás nesmierne dôležitá, s takou radosťou sme na ňu čakali. Vo vás si uvedomujeme univerzálnosť a jednotu našej matky cirkvi. A lepšie chápeme, že aj dnes náš Pán predstavuje nám prvého z nástupcov apoštolov a zveruje mu kľúče od kráľovstva,“ zdôraznil bratislavský arcibiskup.

Biskupi a kňazi sa podľa Zvolenského usilujú, aby poznali a správne porozumeli tomu, čo im Peter hovorí dnes. „Sme tu s vami, vaša svätosť, sprítomňujeme všetkých zasvätených a laikov, ktorí chcú ohlasovať evanjelium,“ dodal Zvolenský.

10:45 Pápež prišiel do Katedrály sv. Martina, kde sa koná stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi. 

Keď sa pápež presúval do Katedrály sv. Martina, požiadal, aby na chvíľu zastavili auto. František z neho vystúpil a pozdravil skupinu mamičiek s deťmi.

10:38 Pápež František daroval prezidentke Zuzane Čaputovej na pondelkovom stretnutí medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

Prezidentka darovala pápežovi symbolický peceň chleba, knihu, ale aj med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov je tiež nabíjacia stanica pre elektromobily, ako aj medicínske vybavenie určené na pomoc v najchudobnejších častiach sveta prostredníctvom vatikánskych organizácií.

10:10 Pápež František v príhovore: „Všetkých vás pozdravujem a som rád, že som na Slovensku. Prišiel som ako pútnik do mladej krajiny s dávnou históriou, do zeme s hlbokými koreňmi, umiestnenej v srdci Európy. Naozaj sa nachádzam v ‚strednej zemi‘, cez ktorú už toľkí prešli.“

František hovorí, že potrebujeme bratstvo, aby sme mohli podporovať integráciu, ktorá sa stáva stále dôležitejšou. „Je naliehavé práve teraz, vo chvíli, keď po tvrdých mesiacoch pandémie očakávame, spolu s mnohými ťažkosťami, vytúžený nový štart ekonomiky, ktorému pomáhajú plány obnovy Európskej únie. Je tu však riziko unáhlenia sa a podľahnutia pokušeniu zisku, vyvolávajúcich prechodnú eufóriu, ktorá namiesto spájania rozdeľuje. Navyše samotné oživenie ekonomiky nie je dostačujúce vo svete, kde sme všetci prepojení, kde všetci obývame strednú zem. Kým na rôznych frontoch pokračujú boje o nadvládu, nech táto krajina naďalej potvrdzuje svoje posolstvo integrácie a pokoja a Európa nech sa vyznačuje solidaritou prekračujúcou svoje hranice, ktorá by ju mohla dostať späť do centra dejín.“

Pápež vyzýva Slovákov, aby z ich sŕdc nevymizlo povolanie k bratstvu, ale „nech vždy sprevádza sympatickú autentickosť, ktorá vás charakterizuje“.

„Venujete veľkú pozornosť pohostinnosti, oslovuje ma typický spôsob slovanského privítania, pri ktorom sa návštevníkovi ponúkne chlieb a soľ. Chcel by som sa teraz inšpirovať týmito jednoduchými a vzácnymi darmi, presiaknutými evanjeliom.“

František ďalej v príhovore vraví, že je dôležité zasadiť sa o budovanie budúcnosti, v ktorej sa zákony aplikujú rovnako na všetkých, na základe spravodlivosti. „A aby spravodlivosť neostala abstraktnou ideou, ale aby bola konkrétna ako chlieb, treba viesť dôrazný boj proti korupcii a predovšetkým podporovať a presadzovať zákonnosť.“

„Aby spravodlivosť neostala abstraktnou ideou, ale aby bola konkrétna ako chlieb, treba viesť dôrazný boj proti korupcii a predovšetkým podporovať a presadzovať zákonnosť.“ Zdieľať

„Do doby pred niekoľkými desiatkami rokov na tomto území bránil slobode jeden spôsob myslenia, dnes iný jediný spôsob myslenia vyprázdňuje jej význam, keď spája pokrok so ziskom a práva len s individualistickými potrebami. Dnes, ako vtedy, soľ viery nie je odpoveď podľa sveta, nespočíva v horlivosti viesť kultúrne vojny, ale v nenásilnom a trpezlivom rozsievaní Božieho kráľovstva, predovšetkým svedectvom lásky.“

Pápež oceňuje, že zvlášť mladí sú motivovaní, aby sa cítili protagonistami budúcnosti krajiny.

„Cítiť sa za niekoho zodpovedný dáva životu chuť a umožňuje objaviť, že to, čo dávame, je v skutočnosti darom pre nás samých.“ Zdieľať

„Neexistuje obnova bez mladých, často oklamaných duchom konzumizmu, v ktorom existencia bledne. Príliš mnohí v Európe sa vlečú unavení a frustrovaní, stresovaní z frenetických rytmov, nenachádzajúc, odkiaľ by načerpali motiváciu a nádej. Prísada, ktorá chýba, je starostlivosť o druhých. Cítiť sa za niekoho zodpovedný dáva životu chuť a umožňuje objaviť, že to, čo dávame, je v skutočnosti darom pre nás samých.“

Hlava Katolíckej cirkvi v závere spomenula aj pandémiu, ktorá je skúškou.

„Naučila nás, aké je ľahké sa rozdrobiť, hoci sme v rovnakej situácii, a myslieť len sa seba. Začnime teda od uznania, že všetci sme krehkí a navzájom sa potrebujeme. Nikto sa nemôže izolovať, ako jednotlivci ani ako národy. Prijmime túto krízu ako výzvu prehodnotiť náš životný štýl. Nemá zmysel sťažovať sa na minulosť, treba si vyhrnúť rukávy a spolu budovať budúcnosť.“

10:02 Prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore: „Keď som sa pred niekoľkými mesiacmi s Vami stretla, povedali ste mi, že Slovensko máte vo svojom srdci. V týchto dňoch máme možnosť ukázať Vám, že Vaša osoba, Vaše duchovné poslanie a Vaše myšlienky majú miesto v našich srdciach.“

Čaputová v prejave konštatuje, že svet je dnes prepojený, ale zároveň je tragicky rozdeľovaný.

„Každá kríza, pandemickú krízu nevynímajúc, prináša silné slová a silné gestá. Pokojný tón, porozumenie a pochopenie sú čoraz viac považované za prejav slabosti. Akoby sme si postupne zvykali na to, že výsledkom ľudského snaženia, spoločenskej alebo politickej diskusie, má byť porazenie svojho názorového oponenta. Ak však má byť ‚zmena epochy‘ vstupom do lepšej budúcnosti, potrebujeme zmeniť prístup. Výsledkom každej našej snahy, spoločenskej diskusie či politickej súťaže nesmie byť víťazstvo a porážka, ale pochopenie a nájdenie porozumenia.“

Prezidentka sa dotkla aj témy klimatickej krízy: „Spomínam si na slová, ktoré ste povedali pri jednom z našich rozhovorov: ‚Boh odpúšťa vždy, človek občas a príroda nikdy.‘ Súhlasím s Vami, a ak máme prežiť, musíme sa znovu učiť tomu, ako byť citliví voči našej planéte, ktorá nám v minulosti šepkala a teraz už kričí, že nás nedokáže uniesť, lebo sme pre ňu priťažkí. Musíme sa na príčiny a dôsledky klimatickej krízy pozerať ako na spoločný problém a hľadať spoločné riešenia.“

Celý príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej:
 

 
Vaša Svätosť, drahý pápež František, milí spoluobčania!
 
Keď som sa pred niekoľkými mesiacmi s Vami stretla, povedali ste mi, že Slovensko máte vo svojom srdci. V týchto dňoch máme možnosť ukázať Vám, že Vaša osoba, Vaše duchovné poslanie a Vaše myšlienky majú miesto v našich srdciach.
 
Myslím na Vaše slová, že „táto doba nie je len epochou zmien, ale je zmenou epochy“.
 
Naša krajina po páde komunizmu tiež prešla, a stále ešte prechádza, veľkými zmenami. Československo sa pokojným spôsobom rozdelilo na dva štáty, v ktorých žijú dva bratské národy – Slováci a Česi – vo vzájomnom rešpekte a spolupráci. Slovensko je pevnou súčasťou veľkej rodiny demokratických štátov Európskej únie, ktorá nám poskytuje dôležité medzinárodné záruky našej bezpečnosti a prosperity.
Kresťanstvo a Katolícka cirkev sú po stáročia pevnou súčasťou našej kultúrnej identity. Vítame Vás však nielen ako predstaviteľa jednej z najväčších duchovných rodín tejto planéty a jej hodnôt, ale tiež, a predovšetkým, ako nositeľa veľmi potrebnej inšpirácie pre budúcnosť ľudstva. Pre budúcnosť nášho Slovenska aj pre budúcnosť kresťanstva v ňom je veľmi dôležitý spôsob, akým predkladáte posolstvo evanjelia pre našu dobu – nielen ako „dedičstvo otcov“, ale aj ako cestu pretvárajúcu našu prítomnosť a ukazujúcu do budúcnosti.
 
Náš svet je dnes mnohonásobne prepojený, ale zároveň je tragicky rozdeľovaný. Každá kríza, pandemickú krízu nevynímajúc, prináša silné slová a silné gestá. Pokojný tón, porozumenie a pochopenie sú čoraz viac považované za prejav slabosti. Akoby sme si postupne zvykali na to, že výsledkom ľudského snaženia, spoločenskej alebo politickej diskusie, má byť porazenie svojho názorového oponenta. Ak však má byť „zmena epochy“ vstupom do lepšej budúcnosti, potrebujeme zmeniť prístup. Výsledkom každej našej snahy, spoločenskej diskusie či politickej súťaže nesmie byť víťazstvo a porážka, ale pochopenie a nájdenie porozumenia.
 
Svet čelí krízam, a pritom jediný spôsob, ako ich zvládnuť, spočíva v spolupráci. Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť, uvedomenie si pri pohľade na kohokoľvek z nás, že ty si ja a ja som ty, že tvoríme jednotu. Majme teda odvahu k ľudskosti. Sme odkázaní žiť spolu, a bez pochopenia a vzájomného porozumenia to nedokážeme.
 
Vaša svätosť, pápež František,
 
vítame Vás na Slovensku ako jednu z najväčších mravných a duchovných autorít súčasného ľudstva. Váš spôsob hlásania evanjelia a Váš osobný mravný príklad oslovuje aj ľudí ďaleko za viditeľnými hranicami Katolíckej cirkvi. Vyzývate k pokore, milosrdenstvu a všeľudskému bratstvu. Vyzývate k novej kultúre politiky a k novej etike v hospodárstve. Vo svojich sociálnych encyklikách varujete pred najväčšími nebezpečenstvami našej doby – populizmom, národným sebectvom, fundamentalizmom a fanatizmom. Viditeľne sa staviate proti všetkým, ktorí chcú náboženstvo zneužívať na politické ciele. Zdôrazňujete, že k jadru evanjelia patrí starosť o ľudí v núdzi, o ľudí bez domova, o ľudí, ktorých z vlastnej krajiny vyháňajú vojny, terorizmus a chudoba. Pri mnohých príležitostiach opakujete, že akákoľvek forma antisemitizmu, ale tiež náboženskej neznášanlivosti, je nezlučiteľná s kresťanstvom.
 
Spomínam si tiež na slová, ktoré ste povedali pri jednom z našich rozhovorov: „Boh odpúšťa vždy, človek občas a príroda nikdy.“ Súhlasím s Vami, a ak máme prežiť, musíme sa znovu učiť tomu, ako byť citliví voči našej planéte, ktorá nám v minulosti šepkala a teraz už kričí, že nás nedokáže uniesť, lebo sme pre ňu priťažkí. Musíme sa na príčiny a dôsledky klimatickej krízy pozerať ako na spoločný problém a hľadať spoločné riešenia.
Vaša svätosť,
 
sme vďační za Vašu návštevu na Slovensku. Naše dedičstvo tvoria osudové zápasy o prežitie, o dôstojnosť, o jazyk, o individuálnu aj národnú slobodu, o uznanie, o toleranciu voči menšinám, o uchovanie viery či prírodnej rozmanitosti. Aj po chybách a porážkach sme sa dokázali opäť postaviť na nohy, či to bolo v Slovenskom národnom povstaní, alebo v Novembri 1989. Prichádzate medzi srdečných a prajných ľudí, ktorí si ctia svoje tradície a svoju zem. Celé generácie našich rodičov a starých rodičov majú svoje domovy ozdobené vetou „Hosť do domu, Boh do domu“.

Vaša Svätosť, drahý pápež František, vitajte na Slovensku!

09:57 Hostia v prezidentskej záhrade sa už usadili, čaká sa na príchod a príhovory pápeža Františka a Zuzany Čaputovej.

09:51 Medzi hosťami je napríklad aj arcibiskup Róbert Bezák, známy františkán brat Filip či šéf organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš:

09:40 V záhrade čakajú na pápeža Františka aj viacerí politici zo súčasnej koalície. Prišli aj zástupcovia opozície Richard Raši a Erik Tomáš (Hlas). Sú tu aj bývalí prezidenti Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska. Medzi hosťami je aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

09:22 Pápež František a Zuzana Čaputová sa spoločne presunuli na stretnutie medzi štyrmi očami do Zlatého salóna v Prezidentskom paláci. Prítomný tam je aj tlmočník, pretože Čaputová bude počas schôdzky hovoriť v slovenskom jazyku a pápež v talianskom.

Obvykle je na osobný rozhovor so Svätým Otcom vyhradených 15 minút, hlava štátu však dostala „nadpriemerný čas“. Nasledovať bude stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou Čaputovej v Zelenom salóne Prezidentského paláca.

Pápež spolu s prezidentkou vystúpia na stretnutí s príhovormi. Na podujatí, ktoré sa uskutoční po oficiálnom uvítacom ceremoniáli, sa zúčastní približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života.

09:09 Kolóna áut s pápežom Františkom už prišla k Prezidentskému palácu. Zvítal sa s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

08:58 Na stretnutie dostal pozvánku aj šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus:

08:35 Na nádvorí Prezidentského paláca prebiehajú posledné úpravy. Vojaci zametajú červený koberec, ochranka kontroluje dvor, pripravuje sa aj televízny štáb, ktorý zabezpečuje priamy prenos.

08:20 Do prezidentskej záhrady prichádzajú postupne hostia. Sú tu zástupcovia politických strán, médií, umelcov, vedcov a rôznych neziskoviek a organizácií. Prišli napríklad aj rodičia Jána Kuciaka, Zlatica Kušnírová, športovec Matej Tóth či viacerí rehoľníci.

„Keď sa ma na besedách pýtajú deti, s kým by som sa chcel stretnúť, odpovedám, že s pápežom,“ vraví Matej Tóth. „František je špecifický tým, aký je pokorný, nenadraďuje sa, ale je jedným z nás. Každé jedno slovo sa budem snažiť nasávať a bude to pre mňa veľká motivácia."

Na stretnutie do Prezidentského paláca s politikmi, diplomatmi a zástupcami občianskej spoločnosti prišiel aj hlavný hygienik Ján Mikas. „Dostal som pozvánku od pani prezidentky, bol som milo prekvapený,“ povedal novinárom. „Návšteva takejto osobnosti je pre Slovensko veľká vec, hlavne v súčasnosti, keď je spoločnosť rozpoltená a ohrozená pandémiou. Na otázku, či nie sú podujatia s pápežom epidemickým rizikom, povedal: „Každá masová akcia je riziko. My sme sa ho snažili minimalizovať čo najviac. Bude závisieť najmä od ľudí, aby dodržiavali opatrenia.“


Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, sestra Hermana a partner Zuzany Čaputovej Juraj Rizman.

08:04 Prezidentka Zuzana Čaputová a pápež František vystúpia o 10.00 h s príhovormi na stretnutí v Prezidentskej záhrade v Bratislave. Na podujatí, ktoré sa uskutoční po oficiálnom uvítacom ceremoniáli, sa zúčastní približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života.

Okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády, zástupcov Národnej rady a poslancov Európskeho parlamentu či bývalých prezidentov budú prítomní aj predstavitelia najvýznamnejších štátnych a verejných inštitúcií, predstavitelia akademickej a vedeckej obce, lekári, zdravotníci a záchranári, predstavitelia stavovských, náboženských a cirkevných organizácií, predstavitelia samosprávy a ozbrojených síl, predstavitelia kultúrnej obce a médií, športoví reprezentanti, predstavitelia politických strán, menšín a zástupcovia neziskových organizácií a členovia diplomatického zboru.


Prípravy pred prezidentským palácom. 

07:40 Médiá sa už pripravujú na návštevu pápeža v záhrade Prezidentského paláca:

07:18 Čas nedeľného stretnutia členov Spoločnosti Ježišovej s pápežom bol oveľa dlhší, ako bol pôvodne vyhradený. Konštatoval to jezuita a prorektor Trnavskej univerzity Miloš Lichner. Z pápeža išla podľa slov jezuitu uvoľnenosť a bezprostrednosť, kus živého Božieho slova, ktoré žije.

Lichner povedal, že stretnutie bolo veľmi osobné a krásne. Zúčastnilo sa na ňom 52 slovenských jezuitov a pápež, s ktorým neboli žiadni jeho spolupracovníci.

„Keď Svätý Otec prichádzal, obišiel kreslo, ktoré bolo pre neho pripravené, a zobral si stoličku, ako sme mali my.  Sadol si k nám a milo sa usmial,“ opísal Lichner. Obsah rozhovoru podľa neho zostáva ako v rodine, za zatvorenými dverami. Zo Svätého Otca išla podľa jezuitu Lichnera veľká radosť, živý závan Božieho ducha.

06:53 Pápež dnes zavíta aj do Domu Betlehem v Petržalke, ktorý spravujú sestry Matky Terézie. Ako to vyzerá na mieste, kam zavíta Svätý Otec? Čomu sa tu venujú miestne rehoľníčky? Odpovede nájdete v našej reportáži.

06:47 „Z Františkovej srdečnosti sme stratili reč,“ povedali po súkromnom stretnutí jezuitov so Svätým Otcom provinciál jezuitov Jozef Šofranko a vedúci slovenskej redakcie vatikánskeho rozhlasu Jozef Bartkovjak. Viac v pápežskom TV špeciáli s Jankou Zlatohlávkovou.

06:43 Návšteva pápeža Františka si v hlavnom meste vyžiadala dočasné uzávery viacerých ciest a komunikácií, s čím budú súvisieť prerušenie premávky MHD a zmeny na niektorých linkách.

Platiť budú dopravné obmedzenia, keď bude na nevyhnutne potrebný čas prerušená premávka. Po trasách presunov bude zároveň zakázané zastavenie i státie, a to vrátane chodníkov. S obmedzeniami treba počítať aj na priľahlých cestách, ktoré sa napájajú na uzatvorené komunikácie.

Obmedzenia MHD počas celého obdobia:
      
- Autobusy linky 147 nebudú premávať cez Kalváriu a linka 41 bude jazdiť po upravenej trase: Depo Hroboňova – Drotárska cesta – Búdková, v nadväznosti na trolejbusovú linku 203.

Obmedzenia MHD v pondelok:
      
- V čase približne od 6.30 do 9.00 h a od 15.30 do 19.00 h bude prerušená premávka MHD v úseku: Patrónka – Kramáre – Pod stanicou. Linky MHD budú odklonené od zastávok Račianske mýto, respektíve Trnavské mýto.
- V čase približne od 8.00 do 12.30 h a od 15.00 do 19.00 h bude prerušená premávka MHD v úseku: Pod stanicou – Štefánikova – Hodžovo námestie – Staromestská – Most SNP. Linky MHD budú odklonené už od zastávky Dvory.
- V čase približne od 15.00 do 17.30 h bude prerušená premávka MHD v úseku: Most SNP – Panónska cesta – Bratská – Jiráskova – Romanova. Linky MHD budú odklonené.
- Pri cestách do zdravotníckych zariadení na Kramároch odporúča DPB cestovať cez Patrónku s využitím trolejbusovej linky 211.
- Pri cestách na hradný vrch odporúča DPB cestovať cez Patrónku alebo využiť peší presun z Kapucínskej na zastávku Partizánska, trolejbusy budú premávať v úseku: Šulekova - Hrad - Búdková – Patrónka.
- Pri cestách do Petržalky odporúča DPB využiť električkovú linku 3, zo zastávky Farského budú zabezpečené nadväzné autobusové linky.
- Zmeny sa dotknú autobusových aj trolejbusových liniek 21, 25, 29, 30, 31, 32, 37, 39, 41, 50, 59, 63, 68, 70, 80, 83, 84, 88, 91, 92, 93, 94, 95, 98, 99, 147, 191, 196, 203, 204, 207, 209 a 212.

Dopravné obmedzenia v pondelok:
- V predpoludňajších hodinách treba počítať so zdržaním najmä v Starom Meste a okolí Horského parku, širšom okolí Hodžovho námestia a Staromestskej ulice, v popoludňajších hodinách aj v Petržalke, hlavne v okolí Panónskej cesty a Rovniankovej ulice:
      - Lesná, Ul. Prokopa Veľkého, Pražská: 8.00 - 9.30 h, 11.00 - 12.00 h,
      - Spojná, Banskobystrická ulica: 8.00 - 11.00 h,
      - Hodžovo námestie vrchná časť: 8.00 - 12.00 h, 15.00 - 18.00 h,
      - Hodžovo námestie podjazd: 10.00 - 12.00 h, 15.00 - 18.00 h,
      - Palisády smer Hodžovo námestie: 8.00 - 12.00 h, 15.00 - 18.00 h,
      - Štefánikova ulica: 8.00 - 12.00 h, 15.00 - 18.00 h,
      - Staromestská ulica: 10.00 - 12.00 h, 15.00 - 18.00 h,
      - Most SNP: 10.00 - 12.00 h, 15.00 - 18.00 h,
      - Výjazd z Rázusovho smer Staromestská: 10.00 - 12.00 h, 16.00 - 18.00 h,
      - Panónska, Bratská, Jiráskova, Romanova ulica: 15.00 - 17.30 h,
      - Brnianska ulica: 15.00 - 18.00 h,
      - Rázusovo nábrežie, Nábrežie arm. generála L. Svobodu: 16.00 - 18.00 h.  

06:40 V pondelok čaká pápeža oficiálny program, počas ktorého pôjde do Prezidentského paláca, kde sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a ďalšími predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru. Stretne sa s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Pápež pôjde aj na súkromnú návštevu centra „Betlehem“ v Bratislave, stretne sa so židovskou komunitou, s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a premiérom Eduardom Hegerom.

Pondelkový program pápeža Františka:
09.15 - Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave
09.30 - Zdvorilostná návšteva u prezidentky SR v Zlatom salóne Prezidentského paláca
10.00 - Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave - príhovor Svätého Otca
10.45 - Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave - príhovor Svätého Otca
15.00 - Stretnutie predsedu vlády s predstavenými Štátneho sekretariátu
16.00 - Súkromná návšteva centra „Betlehem“ v Bratislave
16.45 - Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave - príhovor Svätého Otca
18.00 - Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
18.15 - Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

 

Pozrite si súhrn udalostí prvého dňa pápežovej návštevy

 

Foto: TASR/Postoj

Odporúčame

)
Denník Svet kresťanstva