Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
04. november 2021

Severná Kórea

Kresťania trpia v pracovných táboroch. Za držanie Biblie hrozí bitka i väzenie

Správa mimovládnej organizácie opisuje kruté mučenie veriacich v KĽDR.

Kresťania trpia v pracovných táboroch. Za držanie Biblie hrozí bitka i väzenie

Ilustračné foto: TASR/AP

Kresťania v Severnej Kórei sú kruto prenasledovaní, väznení a vystavení mučeniu. Ak u niekoho nájdu čo i len Bibliu alebo iný náboženský predmet, hrozí mu väzenie. Za praktizovanie viery odsudzujú ľudí aj na doživotie v pracovných táboroch.

Zaobchádzanie s kresťanmi v Severnej Kórei pripomína prenasledovanie cirkvi u nás v 50. rokoch minulého storočia, v mnohých aspektoch ho dokonca prekonáva.

Mimovládna organizácia Korea Future vydala správu, kde približuje podmienky kresťanov v KĽDR za ostatných vyše dvadsať rokov. Správa je výsledkom rozhovorov s utečencami, ktorí z komunistickej krajiny prebehli na juh.

„Modlili sa v rohu cely, ktorá bola skrytá pred kamerami. Mohli uniknúť bitke len tak, že ich väzenskí dôstojníci neodhalili, ale keby ich chytili, boli by zbití,“ hovorí bývalý väzeň v KĽDR, ktorý strávil v žalári dva roky. Spomína si, že raz, keď skupinu kresťanov vo väzení prichytili, ako sa modlia, bili ich 20 dní po sebe každé ráno.

Za vlastníctvo Biblie krutá bitka a väzenie

Mimovládna organizácia zdokumentovala viacero prípadov, keď bol niekto zatknutý len preto, že vlastnil Bibliu.

Správa napríklad opisuje príbeh mladej Severokórejčanky, u ktorej našli Bibliu. Žena bola zatknutá a bili ju drevenou palicou dovtedy, kým nezasiahol nadriadený po tom, ako ju počul kričať. Udalosť sa odohrala v sídle veliteľstva severokórejského ministerstva štátnej bezpečnosti.

Ojedinelé nie sú ani prípady, keď zatknutých kresťanov dobijú až na smrť, ako sa to stalo napríklad v roku 2019, keď 50-ročná členka tajnej podzemnej cirkvi zomrela na následky krutej bitky.

Správa neziskovej organizácie Korea Future dokumentuje 167 vážnych porušení ľudských práv spáchaných na 91 kresťanoch v rokoch 1997 až 2019.

Ako píše agentúra CNA, Korea Future v súčasnosti vie o 34 zadržaných kresťanoch v KĽDR za prechovávanie náboženských predmetov a ďalších 21 osôb zatkli pre praktizovanie náboženstva.

Nadácia tiež zistila, že viacerí Severokórejčania sa prvýkrát stretli s kresťanstvom v Číne. To je aj prípad Kima Gap-jiho, ktorý bol zatknutý v Číne spolu s kresťanským pastorom. Čína ho vydala naspäť do vlasti, kde bol päť mesiacov mučený.

Inzercia

Napokon ho odsúdili na tri roky väzenia v prevýchovnom tábore. Kim po prepustení ďalej tri roky tajne kázal evanjelium. Keď však v roku 2017 zistil, že medzi jeho poslucháčmi bol aj informátor ministerstva štátnej bezpečnosti, z krajiny utiekol.

Za praktizovanie viery doživotie

Správa hovorí aj o mužovi, ktorý bol pre svoju vieru odsúdený na nútené práce. Pracoval bez toho, aby dostával normálnu stravu. Spomína si, ako dostal hnačku a myslel si, že zomrie. Vážil vtedy len 35 kilogramov. Iní kresťania zas musia pracovať 14 hodín denne 6-7 dní v týždni bez normálneho jedla. Výnimočné nie je ani sexuálne zneužívanie či znásilňovanie.

Kresťania sú tiež často násilím nútení, aby sa priznali, písali o sebe rôzne zlé veci a udali aj ďalších spoločníkov. Správa Korea Future opisuje príbeh rodiny, ktorá praktizovala kresťanskú vieru. Celá päťčlenná rodina bola zatknutá vrátane dvojročného dieťaťa. Tri generácie boli odsúdené na doživotné väzenie v pracovnom tábore.

Ďalší prípad hovorí o ľuďoch zatknutých za štúdium Biblie. Policajti obvinených prinútili strčiť hlavy medzi oceľové mreže a mlátili ich až do krvi. Iné obete zasa prinútili desať hodín sedieť v nepríjemnej polohe so skríženými nohami.

Navyše, väznení kresťania sú tiež v preplnených celách, kde sú vystavení ďalšiemu mučeniu. Správa opisuje, že denné jedlo väzňov pozostáva z hrsti kukurice, v preplnených celách sú vši, chýbajú hygienické potreby ako zubné kefky či toaletné papiere, ľudia si často nemajú ani kde a ako vykonať hygienické potreby. Zatknutým kresťanom sa nedostáva ani spravodlivý súdny proces.

K prenasledovaniu veriacich v KĽDR pomáha aj Čína

Správa tiež obviňuje Čínu z porušovania princípu „non-refoulement“, ktorý zakazuje vrátiť osobu do krajiny, kde jej hrozí prenasledovanie na základe rasy, náboženstva, národnosti, príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo politickej príslušnosti a názoru.

Podľa správy neziskovej organizácie Korea Future v KĽDR prenasledujú nielen kresťanov, ale aj vyznávačov iných náboženstiev, najmä šamanizmu, ktorý do krajiny tiež preniká z Číny. Agentúra CNA si všíma, že kým v KĽDR je kresťanstvo prenasledované, tak v Južnej Kórei počet kresťanov za posledných dvadsať rokov narástol o 50 percent.

Ochotu navštíviť Severnú Kóreu vyjadril v minulosti aj pápež František. Juhokórejský prezident Mun Če-in mu koncom októbra odovzdal pozvanie, aby navštívil KĽDR aj Južnú Kóreu. Podľa Muna by návšteva prispela k zlepšeniu vzťahov medzi oboma štátmi. Pápež uviedol, že KĽDR rád navštívi, ak dostane pozvanie.

V roku 2018 sa špekulovalo, že pápež navštívi KĽDR na jar 2019. V júli v roku 2018 riaditeľ juhokórejskej spravodajskej služby povedal, že spolupracuje s cirkevnými predstaviteľmi na umožnení pápežskej cesty do Severnej Kórey. Juhokórejský episkopát však reagoval, že predtým je ešte potrebné urobiť mnoho krokov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva