Útok na kostol
V Senici rozbíjal mladý muž počas omše okná na kostole. Kladivom napadol políciu

Kostol navštívenia Panny Márie v Senici. Foto – GoogleMaps
Spôsobenú škodu farnosť zatiaľ nevyčíslila. Polícia 18-ročného útočníka zadržala a stíha ho na slobode. Jeho motív nie je známy.
Nedeľnú omšu v rímskokatolíckom kostole v Senici narušil nepríjemný incident. Muž s kladivom v ruke začal počas večernej omše rozbíjať okná na Kostole navštívenia Panny Márie na Námestí oslobodenia.
Upozornil na to regionálny portál MY Záhorie s odvolaním sa na mestskú políciu v Senici.
Útočník pri úteku napadol príslušníka hliadky mestskej polície, ktorá útočníka napokon zadržala. Muž bol obmedzený na osobnej slobode.
„Podozrivý muž bol hliadkou spozorovaný pri domove dôchodcov a po výzve ,stoj‘ zo strany príslušníkov mestskej polície sa dal na útek,“ opísala situáciu polícia.
„Pri dobiehaní sa tento neznámy muž otočil a s kladivom v ruke zaútočil na člena hliadky mestskej polície, ktorý však úder s kladivom vykryl a útočník ho udrel do predlaktia ruky,“ napísala senická mestská polícia.
Motív útočníka s kladivom zatiaľ nie je jasný. Polícia v Senici vedie v súvislosti s prípadom dve konania. „V prípade poškodenia menších sklených okien na kostole v Senici polícia objasňuje prípad ako priestupok proti majetku,“ uviedla pre Svet kresťanstva Mária Linkešová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.
Farnosť si doposiaľ nevyčíslila spôsobenú škodu
„Druhý prípad si prevzal vyšetrovateľ, ktorý v súvislosti s podozrivým mladým 18-ročným mužom vedie vyšetrovanie pre podozrenie z prečinu útoku na verejného činiteľa. Osoba je stíhaná na slobode. Bližšie informácie zatiaľ nie je možné poskytnúť,“ dodala trnavská polícia.
Svet kresťanstva oslovil aj dotknutú farnosť, na odpovede čakáme.
Dnes treba vedieť
Vatikánsky štátny sekretár
Pápež nie je proruský, iba volá po mieri
Plány stretnutia pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom, ktoré sa malo uskutočniť tohto roku v Jeruzaleme, sú podľa Pietra Parolina nateraz odložené.
A môžeme ho pozvať na obed? Pýtali sa Rómovia, keď sa dozvedeli o plánovanej návšteve hlavy Katolíckej cirkvi. Mnoho z nich o pápežovi dokopy nič nevedelo. Ako zmenila vzácna návšteva pohľad na sídlisko, nad ktorým sa ako pomník vypína hromada niekoľko rokov starej skládky? Prečítajte si reportáž Jany Holubčíkovej.
V byte zosnulého kardinála Tomka sa konali obrady pri otvorenej rakve
Telesné pozostatky kardinála budú po zabalzamovaní vložené do kovovej rakvy, ktorú hermeticky uzavrú zacínovaním.
Pred 80 rokmi zomrela v koncentračnom tábore Osvienčim svätá Terézia Benedikta od Kríža, známa ako Edita Steinová. Spolupatrónka Európy bola židovského pôvodu, neskôr konvertovala a vstúpila do karmelitánskeho kláštora. Edita Steinová je prvá kanonizovaná svätá židovského pôvodu. Pápež Ján Pavol II., ktorý ju v roku 1998 svätorečil, ju vyhlásil za spolupatrónku Európy.
Opus Dei
Prelatúra chce vyšetriť údajné pracovné vykorisťovanie žien
Opus Dei v Argentíne v reakcii na vlaňajšie medializované správy o vykorisťovaní žien zriadilo komisiu, ktorá má vec vyšetriť.
Pápež František povedie záver rozlúčky s kardinálom Tomkom
Zádušnú svätú omšu vo Svätopeterskej bazilike bude viesť kardinál Giovanni Battista Re.
Telesné pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka vystavia pred pohrebom v Bratislave a v Košiciach. V Bratislave v Dóme sv. Martina budú jeho telesné pozostatky vystavené na vzdanie verejnej úcty v piatok a sobotu od deviatej rána do dvanástej na poludnie. V nedeľu (6.00 – 21.00 h) a v pondelok (9.00 – 12.00 h) sa verejnosť môže s kardinálom rozlúčiť v Košiciach v Dóme sv. Alžbety. Pohreb kardinála Tomka bude v utorok o jedenástej v košickom Dóme sv. Alžbety. (tkkbs)
Výstrely zo zbrane zasiahli katolícky kostol pri Denveri
Farnosť, ktorej sa útok týkal, chce so strelcom viesť dialóg.
Polícia v Nikaraguje umiestnila biskupa a kňazov do domáceho väzenia. Režim prezidenta Daniela Ortegu nariadil vyšetrovanie katolíckeho biskupa z Matagalpy za údajnú snahu organizovať násilnícke skupiny s cieľom destabilizovať vládu. Biskup Rolando José Álvarez otvorene kritizoval zneužívanie a porušovanie ľudských práv, ktorého sa režim v krajine dopúšťa. Álvarez spolu so šiestimi kňazmi a šiestimi laikmi boli od 3. augusta obkľúčení políciou v kancelárii. (cna)