Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. január 2022, 14:22

Arcibiskup Zvolenský

Prežívame krízu ľudskosti. Sčítanie ľudí sa zohľadní aj pri synodálnych úvahách

Prežívame krízu ľudskosti. Sčítanie ľudí sa zohľadní aj pri synodálnych úvahách

Foto – Postoj/Marka Zacková

Za poklesom veriacich vidí predseda KBS individuálne zlé skúsenosti s cirkvou aj upnutie sa na materializmus.

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský povedal, že výsledky sčítania obyvateľstva, ktoré Štatistický úrad zverejnil vo štvrtok, vníma Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ako realitu.

Potvrdil, že dáta majú výpovednú hodnotu a berú ich v rámci KBS na vedomie. Vyjadril sa tak v rozhovore pre televíziu TA3.

Každý pokles je výsledkom, ktorý vedie k zamysleniu, pripomenul Zvolenský, podľa ktorého sa spoločnosti v posledných rokoch veľmi darilo hlavne po materiálnej stránke, na ktorú bolo upreté aj myslenie.

„Skoncentrovala sa pozornosť ľudí na úspechy v materiálnej oblasti a ten rozmer, ktorý nazývame transcendentný, presahujúci pozemský život, ustúpil do úzadia. Vidím to ako jeden z dôvodov, prečo je ten výsledok pri sčítaní nižší,“ uviedol predseda KBS.

Viac ľudí bez vyznania

Narástol počet ľudí, ktorí v elektronickom sčítaní zaklikli, že sú bez vyznania. Zvolenský si myslí, že interpretáciou môže byť aj fakt, že niektorí sa k cirkvi neprihlásili kvôli individuálnemu problému v spoločenstve alebo vo farnosti či s nejakým konkrétnym predstaviteľom cirkvi. Potom človek takpovediac volí „riešenie, že sa oficiálne k cirkvi neprizná“.

„Tých možností je veľa, ale berieme tento údaj ako údaj, nad ktorým je potrebné rozmýšľať a hľadať možnosti,“ povedal bratislavský arcibiskup.

Podľa Zvolenského nie je novou správou, že práve Bratislava patrí k časti Slovenska s najnižším percentom ľudí hlásiacich sa k cirkvi. Pripomína, že je to jav totožný s ďalšími veľkými mestami v Európe.

„Beriem to ako výzvu pre nás veriacich, ktorí žijeme v tomto prostredí, ako by sme sa mali správať, ako by sme mali žiť našu vieru, aby sme mohli vzbudzovať otázky týchto ľudí a aby sme boli pre nich pozvaním, ak sú aj pokrstení, aby ten svoj krst žili konkrétnejšie,“ dodal metropolita s tým, že si nemyslí, že by „kresťanstvo strácalo príťažlivosť“.

Menej religiózny, no živý región

Zvolenský síce vníma, že je bratislavský región najmenej religiózny, no „keď sa pozrieme do farností, ktoré sú na sídliskách v Bratislave, kostoly a spoločenstvá sú veľmi živé. Je tam veľa mladých ľudí, mladých rodín, takže to nám dáva nádej do budúcnosti“.

Sčítanie sa podľa arcibiskupa zohľadní aj pri synodálnych úvahách, keďže momentálne prebieha synodálne zamyslenie cirkvi aj na Slovensku.

Inzercia

Takmer na celom Slovensku je prítomná sekularizácia. „Badáme istým spôsobom aj menšiu kultúru v ľudských vzťahoch, dokonca agresivitu či nenávisť.“

Aktuálnu spoločenskú situáciu ilustroval na medializovaných udalostiach z Miloslavova, kde panovalo násilie medzi deťmi a mládežou. Tieto skutočnosti podľa Zvolenského „ukazujú, že nejaká kríza ľudskosti, základných hodnôt je tu prítomná“. Pripomenul, že deti tam boli agresívne a nenávistné možno práve preto, že „nedostali dostatok motívov, aby boli iné, aby boli ľudskejšie a úctivejšie“.

„Čiže istý úpadok môžeme badať v niektorých javoch spoločnosti,“ povedal bratislavský arcibiskup s tým, že zhoršenie situácie v spoločnosti vníma aj po duchovnej a morálnej stránke.

Neprestávajme vnímať Boha

Zvolenský tiež zdôraznil, že veľkosť posolstva cirkvi spočíva v dôstojnosti človeka. Lebo ak človek „prestane vnímať Boha ako osobu, od ktorej pochádza, od ktorej sa vracia, vtedy prestane milovať aj svoj život“.

„Je zrejmé, že mnoho nenávisti, napätia a hnevu je v tom, že ľudia sú sklamaní zo svojho života, že nemilujú svoj život. Je ťažké milovať svoj život, ak stratím nádej, ak stratím Boha vo svojom živote,“ dodal Zvolenský.

Zo sčítania pokladá za zaujímavý fakt, že gréckokatolícka cirkev narástla. Je to „zaujímavý jav, že tí, ktorí tvoria menšie spoločenstvá, majú väčšie uvedomenie si svojho spoločenstva. (...) Akoby mali aj väčšiu túžbu sa k nemu prihlásiť, lebo si uvedomujú, že keď sa neprihlásim, tak to naše spoločenstvo sa oslabí“.

„V rímskokatolíckej cirkvi, keďže je nás veľa, niekedy to vedomie potreby, povinnosti alebo záväzku prihlásiť sa je podstatne menšie,“ uzavrel Zvolenský.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.