Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. január 2016

National Geographic: Mária je najmocnejšia žena sveta

Decembrová obálka svetového magazínu National Geographic pripomínala „svätý“ obrázok. Témou čísla bola totiž Panna Mária, ktorej tvár dali na titulku. Nie všetkým sa toto rozhodnutie páčilo.
National Geographic: Mária je najmocnejšia žena sveta

Reportérka National Geographic bola aj v Medžugorí. (Foto: Pavol Rábara)

Ako sa Mária stala najmocnejšou ženou sveta, znie titulok článku autorky Maureen Orth. Tá šla po stopách mariánskeho kultu ozaj dôkladne, stretla sa s pútnikmi, akademikmi aj ľuďmi, ktorým sa Mária zjavila. Reportérka vzala tému globálne, keď precestovala viaceré krajiny – od Mexika, Egypt až po Rwandu. „Mária je všade,“ napísala.

Od Mexika po Rwandu

Modlitby k Panne Márii za jej príhovor a úcta k nej sa stali globálnym fenoménom, píše časopis. Na Treťom ekumenickom koncile v Efeze v roku 431 bola vyhlásená za Božiu rodičku. „Odvtedy nebola žiadna žena tak oslavovaná ako Mária. Ako univerzálny symbol materinskej lásky, ako aj utrpenia a obety...,“ uvádza Orth.

V Medžugorí sa reportérka stretla s Američanom, ktorý tam prišiel prvýkrát v roku 2000 s rakovinou. Na pútnickom mieste sa nad ním modlila jedna z vizionárok. Keď sa vrátil do rodného Bostonu, nádory mu takmer zmizli. Odvtedy bol v Medžugorí 13-krát.

Novinárka išla aj za jeho lekárom v Bostone. Chirurg označil zmiznutie pacientovej rakoviny za „zriedkavé“, no štatisticky možné. „Verím však, že v ľudskom živote sú chvíle, ktoré presahujú naše očakávania,“ dodal lekár.

"... aj v bazilike vo Fatime ma premohli emócie, vyhŕkli mi slzy, pričom som netušila, prečo sa to deje. Stalo sa mi to niekoľkokrát počas prípravy reportáže." Zdieľať

Keďže autorka sa stretla s viacerými odborníkmi na mariánsky kult či teológiu, čitateľ sa dozvie mnohé zaujímavosti. Napríklad Miri Rubin z Queen Mary University v Londýne hovorí o tom, že Máriu zobrazovali počas prvého tisícročia ako panovníčku, v kráľovských odevoch. Výrazná zmena prišla od 12. storočia, keď sa začala prezentovať v oveľa prístupnejších formách, ako jemnejšia, materská postava. Takto pôsobila ako náhradná matka v kláštoroch a konventoch, do ktorých vstupovali mnísi v tínedžerskom veku.

Na reportáži je azda najvzácnejšie globálne poňatie fenoménu. Orth bola aj v africkej Rwande, v mestečku Kibeho, kde sa zjavila v 80. rokoch Panna Mária trom dievčatám a predpovedala genocídu, ktorá postihla krajinu v roku 1994.

Autorka článku navštívila jedno z dievčatiek, Anathalie. „Nikdy mi (Mária) nepovedala, prečo si vybrala mňa. Povedala len, že sa zjavuje, komu sa chce zjaviť, kedy a kde sa chce zjaviť,“ povedala vizionárka.

Magazín dal do pozornosti aj webstránku MiracleHunter.com z dielne 39-ročného Michaela O´Neilla, ktorý zbiera údaje o mariánskych zjaveniach a úkazoch. Podľa jeho webu je z čias Tridentského koncilu zaznamenaných okolo dvetisíc zjavení. Avšak len 28 z nich potvrdili miestni biskupi a z nich 16 uznal Vatikán.

Inzercia

National Geographic konštatuje, že obraz a príbeh Márie je taký silný, že dokáže definovať národy. Tak to autorka vníma v prípade Mexika a Panny Márie Guadalupskej. „Každý, kto vidí pútnikov v čase jej sviatku, chápe, že Mária je hlboko v srdciach a dušiach Mexičanov,“ napísala Orth po vlastnej skúsenosti z Mexika.

Moslimovia a Mária

Zaujímavú pasáž ponúka článok o vzťahu islamu k Ježišovej Matke. Mária je jediná žena, ktorá má v Koráne svoju kapitolu. Podobne ako v Biblii, jej tehotenstvo zvestoval Anjel, v Koráne sa však nespomína Jozef. „Mária je najčistejšia a najcnostnejšia žena vo vesmíre,“ hovorí v texte Bakr Zaki Awad, dekan teologickej fakulty na Al Azhar University v Káhire.

Reportérka píše, že sa v Egypte stretla s viacerými moslimami, ktorí majú v úcte Pannu Máriu a nemajú preto problém vstúpiť do kresťanského chrámu. „V jeden deň som stretla dve mladé moslimky v šatke, ako stoja v prednej časti starobylého koptského chrámu, ktorý postavili nad jaskyňou, kde sa údajne ukrývala Svätá rodina,“ píše. Vonku novinárke povedali, že majú rady Máriu, lebo o nej študovali v Koráne.

Rozhodnutie časopisu, ktorý predá na svete viac ako šesť miliónov výtlačkov, vyvolalo rôzne reakcie. Kresťanské médiá decembrové číslo uvítali. National Catholic Reporter urobil dokonca s autorkou článku rozhovor. Hovorí v ňom, že je praktizujúca katolíčka a k Márii má vzťah. No o zjaveniach v Rwande nevedela napríklad nič.

Skúsená novinárka, ktorá má za sebou rozhovory s Bobom Dylanom či Vladimirom Putinom, priznala, že táto zákazka bola pre ňu najsilnejšou a najnáročnejšou výzvou. „Vmestiť do 5000 slov emócie duchovného života a zároveň k nim dodať príslušné fakty nebolo jednoduché,“ povedala Orth, ktorá píše o Hollywoode a politikoch.

Priznala, že pri príprave reportáže sa na niektorých miestach rozplakala. „... aj v bazilike vo Fatime ma premohli emócie, vyhŕkli mi slzy, pričom som netušila, prečo sa to deje. Boli chvíle, keď ste mohli cítiť, že vzduch či atmosféra sa zmenili. Stalo sa mi to niekoľkokrát počas prípravy reportáže."

Nie všetci výber témy National Geographic ocenili. Na rôznych blogoch a fórach sa objavili aj kritické hlasy (napríklad tu) typu, že taký vedecký a rešpektovaný časopis by nemal písať články o „zjaveniach a legendách“. Vraj v poslednom období v ňom pribúda náboženských tém. (V auguste mal magazín na titulke pápeža.) Niektorí za tým vidia snahu nového majiteľa Ruperta Murdocha zlepšiť ekonomické výsledky vydavateľstva. Nech je to akokoľvek, prínos textu vníma aj autorka Orth. Vraví, že príprava reportáže jej pomohla zlepšiť osobný vzťah k Márii. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Čo tu čaká irackých kresťanov

Čo tu čaká irackých kresťanov

V decembri na Slovensko prišlo 149 irackých kresťanov. Ešte k nám ani nestihli doraziť a ich príchod už vyvolal prudké emócie. Pozitívne aj negatívne. Kto sú títo ľudia a čo ich tu čaká?