Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2021, 17:05

Pápež František vyjadril ochotu stretnúť sa s ruským patriarchom Kirillom

Ak by sa tak stalo, išlo by o vôbec prvú cestu hlavy katolíckej cirkvi do ruskej metropoly. Podľa Svätého Otca sa očakáva, že v priebehu tohto týždňa dorazí do Ríma predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi, aby sa dohodol termín a miesto stretnutia týchto dvoch najvyšších cirkevných predstaviteľov.

Pápež František v pondelok uviedol, že je ochotný navštíviť Moskvu a stretnúť sa s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom. Ak by sa tak stalo, išlo by o vôbec prvú cestu hlavy katolíckej cirkvi do ruskej metropoly, píše agentúra Reuters.

„Som ochotný ísť do Moskvy a viesť dialóg s bratom (patriarchom Kirillom),“ povedal František novinárom na palube lietadla počas návratu z návštevy Cypru a Grécka, ktorú v pondelok ukončil.

Podľa Františka sa očakáva, že v priebehu tohto týždňa dorazí do Ríma predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi, aby sa dohodol termín a miesto stretnutia týchto dvoch najvyšších cirkevných predstaviteľov. František však uviedol, že vypracovanie protokolu stretnutia nie je také dôležité ako samotné stretnutie „brata s bratom“.

František a Kirill sa prvýkrát stretli v roku 2016 na Kube. Išlo o vôbec prvé stretnutie pápeža s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi od veľkej schizmy v roku 1054 – rozkolu, ktorý rozdelil kresťanstvo na západnú a východnú vetvu. Obaja vtedy deklarovali svoju ochotu spolupracovať, pripomína Reuters.

Pápež obvykle cestuje na návštevu iných krajín na spoločné pozvanie náboženských predstaviteľov a miestnej vlády. To podľa agentúry Reuters znamená, že na to, aby mohol František vycestovať do Ruska, by s najväčšou pravdepodobnosťou potreboval pozvanie od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.