Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2021, 14:37

V Bahrajne otvoria najväčší katolícky kostol na Arabskom polostrove

V Bahrajne otvoria najväčší katolícky kostol na Arabskom polostrove

Foto: http://www.bahraincathedral.org/

Katedrálu s kapacitou 2 300 miest posvätí kardinál Louis Tagle, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Malá katolícka komunita v Bahrajne sa pripravuje na otvorenie najväčšieho katolíckeho kostola na Arabskom polostrove. Katedrálu Panny Márie, Kráľovnej Arábie slávnostne otvorí 9. decembra – príznačne deň po sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie – bahrajnský kráľ Hamad bin Isa bin Salman Al Khalifa.

Potom ho 10. decembra posvätí kardinál Louis Tagle, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Katedrála s kapacitou 2 300 miest sa nachádza v mestečku Awali v centre Bahrajnu. Projekt vznikol vo februári 2013, keď kráľ Hamad daroval miestnej katolíckej komunite pozemok s rozlohou 9 000 m² na výstavbu kostola.

Projekt nadšene podporil vtedajší apoštolský vikár Severnej Arábie, dnes už zosnulý biskup Camillo Ballin, MCCI. Nový kostol je po Katedrále Svätej rodiny v Madinat al-Kuvajte druhou katedrálou postavenou v Apoštolskom vikariáte pre Severnú Arábiu (ktorý zahŕňa Bahrajn, Kuvajt a formálne Saudskú Arábiu).

Pre pandémiu sa na slávnosti posvätenia novej katedrály zúčastní len malá skupina veriacich.

Miesto novej katedrály sa stane oporou pre bohoslužby katolíckej komunity v celom regióne, ako aj pre miestnu biskupskú kúriu. V susedstve katedrály bude dom pre pútnikov a formačné centrum na podporu miestnych kresťanov.

Inzercia

Virtuálny opis novej sakrálnej stavby je uvedený na jej webovej stránke. Bahrajnské kráľovstvo je jednou z mála moslimských krajín na Arabskom polostrove, kde od roku 1930 žije miestne kresťanské obyvateľstvo, prevažne rímskokatolícke.

V súčasnosti tvoria kresťania 10 % obyvateľstva a patrí k nim približne 80 000 katolíkov, väčšinou migrujúcich pracovníkov z Ázie, z veľkej časti z Indie a Filipín. Medzi nimi je aj mnoho emigrantov zo západných krajín.

Hoci je v krajine oficiálnym náboženstvom islam a platí tu právo šaría (islamské právo), kresťanské a iné náboženské skupiny majú na rozdiel od susednej Saudskej Arábie slobodu vyznania. Bahrajnské kráľovstvo, ktoré udržiava diplomatické vzťahy so Svätou stolicou, prejavilo otvorenosť aj medzináboženskému dialógu.

Kráľ Hamad podporil historický dokument o medziľudskom bratstve pre svetový mier a spolužitie, ktorý 4. februára 2019 v Abú Zabí podpísali pápež František a šejk Ahmed al-Tayyib, hlavný imám Al-Azhar. Bahrajnský kráľ nedávno pozval pápeža Františka na návštevu svojej krajiny.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparcha a apoštolský administrátor prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup Bernard Bober. (tasr/františek iván)

24. september 2023, 18:56
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.