Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
04. november 2021

Severná Kórea

Kresťania trpia v pracovných táboroch. Za držanie Biblie hrozí bitka i väzenie

Správa mimovládnej organizácie opisuje kruté mučenie veriacich v KĽDR.

Kresťania trpia v pracovných táboroch. Za držanie Biblie hrozí bitka i väzenie

Ilustračné foto: TASR/AP

Kresťania v Severnej Kórei sú kruto prenasledovaní, väznení a vystavení mučeniu. Ak u niekoho nájdu čo i len Bibliu alebo iný náboženský predmet, hrozí mu väzenie. Za praktizovanie viery odsudzujú ľudí aj na doživotie v pracovných táboroch.

Zaobchádzanie s kresťanmi v Severnej Kórei pripomína prenasledovanie cirkvi u nás v 50. rokoch minulého storočia, v mnohých aspektoch ho dokonca prekonáva.

Mimovládna organizácia Korea Future vydala správu, kde približuje podmienky kresťanov v KĽDR za ostatných vyše dvadsať rokov. Správa je výsledkom rozhovorov s utečencami, ktorí z komunistickej krajiny prebehli na juh.

„Modlili sa v rohu cely, ktorá bola skrytá pred kamerami. Mohli uniknúť bitke len tak, že ich väzenskí dôstojníci neodhalili, ale keby ich chytili, boli by zbití,“ hovorí bývalý väzeň v KĽDR, ktorý strávil v žalári dva roky. Spomína si, že raz, keď skupinu kresťanov vo väzení prichytili, ako sa modlia, bili ich 20 dní po sebe každé ráno.

Za vlastníctvo Biblie krutá bitka a väzenie

Mimovládna organizácia zdokumentovala viacero prípadov, keď bol niekto zatknutý len preto, že vlastnil Bibliu.

Správa napríklad opisuje príbeh mladej Severokórejčanky, u ktorej našli Bibliu. Žena bola zatknutá a bili ju drevenou palicou dovtedy, kým nezasiahol nadriadený po tom, ako ju počul kričať. Udalosť sa odohrala v sídle veliteľstva severokórejského ministerstva štátnej bezpečnosti.

Ojedinelé nie sú ani prípady, keď zatknutých kresťanov dobijú až na smrť, ako sa to stalo napríklad v roku 2019, keď 50-ročná členka tajnej podzemnej cirkvi zomrela na následky krutej bitky.

Správa neziskovej organizácie Korea Future dokumentuje 167 vážnych porušení ľudských práv spáchaných na 91 kresťanoch v rokoch 1997 až 2019.

Ako píše agentúra CNA, Korea Future v súčasnosti vie o 34 zadržaných kresťanoch v KĽDR za prechovávanie náboženských predmetov a ďalších 21 osôb zatkli pre praktizovanie náboženstva.

Nadácia tiež zistila, že viacerí Severokórejčania sa prvýkrát stretli s kresťanstvom v Číne. To je aj prípad Kima Gap-jiho, ktorý bol zatknutý v Číne spolu s kresťanským pastorom. Čína ho vydala naspäť do vlasti, kde bol päť mesiacov mučený.

Inzercia

Napokon ho odsúdili na tri roky väzenia v prevýchovnom tábore. Kim po prepustení ďalej tri roky tajne kázal evanjelium. Keď však v roku 2017 zistil, že medzi jeho poslucháčmi bol aj informátor ministerstva štátnej bezpečnosti, z krajiny utiekol.

Za praktizovanie viery doživotie

Správa hovorí aj o mužovi, ktorý bol pre svoju vieru odsúdený na nútené práce. Pracoval bez toho, aby dostával normálnu stravu. Spomína si, ako dostal hnačku a myslel si, že zomrie. Vážil vtedy len 35 kilogramov. Iní kresťania zas musia pracovať 14 hodín denne 6-7 dní v týždni bez normálneho jedla. Výnimočné nie je ani sexuálne zneužívanie či znásilňovanie.

Kresťania sú tiež často násilím nútení, aby sa priznali, písali o sebe rôzne zlé veci a udali aj ďalších spoločníkov. Správa Korea Future opisuje príbeh rodiny, ktorá praktizovala kresťanskú vieru. Celá päťčlenná rodina bola zatknutá vrátane dvojročného dieťaťa. Tri generácie boli odsúdené na doživotné väzenie v pracovnom tábore.

Ďalší prípad hovorí o ľuďoch zatknutých za štúdium Biblie. Policajti obvinených prinútili strčiť hlavy medzi oceľové mreže a mlátili ich až do krvi. Iné obete zasa prinútili desať hodín sedieť v nepríjemnej polohe so skríženými nohami.

Navyše, väznení kresťania sú tiež v preplnených celách, kde sú vystavení ďalšiemu mučeniu. Správa opisuje, že denné jedlo väzňov pozostáva z hrsti kukurice, v preplnených celách sú vši, chýbajú hygienické potreby ako zubné kefky či toaletné papiere, ľudia si často nemajú ani kde a ako vykonať hygienické potreby. Zatknutým kresťanom sa nedostáva ani spravodlivý súdny proces.

K prenasledovaniu veriacich v KĽDR pomáha aj Čína

Správa tiež obviňuje Čínu z porušovania princípu „non-refoulement“, ktorý zakazuje vrátiť osobu do krajiny, kde jej hrozí prenasledovanie na základe rasy, náboženstva, národnosti, príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo politickej príslušnosti a názoru.

Podľa správy neziskovej organizácie Korea Future v KĽDR prenasledujú nielen kresťanov, ale aj vyznávačov iných náboženstiev, najmä šamanizmu, ktorý do krajiny tiež preniká z Číny. Agentúra CNA si všíma, že kým v KĽDR je kresťanstvo prenasledované, tak v Južnej Kórei počet kresťanov za posledných dvadsať rokov narástol o 50 percent.

Ochotu navštíviť Severnú Kóreu vyjadril v minulosti aj pápež František. Juhokórejský prezident Mun Če-in mu koncom októbra odovzdal pozvanie, aby navštívil KĽDR aj Južnú Kóreu. Podľa Muna by návšteva prispela k zlepšeniu vzťahov medzi oboma štátmi. Pápež uviedol, že KĽDR rád navštívi, ak dostane pozvanie.

V roku 2018 sa špekulovalo, že pápež navštívi KĽDR na jar 2019. V júli v roku 2018 riaditeľ juhokórejskej spravodajskej služby povedal, že spolupracuje s cirkevnými predstaviteľmi na umožnení pápežskej cesty do Severnej Kórey. Juhokórejský episkopát však reagoval, že predtým je ešte potrebné urobiť mnoho krokov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.