Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
10. január 2022

Pápež a autistický chlapec

Malo nečakané stretnutie dohru v podobe zázraku?

Matka chlapca, ktorý vybehol k Svätému Otcovi, tvrdí, že po pápežskej audiencii sa jeho zdravotný stav nevysvetliteľne zlepšil.

Malo nečakané stretnutie dohru v podobe zázraku?

Paolo Bonavita a pápež František. Foto: profimedia.sk

Tie fotky a videá obleteli vlani svet.

Bola streda 20. októbra, na programe pravidelná generálna audiencia v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. Na začiatku audiencie však strhol na seba pozornosť chlapec, ktorý vybehol spomedzi ľudí k pápežovi.

Poskakoval pred ním, potom ho na chvíľu usadili vedľa Svätého Otca a napokon si odniesol pápežovo biele solideo. František chlapca potom spomenul v príhovore. Zo správ sme sa ešte dozvedeli, že išlo o autistického chlapca s epilepsiou.

Svedectvo, ktoré ponúkla jeho matka, naznačuje, že z októbrovej audiencie si jej syn možno neodniesol len bielu pápežskú čiapočku.

Do Ríma prišli za lekármi

Desaťročný Paolo Bonavita žije s matkou Elsou Morra v meste Bari na juhovýchode Talianska. V deň generálnej audiencie boli na lekárskych vyšetreniach, čo bol dôvod ich cesty do Ríma.

V tom období sa totiž chlapcov zdravotný stav zhoršil tak výrazne, že lekári sa začali obávať, či nemá nádor na mozgu alebo sklerózu multiplex. „Lekár si bol takmer istý, že ide o nádor,“ vyjadrila sa Morra pre americkú CBS News.

Ako porozprávala Elsa Morra pre Catholic News Agency, so synom boli ubytovaní v hoteli blízko Svätopeterského námestia. Po raňajkách opustili hotel s tým, že plánovali prehliadku mesta vyhliadkovým autobusom s otvorenou strechou.

Pri Vatikáne si všimli dlhý rad ľudí. Keď Elsa Morra zistila, že ide o ľudí čakajúcich na generálnu audienciu, chcela sa na nej tiež zúčastniť, no povedali jej, že bez rezervácie to nebude možné.

Malý Paolo dával najavo svoju nespokojnosť, čo si všimla blízko stojaca žena. Keď sa spýtala, čo sa stalo, matka jej vysvetlila, že syn už roky veľmi túži stretnúť Svätého Otca. Ukázalo sa, že išlo o vedúcu skupinky Unitalsi, talianskej organizácie, ktorá pomáha chorým, starým a postihnutým ľuďom chodiť na púte. Pre Paola a Elsu vybavila vstup na generálnu audienciu. Pôvodne ich posadili v aule do štvrtého radu, potom ich však pozvali ísť dopredu.

Ako sa udialo celé stretnutie z pohľadu matky?

Elsa Morra spomína, že dala dolu Paolovi čiapku, šál a bundu. Vo chvíli, keď sa otočila, aby si svoju vetrovku prevesila cez stoličku, Paolo začal kráčať po schodoch k hlave Katolíckej cirkvi. Začala na neho kričať, nech sa vráti, ale členovia Švajčiarskej gardy ju ubezpečili, že Svätý Otec je rád, keď k nemu prídu deti.

Už tu došlo podľa chlapcovej matky k prvej zaujímavosti. Za bežných okolností totiž nemá dostatok síl, aby vybehol po schodoch. Dokonca aj keď schádza po schodoch dolu, potrebuje oporu. „Avšak v ten deň bol schopný ísť hore sám. Síce sa párkrát potkol, ale okamžite ho inštinkt ťahal znova vstať,“ spomína si Talianka.

Pápež: Budem vám nablízku v modlitbe

To, čo nasledovalo, sme mohli vidieť všetci. Chlapec sa postavil pred pápeža, ktorý sa na neho usmial a podal mu ruku. Potom mu naznačil, či si chce sadnúť vedľa neho.

Následne prefekt Pápežského domu monsignor Leonardo Sapienza, ktorý tradične sedí po pápežovej pravici počas generálnych audiencií, vstal a prenechal miesto desaťročnému Paolovi. Nasledoval potlesk prítomných, do ktorého sa nadšene pridal aj chlapec.

Paolo dlho neobsedel, vstal a opäť sa postavil pred pápeža a naskakoval pred ním. Potom ho zaujalo pápežovo solideo, pričom to dával najavo aj okolo sediacim prelátom. Bielu pápežskú čiapočku si nakoniec odniesol.  

Pápež František chlapca spomenul na začiatku svojho prejavu ako príklad odvahy priblížiť sa k Bohu, otvoriť sa Bohu a nemať z Boha strach. „Ďakujem tomuto dieťaťu za lekciu, ktorú nám všetkým dalo,“ vyjadril sa pontifex. Potom ešte dodal: „A nech mu Boh pomôže v jeho obmedzení, v jeho raste, lebo nám dal svedectvo, ktoré vyšlo z jeho srdca.“

Inzercia

Neskôr sa stretla s pápežom aj Elsa Morra. Podal jej ruku a pozdravil ju slovami: „Signora, forza! (Pani, hlavu hore!) Pre vás neexistuje nemožné. Budem vám nablízku v modlitbe. Držte sa. Urobili ste veľa pre svojho syna. Ste supermama.“

V ten večer dostala telefonát, aby nasledujúci deň prišla so synom na testy v ich rodnom meste. Lekári sa obávali, že Paolo má veľmi vysokú hladinu prolaktínu, čo je hormón hypofýzy, ktorý sa môže zvýšiť po epileptických záchvatoch.

U lekárov boli 21. októbra, teda deň po audiencii. O tri dni neskôr volal matke lekár s tým, že Paolova hladina prolaktínu klesla z hodnoty 157 na 106, hoci lekári podľa jej slov nevedeli ako a prečo.

So synom boli potom ešte v Ríme na ďalšie testy 5. novembra. Do dvoch týždňov klesla Paolova hladina prolaktínu na hodnotu 26, tvrdí Elsa Morra.

Ďalšou dobrou správou bolo, že chlapec tiež zaznamenal zvýšenú hladinu hemoglobínu, čo je pre Paola kľúčové, keďže trpí aj krvnou chorobou talasémia.

Elsa Morra sa vyjadrila, že potom už lekári mohli vylúčiť hypotézu, že Paolo trpí nádorom alebo sklerózou multiplex. Bála sa, že jej syn nemusí vydržať operáciu.

Na otázku stanice CBS News, čo by odkázala pápežovi, zareagovala: „Ďakujem vám za zázrak.“

Paolo dostal tiež solideo. Foto: TASR/AP

Je to Argentínčan, nedisciplinovaný,“ žartoval pápež

Nejde o prvý prípad, keď dieťa ušlo matke na audiencii a motalo sa okolo pápeža. V roku 2018 malý chlapec ťahal jedného z členov Švajčiarskej gardy za ruku a hral sa Františkovi za chrbtom. Keď na pódium pribehla jeho matka a pokúšala sa syna chytiť, pápež jej povedal, aby dieťa nechala tak.

Mikrofóny zachytili, ako pápežovi povedala, že sú z Argentíny a že chlapec je autista. Nato sa František otočil na monsignora po svojej pravici so slovami: „Je to Argentínčan, nedisciplinovaný,“ smial sa.

Aj vtedy pápež spomenul dieťa v príhovore. „Všetci by sme sa mali sami seba spýtať, či sme aj my pred Bohom takí slobodní. Všetci by sme mali byť pred Bohom takí slobodní, ako je dieťa pred svojím otcom,“ vyhlásil.

Ak by aj príbeh Paola Bonavitu nebol prípadom zázračného uzdravenia, jeho spontánnosť a odvaha zostanú príkladom, tak ako to vtedy zdôraznil Svätý Otec.

Hoci mnohým môže prísť na myseľ aj pasáž zo Skutkov apoštolov o tom, ako Peter a Ján stretli chromého pri chrámovej bráne s názvom Krásna. Pred tým, ako prvý pápež chytil chorého za pravú ruku a zodvihol ho, povedal mu známe slová: „Striebro a zlato nemám, ale čo mám, to ti dám: V mene Ježiša Krista Nazaretského vstaň a choď!“

Ani súčasný Petrov nástupca nedal malému Paolovi zlato či striebro, ale solideo a prísľub modlitby. Teda, minimálne o týchto dvoch veciach vieme.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.