Útok na kňazský seminár
Džihádisti ničili kríže a hrozili, že ak niekto v seminári zostane, zabijú ho

V Burkine Faso útočili militanti, bohoslovcom podpálili ubytovňu aj učebňu. K stratám na životoch nedošlo.
Skupina tridsiatich útočníkov na motorkách vo štvrtok večer zaútočila na menší seminár vo východnej časti Burkiny Faso v západnej Afrike, informovala o tom agentúra Catholic News Agency s odvolaním sa na pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej cirkvi.
Pri útoku došlo k veľkým materiálnym škodám. Neznámi ozbrojení džihádisti podpálili dve ubytovne seminára, učebňu aj vozidlo. Ďalšie vozidlo ukradli.
Seminár, nachádzajúci sa v africkom meste Bougui v diecéze Fada N’Gourma, navštevuje sedem profesorov a 146 seminaristov. K stratám na životoch nedošlo. Podľa portálu Crux však útok potvrdil „stúpajúcu vlnu islamského teroru“.
Ničili kríže, nechcú ich už vidieť
Útočníci ničili kríže, pričom tvrdili, že ich už nikdy „nechcú vidieť“. Motív je tak podľa miestnych obyvateľov celkom jasný. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o útoky radikálnych islamistov namierené proti kresťanom.
Pri odchode, po hodinovom útoku džihádisti povedali bohoslovcom, aby okamžite odišli. Pohrozili im, že keď sa vrátia a niekto v seminári zostane, zabijú ho.
Pápežská nadácia uviedla, že niektorí seminaristi a obyvatelia Bougui už opúšťajú mesto. Podľa Vatican News budú čakať na ďalší vývoj situácie. Burkina Faso zaznamenala v posledných rokoch nárast násilia zo strany radikálnych islamistov.
From @acn_int: A minor seminary in East Burkina Faso, was attacked on the night of February 10 to 11, 2022 by unidentified armed jihadists men.
— Ines San Martin (@inesanma) February 11, 2022
There was a lot of material damage, but no one was killed.
BF is within the world's 35 most dangerous countries for Christians. pic.twitter.com/iUgFv3gTX9
Na viacerých armádnych základniach v Burkine Faso došlo minulý mesiac k vzburám, ktoré sprevádzala streľba. Vzbury vyústili až do prevratu v krajine. Vzbúrenci žiadali, aby im vláda poskytla viac prostriedkov na boj s militantnými džihádistami, ktorí podnikajú opakované útoky.
Moc prevzala vojenská junta, pričom demokraticky zvoleného prezidenta Rocha Christiana Kaborého nahradil nový prezident. Ten však zdôraznil dôležitosť „obnovenia bezpečnosti“.
Krajina zvádza boje s džihádistami od roku 2015. Ide o ozbrojencov napojených na teroristické organizácie al-Káida a Islamský štát. Ich útoky si vyžiadali už približne 2000 obetí, zatiaľ čo zhruba 1,5 milióna ľudí utieklo zo svojich domovov.
Napádajú kostoly, zrejme zabili aj kňaza
V roku 2019 napadli útočníci niekoľko kostolov v krajine, minulý rok zasa v lese našli telo nezvestného kňaza. Burkina Faso je 35. najnebezpečnejšia krajina pre kresťanov na svete, uviedla ACN.
Napríklad v diecéze Dori muselo po vyhrážkach smrťou od prívržencov al-Káidy a Islamského štátu ujsť 15 katechétov aj so svojimi rodinami. Je bežné, že v krajine kňazi presúvajú časy slávení omší, aby predišli útokom či iným vyhrážkam.
V decembri 2019 biskup Justin Kientega z Ouahigouya povedal, že takéto útoky na kostoly sú súčasťou pokusu radikálnych islamistov „vyprovokovať konflikt medzi náboženstvami v krajine, kde kresťania a moslimovia vždy žili pokojne bok po boku“.
Z celkovej populácie Burkiny Faso je moslimov asi 60 percent a kresťanov 23 percent. Približne 15 percent ľudí vyznáva tradičnú domorodú vieru.
#BurkinaFaso 🇧🇫 The Saint Kizito minor seminary in #Bougui, 3 km east of the city of #Fada, was the target of an attack by armed men on the night of Thursday February 10 to Friday February 11. No loss of life was recorded but there was evidence of significant material damage. pic.twitter.com/TLnuqN3eha
— XLR Media (@xlr_media) February 11, 2022
Dnes treba vedieť
Synoda na Slovensku
Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi
Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.
„U nikoho z cirkevných predstaviteľov ani z tých katolíkov, ktorí majú určitý rešpekt v spoločnosti, nebol ani náznak podporovania Andreja Babiša alebo odporu voči Petrovi Pavlovi, ale naopak, napríklad biskup Malý alebo biskup Holub ho verejne podporili. Ja som ho podporil tiež,“ povedal teológ a kňaz Tomáš Halík pre denník Postoj. Podľa neho by cirkev mala vstúpiť do vecí, pri ktorých ide o zásadné morálne hodnoty, čo bol aj tento prípad.
Pápež vysvetlil výroky o hriechu a homosexualite
Mal som na mysli učenie, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech
František pripísal zmätočný výrok konverzačnému tónu rozhovoru.
Pápež František nebude vypovedať v súdnom procese o hospodárení Štátneho sekretariátu v kauze londýnskej nehnuteľnosti, čo sa dalo predvídať napriek tomu, že niektorí z obžalovaných by to chceli. Zrejme nebude medzi svedkov predvolaný ani štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Vyplýva to z posledných dvoch pojednávaní, ktoré sa konali v januári. Aj po 43. a 44. pojednávaní v kauze stále vyvstáva otázka, akým spôsobom a do akej miery bol o kauze informovaný pápež, o čom vypovedajú niektorí svedkovia. (aci stampa)
Za krízou rodiny je nevedomosť o manželstve, povedal pápež sudcom Rímskej róty
Medzi sudcami, ktorým Svätý Otec hovoril o tajomstve a kráse manželského zväzku, bol aj slovenský dominikán Konštanc Adam.
Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)
Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.
Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia. (grkatpo.sk)
Dôvod Benediktovej rezignácie
Pápež v liste pred smrťou napísal, že odstúpil pre nespavosť
Emeritný pápež poslal niekoľko týždňov pred smrťou list svojmu životopiscovi Petrovi Seewaldovi, kde sa doslova píše, že „ústredným motívom rezignácie bola nespavosť, ktorá ma nepretržite sprevádza od Svetových dní mládeže v Kolíne nad Rýnom“. Tie boli v roku 2005.
Španielske úrady vyšetrujú útoky mačetou pred kostolom ako terorizmus
Pri útoku prišiel o život kostolník a najmenej štyri osoby utrpeli zranenia.
Nová poštová známka pripomenie Benedikta XVI. Vatikánska poštová a filatelistická služba pripravila špeciálnu poštovú známku pri príležitosti jedného mesiaca od úmrtia emeritného pápeža Benedikta XVI. Známka bude vydaná 31. januára 2023. (vaticannews)