V Bahrajne otvoria najväčší katolícky kostol na Arabskom polostrove

Foto: http://www.bahraincathedral.org/
Katedrálu s kapacitou 2 300 miest posvätí kardinál Louis Tagle, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.
Malá katolícka komunita v Bahrajne sa pripravuje na otvorenie najväčšieho katolíckeho kostola na Arabskom polostrove. Katedrálu Panny Márie, Kráľovnej Arábie slávnostne otvorí 9. decembra – príznačne deň po sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie – bahrajnský kráľ Hamad bin Isa bin Salman Al Khalifa.
Potom ho 10. decembra posvätí kardinál Louis Tagle, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.
Katedrála s kapacitou 2 300 miest sa nachádza v mestečku Awali v centre Bahrajnu. Projekt vznikol vo februári 2013, keď kráľ Hamad daroval miestnej katolíckej komunite pozemok s rozlohou 9 000 m² na výstavbu kostola.
Projekt nadšene podporil vtedajší apoštolský vikár Severnej Arábie, dnes už zosnulý biskup Camillo Ballin, MCCI. Nový kostol je po Katedrále Svätej rodiny v Madinat al-Kuvajte druhou katedrálou postavenou v Apoštolskom vikariáte pre Severnú Arábiu (ktorý zahŕňa Bahrajn, Kuvajt a formálne Saudskú Arábiu).
Pre pandémiu sa na slávnosti posvätenia novej katedrály zúčastní len malá skupina veriacich.
Miesto novej katedrály sa stane oporou pre bohoslužby katolíckej komunity v celom regióne, ako aj pre miestnu biskupskú kúriu. V susedstve katedrály bude dom pre pútnikov a formačné centrum na podporu miestnych kresťanov.
Virtuálny opis novej sakrálnej stavby je uvedený na jej webovej stránke. Bahrajnské kráľovstvo je jednou z mála moslimských krajín na Arabskom polostrove, kde od roku 1930 žije miestne kresťanské obyvateľstvo, prevažne rímskokatolícke.
V súčasnosti tvoria kresťania 10 % obyvateľstva a patrí k nim približne 80 000 katolíkov, väčšinou migrujúcich pracovníkov z Ázie, z veľkej časti z Indie a Filipín. Medzi nimi je aj mnoho emigrantov zo západných krajín.
Hoci je v krajine oficiálnym náboženstvom islam a platí tu právo šaría (islamské právo), kresťanské a iné náboženské skupiny majú na rozdiel od susednej Saudskej Arábie slobodu vyznania. Bahrajnské kráľovstvo, ktoré udržiava diplomatické vzťahy so Svätou stolicou, prejavilo otvorenosť aj medzináboženskému dialógu.
Kráľ Hamad podporil historický dokument o medziľudskom bratstve pre svetový mier a spolužitie, ktorý 4. februára 2019 v Abú Zabí podpísali pápež František a šejk Ahmed al-Tayyib, hlavný imám Al-Azhar. Bahrajnský kráľ nedávno pozval pápeža Františka na návštevu svojej krajiny.
Dnes treba vedieť
V Španielsku zatkli kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na ženy
Údajne im podával sedatíva a potom ich natáčať na videozáznam.
Moskva tlmočila bulharskému veľvyslancovi nesúhlas s vyhostením ruského kňaza
Duchovný údajne vykonával činnosť v prospech geopolitických záujmov Kremľa.
V Essene demontovali sochu kardinála, ktorého obvinili zo zneužívania
Na mieste, kde dielo stálo, vznikne pamätník obetiam sexuálneho zneužívania.
„Aj tento pochod je nositeľom podnetov do svedomia ľudí našej spoločnosti,“ prihovoril sa na podujatí Bratislava za život bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Na pódiu s ním boli aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli a bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František navštívil v piatok a sobotu Marseille.
- Novým veľvyslancom Ruskej federácie pri Svätej stolici sa stal Ivan Soltanovskij, ktorý pôsobil ako stály predstaviteľ Ruska pri Rade Európy
- Kardinál Krajewski pochoval slovenského bezdomovca.
- Diecéza preverovala Centrum Aletti, výsledná správa vyznieva v prospech Marka Rupnika.
- Otvorili prvú kaplnku Ústredia Ekumenickej a pastoračnej služby v armáde.
- Slovenský jezuita Peter Dubovský bude rektorom Pápežského biblického inštitútu v Ríme.
Medzi americkými biskupmi sú pred synodou vo Vatikáne ideologické rozpory
„Takto začínajú americkí katolíci vnímať Cirkev: Ste buď za Tím František, alebo za Tím Strickland a Barron,“ povedala profesorka Natalia Imperatori-Lee. „To nie je zdravá situácia.“
Pápež počas letu z Marseille
František odsúdil potraty a eutanáziu, hovoril o zlom súcite
Svätý Otec varoval, aby sme sa nehrali s ľudským životom. František tiež vyzval k integrácii migrantov a vyjadril sa aj k vojne na Ukrajine. Podľa neho je vojna ovplyvnená aj obchodom so zbraňami.
Bývalí žiaci a nasledovníci Josepha Ratzingera (tzv. Ratzinger Schuelerkreis) sa počas víkendu stretávajú v Ríme na výročnej konferencii. Ide o prvé stretnutie, ktoré sa koná po jeho smrti. Účastníci uvažuhú nad tým, ako preniesť Ratzingerovo teologické dedičstvo do budúcnosti. Prítomný má byť aj bývalý osobný sekretár Benedikta XVI. Georg Gänswein. (acistampa)
František v Marseille
Pápež celebroval omšu pre vyše 60-tisíc ľudí
František je prvým pápežom za uplynulých 500 rokov, ktorý navštívil prístavné mesto na juhu Francúzska. V sobotu večer sa pápež vrátil do Ríma.