Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2022, 14:19

Konflikt Ruska a Ukrajiny

Prosím, nikdy nie vojnu, apeluje pápež František. Svet vyzval k modlitbe za mier

Prosím, nikdy nie vojnu, apeluje pápež František. Svet vyzval k modlitbe za mier

Foto - TASR/AP

Dnešný deň vyhlásil Svätý Otec za deň modlitieb za pokoj na Ukrajine. Svetových lídrov vyzval k zodpovednosti.

Pápež František opäť vyzval na mier na Ukrajine. „Pozývam vás modlitbou Otče náš modliť sa za pokoj na Ukrajine a robiť tak často i v priebehu tohto dňa: úpenlivo prosme Pána, aby táto zem mohla vidieť rozkvet bratstva a prekonať zranenia, strachy a rozdelenia,“ povedal Svätý Otec počas pravidelnej generálnej audiencie vo Vatikáne.

Práve dnešný deň v nedeľu vyhlásil za deň modlitby za pokoj na Ukrajine.

„Modlitby a prosby, ktoré dnes stúpajú až k nebu, nech sa dotknú myslí a sŕdc tých, ktorí majú na zemi zodpovednosť, aby dali prevládnuť dialógu a aby sa dobro všetkých uprednostnilo pred straníckymi záujmami. Prosím, nikdy nie vojnu,“ apeloval pápež František. 

Podobnými slovami sa prihovoril svetovému spoločenstvu aj na Twitteri: „Dnes vás pozývam k modlitbe za pokoj na Ukrajine: naliehavo prosme Pána, aby v táto krajina mohla vidieť prekvitať bratstvo a prekonala rozdelenia. Nech sa modlitby, ktoré dnes stúpajú k nebu, dotknú myslí a sŕdc zodpovedných na zemi.“

Pápež František, ktorý sa v katechéze opäť venoval osobe svätého Jozefa, pripomenul aj zajtrajší Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu: „Je nevyhnutné pamätať na vyhladenie miliónov Židov a ľudí rozličných národností a náboženských vyznaní. Táto nevýslovná krutosť sa už nikdy nesmie opakovať! Vyzývam všetkých, najmä učiteľov a rodiny, aby v nových generáciách podporovali vedomie o hrôzach tejto čiernej kapitoly histórie. Nesmieme na to zabudnúť, aby sme mohli budovať budúcnosť, v ktorej už nebude pošliapavaná ľudská dôstojnosť.“ 

V závere audiencie pozdravil seniorov, chorých a tiež mladomanželov. Zároveň sa im ospravedlnil, že nemôže ako zvyčajne prísť priamo medzi nich. Ako vysvetlil, príčinou je bolesť pravej nohy, ktorá mu sťažuje chôdzu. Upresnil, že trpí zápalom kolenného väzu. „Ide o prechodnú záležitosť. Hovoria, že sa to stáva starým ľudom, neviem teda, prečo sa to prihodilo mne,“ vtipkoval Svätý Otec.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský uistil o modlitbe po nedeľnej tragickej nehode na Zochovej ulici v Bratislave. „Bolesť z nečakaného úmrtia blízkej osoby je iste nevysloviteľná a tieto chvíle sú mimoriadne náročné. V týchto chvíľach si vzájomne pomáhame ľudskou blízkosťou, ale predovšetkým posilňovaním sa v nádeji na večný život v Božom domove,“ uviedol s tým, že za zomrelých a zranených a ich rodiny obetuje dnes omšu. (tkkbs)

pred 17 hodinami
pred 19 hodinami

Rímskokatolícki biskupi Ukrajiny pozývajú v októbri na zintenzívnenia modlitieb za mier. Na tento úmysel pozývajú ku každodennej modlitbe ruženca a do piatkového pôstu o chlebe a vode. Podľa nich sa modlitba a pôst môžu stať skutočnými prostriedkami na zastavenie vojny. (ekai)

02. október 2022, 11:40

Maďarskí biskupi aktívne vyzývajú katolíkov v krajine, aby zodpovedali otázku o svojom náboženskom vyznaní pri sčítaní ľudu, ktoré prebieha od októbra. Cirkev bude aj prostredníctvom plagátov a videoposolstiev na celoštátnej úrovni povzbudzovať katolíkov, aby uviedli svoju náboženskú príslušnosť v sčítaní ľudu. U našich južných susedov pokračuje rast katolíckeho školského a vzdelávacieho systému. Viac v texte Jána Krupu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.