Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2021, 17:20

Hospitalizovaný kardinál Bagnasco

Covidom sa nakazil na kongrese v Budapešti, spočiatku tvrdil, že príznaky nemá

Covidom sa nakazil na kongrese v Budapešti, spočiatku tvrdil, že príznaky nemá

Kardinál Bagnasco kývajúci z okna nemocnice. Foto – Galliera Hospital

Bývalý predseda Talianskej biskupskej konferencie bol v máji kompletne zaočkovaný. Pozitívny test mal po návrate z Maďarska.

Taliansky kardinál Angelo Bagnasco bol hospitalizovaný s ochorením covid-19. Nakaziť sa mal na Medzinárodnom eucharistickom kongrese v maďarskej Budapešti.

Emeritný arcibiskup Janova je podľa správ z janovskej nemocnice v dobrom stave. Jeho „klinický pokrok je pozitívny“, cituje spravodajský portál Genova24 Nemocnicu Galliera v Janove, kde je kardinál od 28. septembra hospitalizovaný na infekčnom oddelení.

Nemocnica zároveň zverejnila aj fotku usmievajúceho sa kardinála, ktorý kýva z okna svojej izby.

Bagnasco o svojej pozitivite na covid-19 rozprával ešte minulý týždeň v rozhovore pre taliansku sekciu Vatican News. „Mám covid, ale s extrémne ľahkým priebehom, bez akýchkoľvek chorôb a myslím si, že táto ‚ľahkosť‘ je určite spôsobená tým, že som očkovanie absolvoval už v máji tohto roku,“ uviedol Bagnasco. Dostal mRNA vakcínu.

 

Nakazil sa v Budapešti, podobne ako arcibiskup Babjak

Kardinál Bagnasco mal pozitívny test po príchode z maďarskej Budapešti, kde 5. septembra svätou omšou otváral Medzinárodný eucharistický kongres.

Omša v exteriéri sa konala na Námestí hrdinov v maďarskom hlavnom meste, kde o týždeň neskôr slávil záverečnú svätú omšu podujatia pápež František, pre ktorého to bola prvá zastávka v rámci jeho apoštolskej cesty do Maďarska a na Slovensko.

Na Bagnascovej omši bol aj bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko ako delegát Konferencie biskupov Slovenska na tomto podujatí.

Inzercia

V rámci 52. eucharistického kongresu sa nakazil aj prešovský gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak, ktorý mal byť na kongrese v kontakte s pozitívne testovaným biskupom z Grécka. Keďže sa Babjak priamo stretol počas pápežskej návštevy na Slovensku aj s pápežom Františkom, KBS v tejto veci informovala aj Vatikán.

Angelo Bagnasco s pápežom Františkom. Foto – archív TASR/AP

Bagnasco dostal covid ako jeden z mnohých kardinálov

Kardinál Angelo Bagnasco je predsedom Rady európskych biskupských konferencií a v rokoch 2007 až 2017 pôsobil ako predseda Talianskej biskupskej konferencie, pripomína Catholic News Agency.

Kardinál, ktorý v januári oslávil 78 rokov, je jedným z mnohých kardinálov nakazených od začiatku pandémie. Covid-19 mali Philippe Ouedraogo z Burkina Faso, Angelo De Donatis z Talianska, Gualtiero Bassetti z Talianska, Jean-Claude Hollerich z Luxemburska či Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu.

Americký kardinál Raymond Burke bol dokonca v auguste pripojený na umelú pľúcnu ventiláciu. V septembri, keď sa dostal z nemocnice, povedal, že jeho zotavovanie bude trvať ešte niekoľko týždňov.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Moskovský pravoslávny patriarcha Kirill na stretnutí s novým veľvyslancom Ruska pri Svätej stolici zdôraznil dôležitosť dialógu s Vatikánom. Patriarcha povedal Ivanovi Soltanovskému, že komunikácia medzi oboma denomináciami bola v minulosti vzájomne výhodná. Hlava cirkvi dodala, „že je dôležité, aby sme v tejto historickej fáze vývoja správne nadviazali vzťahy s Vatikánom“. Súčasné výzvy nie sú vo vyhlásení Moskovského patriarchátu konkrétne menované.(kathpress)

30. máj 2023, 19:15

Alojz Tkáč v čase, keď mu bol odobratý štátny súhlas, cestoval po Slovensku, mapoval cirkevnú situáciu a podrobnú kritickú analýzu v roku 1982 prepašoval do slovenského časopisu v Ríme. ŠtB na to prišla až po troch rokoch a musela byť veľmi zaskočená, navyše o takejto jeho činnosti napriek jeho sledovaniu nič nevedela. Čo ešte o jeho živote odkrýva 480-stranový zväzok komunistickej tajnej polície? Píšu František Neupauer a Lukáš Obšitník.

30. máj 2023, 13:40

Pražský arcibiskup Jan Graubner sa poznal s Alojzom Tkáčom z 90. rokov, sedávali spolu na zasadnutiach biskupských konferencií. „Bol taká pokojná sila, vedel, čo chce, a vždy do toho išiel s veľkým pokojom. Nerobil v ničom problém, ale vedel dosiahnuť spoločné dobro,“ spomínal Graubner na brífingu po pohrebných obradoch. Emerita Tkáč na pohrebe kardinála Jozefa Tomka vlani v auguste s úsmevom avizoval verejnosti, že ďalší pohreb bude ten jeho. „Aj keď sa niekedy tváril vážne, myslím, že v duši mal zmyslu pre humor dosť,“ reagoval dnes po rozlúčke s ním Graubner.

30. máj 2023, 11:51

Pápež František v sústrastnom telegrame ocenil zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča za jeho vernosť a apoštolskú horlivosť v tajnej cirkvi v časoch ateistického komunistického režimu. V telegrame, ktorý v mene Svätého Otca zaslal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, vyzdvihol zosnulého ako „pastiera, ktorý s neúnavným zápalom vykonával svoju službu“.

30. máj 2023, 11:14

Až do obdobia pandémie išiel zosnulý arcibiskup Alojz Tkáč ako píla, povedal počas pohrebnej svätej omše arcibiskup Bernard Bober. „Bral si dokonca aj po dve birmovky v jeden deň. Museli sme ho doslova brzdiť a šetriť, lebo on sa nešetril,“ povedal arcibiskup Bober v homílii. „Bol síce úsečný a stručný v reči, no presvedčivý v priamosti a čitateľný vo svojich rozhodnutiach,“ dodal. Prečítajte si homíliu v plnom znení.

30. máj 2023, 08:47

Minister zahraničia Miroslav Wlachovský sa dnes stretne s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi, arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom. Diskutovať budú o vzájomných vzťahoch, humanitárnych aktivitách či vývoji situácie v súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou proti Ukrajine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.