Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. september 2021

František na Slovensku (deň tretí)

Nenechajme naše dni plynúť ako epizódy v telenovele, vyzval pápež mladých

Po Prešove pápež zavítal do centra Košíc. Po obede v kňazskom seminári a stretnutí s kardinálom Tomkom zavítal na Luník IX.

Nenechajme naše dni plynúť ako epizódy v telenovele, vyzval pápež mladých

Foto - TASR/Michal Svítok

Ďakujeme, že ste dianie sledovali spolu so Svetom kresťanstva, zajtra pokračujeme.

21:47 Podľa zahraničných médií bola pápežova návšteva Luníka IX znamením inklúzie pre slovenských Rómov.

František sa počas svojej cesty usiluje „vziať do náručia“ aj tých členov spoločnosti, ktorí sú najviac odsúvaní na jej okraj, napísala stanica BBC.

Podľa agentúry AP ide o gesto začlenenia tejto komunity, ktorá je jednou z najviac marginalizovaných menšín v krajine a dlho „trpí diskrimináciou a chudobou“.

BBC pápežovu návštevu na Slovensku označila za dlhú v porovnaní s nedeľňajším niekoľkohodinovým pobytom Svätého Otca v Maďarsku.

19:50 Z Košíc vyštartoval mimoriadny pápežský vlak. Odvezie sa ním množstvo ľudí z východu Slovenska cez Poprad, Žilinu, Trenčín, Trnavu do Šaštína. Vlakom ide aj Jakub zo Žiliny, ktorý bol v utorok na štadióne Lokomotíva. „Do Šaštína prídeme ráno o tretej hodine, prejdeme vstupom priamo do sektora, kde sa zložíme a pokúsime sa ešte zaspať,“ povedal.

Mimoriadny pápežský vlak v stanici Košice. Foto - Postoj/Juraj Brezáni

18:47 - Účasť na dnešných stretnutiach s pápežom na východe Slovenska: do Prešova prišlo vyše 30-tisíc veriacich, do Košíc na štadión Lokomotívy vyše 21-tisíc a na Luník IX približne dvetisíc ľudí. Ďalšie stovky Košičanov pozdravovali pápeža v centre mesta.

18:30 Na 18.30 h je naplánovaný odlet pápeža Františka z košického letiska. O 20.00 h čaká pápeža súkromná večera na apoštolskej nunciatúre. V stredu, posledný deň svojej návštevy, sa automobilom presunie do Šaštína, kde by mal dôjsť krátko po 9.00 h.  

18:01 „Na to, aby bol život veľký, je potrebné jedno aj druhé: láska a hrdinstvo. Pozeráme sa na Ježiša, hľadíme na Ukrižovaného, je tu oboje: bezhraničná láska a odvaha dať svoj život až do konca, bez polovičatosti. Máme pred  očami blahoslavenú Annu, hrdinku lásky. Hovorí nám, aby sme sa usilovali o vysoké ciele. Prosím vás, nenechajme dni nášho života plynúť ako epizódy v telenovele,“ prihovára sa pápež účastníkom stretnutia na štadióne Lokomotíva.

„Veľké sny nie sú silné auto, módne oblečenie, ani dovolenka, kde si budem robiť, čo mi napadne. Nepočúvajte tých, ktorí vám hovoria o snoch a namiesto toho vám predávajú ilúzie: sú to manipulátori šťastia. Boli sme stvorení pre väčšiu radosť: každý z nás je jedinečný a je na svete, aby sa cítil milovaný vo svojej jedinečnosti a miloval ostatných, ako to nikto nemôže urobiť za neho,“ pokračoval Svätý Otec.

17:46 Na stretnutí s pápežom je pritomný aj 97-ročný slovenský kardinál Jozef Tomko. Rovnako aj český kardinál Dominik Duka, ktorý dopoludnia na štadióne slúžil svätú omšu.

17:34 Na štadióne zazneli tri svedectvá: 29-ročnej Košičanky Petry Filovej, 37-ročného Petra Lešaka z Brezna a manželov Petra a Lenky Liškovcov z Banskej Bystrice. Každé svedectvo bolo zakončené otázkou, na ktoré bude reagovať pápež František.

17:23 Pápeža Františka privítal arcibiskup Bernard Bober. „Vidíme vo vás vodcu a pastiera, ktorý nám v Kristovom mene ukazuje pravé a večné hodnoty a približuje nám skúsenosť Božieho milosrdenstva. Práve to tak veľmi potrebujeme zažiť. Sme preto hladní po vašich slovách pre náš život, aby sme mohli napredovať,“ povedal košický arcibiskup metropolita.

17:11 Košický pomocný biskup Marek Forgáč, ktorý je tiež na štadióne Lokomotíva Košice, je presvedčený, že napriek všetkým problémom má cirkev na Slovensku stále svoj potenciál, je živá, mladá a otvorená. Na otázku, či ho mrzí, že sa nezastavil aj v Dóme sv. Alžbety, povedal, že pápež je nevypočítateľný a vie sa zastaviť aj tam, kde človek nečaká. „Boli by sme radi, keby bol u nás v katedrále, ale zastavil sa pri úplne jednoduchých ľuďoch a tak dáva najavo, že pre neho je katedrálou každý jeden človek,“ povedal pre Svet kresťanstva biskup Forgáč.


Foto - Postoj/Lukáš Kekelák

16:53 Na pápeža Františka už čaká zaplnený štadión Lokomotíva. Pútnička Dominika hovorí, že prišla preto, lebo pápež František má všetkým ľuďom čo povedať, každému osobitne. „Hoci som aj chvíľu rozmýšľala, na čo je to dobré, keď to stojí toľko peňazí a pritom už dnes máme dostupný live stream, ale keď som už tu, uvedomujem si, že osobná prítomnosť človeka je veľmi dôležitá. Je to veľké gesto, ktoré ukazuje, že mu na nás záleží,“ povedala nášmu redaktorovi Lukášovi Kekelákovi.


Foto - Postoj/Lukáš Kekelák

16:49 Po oficiálnej časti programu sa František na chvíľu zastavil aj v priestoroch saleziánskeho strediska na Luníku, v ktorom tunajší rehoľníci pomáhajú Rómom.

16:33 V závere príhovoru pápež poďakoval všetkým kňazom, zasväteným osobám a laikom, ktorí sa venujú Rómom. Pripomenul aj väznené osoby. „Nebojte sa vyjsť v ústrety marginalizovaným. Zistíte, že idete v ústrety Ježišovi,“ vyzval pápež František a v rómskom jazyku sa poďakoval za pozornosť: „Palikerav.“

16:18 Pápež František prednáša svoj príhovor: „Nikto v cirkvi sa nesmie cítiť mimo, alebo daný nabok. Nie je to len spôsob vyjadrovania, je to spôsob bytia cirkvi. (...) Áno, cirkev je domov, je to váš domov. Preto – chcel by som vám zo srdca povedať – ste vítaní, vždy sa cíťte v cirkvi ako doma a nikdy sa nebojte v nej žiť. Nech nikto nenecháva mimo cirkvi vás alebo niekoho iného!“


Foto - TASR/Michal Svítok

Svätý Otec poukázal na to, že Rómovia boli často predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. „Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti. Na obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii. (...) Dávať ľudí do get nič nerieši. Keď sa posilňuje uzavretosť, skôr či neskôr vzplanie hnev. Cesta k pokojnému spolužitiu je integrácia. Je to organický, pomalý a vitálny proces, ktorý sa začína vzájomným poznaním, trpezlivo pokračuje a pozerá sa do budúcnosti,“ zdôraznil pápež František.

16:02 Ľudia po rómsky zdravia pápeža Františka, ktorý vyšiel za zvuku živého spevu na pódium. Svätého Otca privítal salezián a delegát pre pastoráciu Rómov Peter Bešenyei.


Foto - Postoj/Juraj Brezáni 

15:59 „Svätého Otca privítame slovami Amaro papežis,“ vyzýva moderátor ľudí z pódia na rómsky pozdrav, kam už o pár minút príde pápež. Na mieste sú už aj viacerí cirkevní predstavitelia.

15:37 Svätý Otec sa v Kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v Košiciach pri obede stretol s kardinálom Jozefom Tomkom a ďalšími hosťami. Semináru pápež venoval sochu sv. Jozefa.

15:13 Sektory pred pódiom na Luníku sú už zaplnené, informuje priamo z miesta redaktor Adam Takáč. Pred jednou z bytoviek čakajú na Františka stovky miestnych obyvateľov. Ďalši si pápežovu účasť na sídlisku vychutnajú z pohodlia pri oknách svojich bytov, prípadne na balkóne. Na sídlisku sa vo veľkom spieva a tancuje. „Nemôžeme sa dočkať,“ kričí skupinka rómskych detí.


Foto - Postoj/Juraj Brezáni

14:26 „Koľkokrát túžime po kresťanstve víťazov, po triumfálnom kresťanstve, ktoré by bolo dôležité a významné, oslavované a uctievané. Ale kresťanstvo bez kríža je svetské a stáva sa neplodným,“ povedal pápež František v homílii počas svätej liturgie v Prešove. Práve dnes gréckokatolíci slávia sviatok Povýšenie úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom. „Myslím na mučeníkov, ktorí v tomto národe vydávali svedectvo Kristovej lásky vo veľmi ťažkých časoch, keď všetky okolnosti radili mlčať, zostať v bezpečí, nevyznávať vieru. Ale nemohli, nemohli nevydávať svedectvo. Koľko ušľachtilých ľudí trpelo a zomrelo tu na Slovensku kvôli menu Ježiš!“ dodal Svätý Otec.

14:13 Deti za plotom pri jednej z bytoviek sa nás pýtajú, kedy už príde ten pápež. Ďalšie rómske dievčatko hovorí, že „sa na pápeža teší, pretože je to náš Otec“. V ruke drží vatikánsku a slovenskú vlajočku a máva nimi.


Foto - Postoj/Juraj Brezáni

13:59 Pápeža Františka už očakávajú aj na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX, informuje z miesta redaktor Adam Takáč. Na pódiu to už žije hudbou a spevom, o ktoré sa stará miestny detský zbor. Nasledovať bude duchovné pásmo a po ňom už budeme čakať na príchod pápeža. Na mieste sú stovky ľudí, veľká časť miestnych obyvateľov stojí za plotom alebo sledujú dianie z okien a balkónov okolitých panelákov. Už z aktuálnej veselej atmosféry je jasné, že Františka čaká na Luníku IX najživšie privítanie.


Foto - Postoj/Juraj Brezáni

13.47 Pražský kardinál Dominik Duka, ktorý dopoludnia slávil svätú omšu na štadióne Lokomotíva v Košiciach, nám po prílete do metropoly východu poskytol exkluzívny rozhovor. „Mladá generácia je dnes bombardovaná pluralitou názorov a presvedčením, že pravda neexistuje, lebo každý má tú svoju. Bohužiaľ, prekonávame to často tak, že prestávame argumentovať, nevedieme dialóg a začneme útočiť,“ povedal kardinál Duka v rozhovore s Lukášom Kekelákom a Adamom Takáčom. 

13.30 Kolóna s pápežom dorazila do centra Košíc, chvíľu krúžila po námestí okolo Dómu svätej Alžbety. Pápež nateraz do katedrály nezavítal.

13.20 Pred košickým Dómom svätej Alžbety čaká ochranka ako aj kňazi. Vyzerá to tak, akoby sa mal pápež predsa len zastaviť v najväčšom slovenskom kostole. Námestie je plné ľudí, ktorí čakajú na príchod pápeža Františka.

13.00 Pápež František sa mimo oficiálneho programu v Prešove zastavil aj v jezuitskom exercičnom dome pod Kalváriou, aby pozdravil personál jedálne. Prijal tak pozvanie predstaveného miestnej komunity Jána Benkovského. 


Foto - Spoločnosť Ježišova

„Na nedeľnom stretnutí jezuitov s pápežom Františkom na apoštolskej nunciatúre v Bratislave som ho poprosil, aby sa, ak to bude možné, zastavil v našom exercičnom dome a pozdravil personál jedálne, ktorý bude pripravovať obed pre otcov biskupov, a tak sa nebude môcť zúčastniť svätej liturgie. Keď dnes dopoludnia prišli členovia ochranky skontrolovať terén, vedel som, že moja prosba bola vypočutá. Návšteva Svätého Otca trvala síce len necelých desať minút, ale bola veľmi srdečná. Zavítal priamo do kuchyne a pozdravil aj nás jezuitov,“ povedal páter Benkovský pre Svet kresťanstva.    

12.30 Po návrate z Prešova sa Svätý Otec presunie do kňazského seminára v Košiciach, kde bude mať obed a krátky odpočinok. Podľa našich informácií sa v seminári stretne aj s kardinálom Jozefom Tomkom.

Pápež František prejde autom košickým námestím, ktoré bolo už od rána uzavreté. Či sa zastaví aj v Dóme svätej Alžbety, zatiaľ nie je jasné.

V centre Košíc už čakajú na pápeža. Foto: Lukáš Kekelák

Inzercia

12.15 Kardinál Duka dostal v Košiciach ako dar obraz ikony Krista. Povedal, že omša bola obetovaná za všetkých mladých Slovenska a išlo pre neho len o druhú omšu, ktorú na Slovensku slávil na sviatok Povýšenia svätého kríža.

12.15 Reakcia vladyku Petra Rusnáka na liturgiu v Prešove: „Emócie prevládajú, ale keď sa to uleží v hlave, pápežove slová budú živinou pre duchovný rast. Odnášam si hrdosť a radosť, že bol pri nás gréckokatolíkoch, že sme dostali poctu sláviť s pápežom Eucharistiu na sviatok Povýšenia kríža, lebo ako povedal Svätý Otec, kríž je aj v živote každého človeka a záleží, či bude pre človeka potravou, potupou, alebo víťazstvom.“

Reakcia biskupa Františka Rábeka po liturgii: „Je veľa vecí, ktoré ma oslovujú. Je to živý záujem veriacich ľudí, radosť zo stretnutia so Svätým Otcom. Krása východnej liturgie a to, že jej pápež predsedal, je niečo mimoriadne. Pred 70 rokmi tu bolo kruté prenasledovanie gréckokatolíckej cirkvi, mnohí trpeli pre vernosť pápežovi. A dnes tu s ním slávili liturgiu. Je to niečo veľmi silné. Je to znak Božej moci a lásky.“

12.10 Prešovský gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak sa na záver liturgie pápežovi poďakoval, že navštívil „svoje duchovné deti, katolíkov byzantského obradu na Slovensku tu v Prešove, v sídle Gréckokatolíckej metropolie sui iuris.“

Arcibiskup Babjak povedal, že budeme uvažovať nad jeho slovami. Pripomenul, že v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je „Peter z Ríma“ po celé storočia veľmi milovaný.

„Vieme, s akou láskou sa ujímate marginalizovaných ľudí, ako ich milujete, práve preto, že trpia a pripodobňujú sa samému Ježišovi Kristovi, ktorý nás vykúpil svojou smrťou na kríži a slávnym zmŕtvychvstaním,“ povedal arcibiskup Babjak.

11.50 Pražský arcibiskup Dominik Duka v kázni, ktorú prednášal v slovenčine tak ako celú omšu v Košiciach, spomínal na obdobie disentu a stretnutie s kardinálom Korcom za čias komunizmu, odkaz kardinála Tomka i príbeh blahorečenej Anky Kolesárovej.

Hovorí, že keby žila, bola by tu dnes s nami, keďže bola rovesníčkou kardinála Tomka. Na sviatok Povýšenia svätého kríža hovoril o symbole kríža ako o kresťanskom logos. „Kríž je a vždy bude pre nás križovatkou“ a pozdvihuje človeka hore. „To, čo nás napĺňa radosťou, je skutočnosť, že nie sme sami.“

Počas kázne spomenul aj pražskú kaviareň, ktorá sa tiež zamýšľa nad tým, že „niečo nad nami musí byť“, len stále hľadá, čo to je. „Eros a sexos sú veci, ktoré nás bez lásky neobohatia,“ hovoril v kontexte na odkaz lásky, ktorý nám ukázal Kristus. „Len človek, ktorý je schopný lásky, je schopný Boha“. Český prímas kázeň uzavrel tým, že pravda vždy zvíťazí nad lžou, a požiadal, aby sa za prítomných prihovorila Anka Kolesárová.

11.40 Na liturgii v Prešove odzneli modlitby aj v maďarčine, rómčine a ukrajinčine.

Sväté prijímanie budú podávať pod obojakým spôsobom, u gréckokatolíkov sa Eucharistia prijíma lyžičkou. Pre pandémiu majú pre každého veriaceho pripravenú jednu.

11.30 Podľa oficiálneho odhadu miestnych úradov je na slávení v Prešove prítomných vyše 30-tisíc osôb.

František počas homílie. Foto TASR – Michal Svítok

11.15 V Košiciach majú všetci účastníci omše nasadené rúška. Kardinál Duka celebruje v slovenčine. Omša sa slávi na vedľajšom ihrisku, štadión, na ktorý príde pápež, sa zatiaľ pomaly zapĺňa.

11.10 Svätý Otec prečítal homíliu počas gréckokatolíckej liturgie v taliančine a veriaci videli preklad na obrazovkách, kde premietali titulky.

Podľa pápeža si Boh vybral kríž, aby nebol na zemi žiadny človek až tak zúfalý, že by sa s ním nemohol stretnúť. Dokonca aj v beznádeji, v tme, v opustenosti, v hanbe za svoju biedu a omyly. Práve tam, kde si myslíme, že Boh nemôže byť, práve tam vstúpil.

František vyzval, aby sa kríž nestal iba predmetom zbožnosti či sociálneho alebo politického významu.

„Tu, vďaka Bohu, nie sú kresťania prenasledovaní, ako v mnohých iných častiach sveta. Zosvetštenie a vlažnosť však znehodnocujú svedectvo, kým kríž vyžaduje jasné svedectvo, pretože kríž nechce byť zástavou, ktorú by vystavovali, ale čistým prameňom nového spôsobu života,“ povedal pápež.

Na záver pápež povzbudil veriacich, aby si zachovali milú spomienku na osoby, ktoré ich živili a vychovávali vo viere. „Boli to skromní, jednoduchí ľudia, ktorí dali svoj život, milovali až do konca. To sú naši hrdinovia, hrdinovia každodennosti a práve ich životy menia dejiny. Svedkovia plodia nových svedkov, lebo sú darcami života.“

11.00 Kým v Prešove prednáša pápež František homíliu, na košickom štadióne Lokomotíva sa začína svätá omša, ktorú celebruje pražský kardinál Dominik Duka.

„V očiach sveta je kríž prehrou. Aj nám hrozí nebezpečenstvo, že sa zastavíme pri tomto prvom povrchnom pohľade, že neprijmeme logiku kríža; že neprijmeme, že Boh nás zachraňuje dovoľujúc, aby sa na ňom vyzúrilo zlo sveta,“ hovorí pápež v homílii.

Svätý Otec si kladie otázku, že koľkokrát aj my túžime po kresťanstve víťazov, po triumfálnom kresťanstve. Podľa neho je kresťanstvo bez kríža svetské a stáva sa neplodným.

10.30 V Prešove sa začala liturgia, ktorej predsedá pápež František.

10.15 „Budeme svedkami jedinečnej udalosti,“ komentuje na RTVS otec Ján Krupa, ktorý vysvetľuje gréckokatolícku liturgiu.

9.55 Pápež František prechádza papamobilom medzi ľuďmi. Zbor spieva pieseň Zhliadni o Maria.

Televízny prenos vysiela RTVS na Jednotke a TV Lux.

Foto: Tomáš Puškáš

Foto: Pavol Hudák

9.45 Premiér Eduard Heger počas pondelkovej súkromnej návštevy odovzdal pápežovi dar od slovenských rodín – publikáciu „Radosť z lásky na Slovensku“. Ide o umelecké spracovanie 14 slovenských programov pre snúbencov, manželov, rozvedených a tých, ktorí slúžia rodinám. 

„Táto publikácia je malým vyjadrením radosti z lásky na Slovensku a tiež našej ochoty po misijnej kreativite v pastoračnej starostlivosti o rodiny. Za jej prípravou stoja mnohé rodiny, ktoré sa ani zďaleka nepokladajú za dokonalé, žijú v láske, uskutočňujú svoje povolanie a napredujú, i keď na svojej ceste neraz padajú, ale aj mnohí jednotlivci, zasvätení, a tiež duchovní pastieri, ktorí chcú manželom a rodinám ponúkať motivácie pre odvážnu stávku na silnú, pevnú a trvalú lásku, schopnú čeliť všetkému, čo sa vyskytne na ceste a povzbudzovať ich, aby rástli vo viere,“ stojí v úvode knihy.

9.30 Medzi kardinálmi prítomnými v Prešove je aj emeritný arcibiskup Krakowa Stanisław Dziwisz a Jean Claude Hollerich z Luxemburska.

9.05 V Prešove sa začína Akatist ku Klokočovskej Bohorodičke. Spieva ho katedrálny zbor z Košíc a chrámový zbor z Vranova nad Topľou.

9.00 Čakanie na pápeža vypĺňajú moderátori tým, že predstavujú jeho život. Jedna z dobrovoľníčok hovorí, že aj keď otvorili sektory o polnoci, do tretej hodiny ráno prišlo do nich len pár desiatok ľudi.

8.50 Počas príchodu Svätého Otca do Prešova sa rozozvučia všetky zvony v gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámoch v meste.

8.39 Pápež František je už na palube lietadla, prílet na košické letisko je naplánovaný na 9.00 h. Odtiaľ sa autom presunie do Prešova, kde bude o 10.30 h. sláviť božskú liturgiu. Predtým by mal z papamobilu pozdraviť veriacich. Na mieste už pápeža čakajú tisícky veriacich.  

8.25 Vstupné brány v Prešove sa už uzatvorili.

8.00 Ukrajinský kňaz z Chusta Vladimír Babic hovorí, že z Ukrajiny prišlo 35 veriacich, desať kňazov a mukačevský vladyka Nil. „Prišli, aby sa modlili s pápežom a boli účastní tohto krásneho spoločenstva,“ povedal.

7.30 Do Prešova už prišli aj biskupi. Momentálne spieva mariánske piesne Ondrej Kandráč s mamou a kapela Kandráčovci.

7.20 Z Prešova reportuje náš redaktor Pavol Hudák: „Niektorým ľuďom sa nepáči, že sú očkovaní a nemôžu ísť do OTP sektora, a hádajú sa s dobrovoľníkmi, že sú OTP, teda očkovaní.“

7.10 V Prešove na pápeža už prúdia davy pútnikov. Program sa začal o štvrtej hodine ráno spomienkou na návštevu Jána Pavla II. Pokračoval utierňou a modlitbou ruženca, ktorý sa modlil mládežnícky zbor z Milpoša. Nasledovala Katechéza o svätom Jozefovi.

7.00 V Košiciach uzatvorili celú časť námestia od seminára až po Dóm sv. Alžbety, dôvodom je bezproblémový prejazd v kolóne. Či pôjde pápež František aj do košickej katedrály, je nateraz otázne.


Ľudia čakajú na kontrolu. Foto: Pavol Hudák

Dnešný program Svätého Otca:

08.10 - Odlet do Košíc
09.00 - Prílet na letisko v Košiciach
10.30 - Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove – homília Svätého Otca
16.00 - Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX v Košiciach – pozdrav Svätého Otca
17.00 - Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach – príhovor Svätého Otca
18.30 - Odlet do Bratislavy
19.30 - Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva