Ukrajina v čase konfliktu
Kostoly sú plné, ľudia sa modlia a sú otvorenejší evanjeliu

Modliaci sa Ukrajinci. Foto TASR/AP
„Chcú sa modliť, počuť niečo, čo prináša nádej alebo útechu,“ povedal člen Ukrajinskej biblickej spoločnosti, ktorej zásoby Svätých písem sa už takmer minuli.
Spravodajská televízia CNN vo štvrtok natočila skupinku kľačiacich Ukrajincov v centre Charkova. Modlili sa za mier na Ukrajine. Podobné skupinky sa vytvárali aj počas predchádzajúcich dní.
Zástupca generálneho tajomníka Ukrajinskej biblickej spoločnosti Anatolij Rajčinec v rozhovore pre portál Eternity News upozornil, že cirkev musí slúžiť „ľuďom, ktorí majú slzy a strach“.
Ukrajinské kostoly sú plné. Ľudia sa podľa Rajčineca chcú modliť a hľadajú spoločenstvá. Noví ľudia prichádzajú do kostolov vo všetkých cirkvách, či už pravoslávnych, katolíckych, alebo rôznych ďalších. „Chcú sa modliť, počuť niečo, čo prináša nádej alebo útechu,“ povedal Rajčinec.
Skupinka Ukrajincov kľačiaca v centre Charkova, ktorá sa vo štvrtok ráno modlila sa za mier na Ukrajine. Foto – twitter.com/writerdianalee
Ukrajinci modliaci sa minulý týždeň. Foto twitter.com/walkenstein
V posledných dňoch bolo na Ukrajine badať ekumenizmus v praxi. Povedal, že predstavitelia pravoslávnej, katolíckej, protestantskej či evanjelickej cirkvi sa stretávali aj s moslimami a so židmi. „Je to zaujímavé, ako nás situácia spojila, keď stojíme pred Bohom a žiadame o to isté,“ uviedol.
Biblická spoločnosť, ktorej je Rajčinec členom, bola založená v roku 1991. Prekladá a distribuuje Sväté písma na Ukrajine. Rajčinec povedal, že denne im ľudia telefonujú s prosbou o Bibliu.
„Vytlačili sme Biblie na rok 2022 a teraz sme v druhom mesiaci roka a zásoby v našom sklade sa takmer minuli,“ uviedol. „Toto je veľká výzva!“ dodal.

Územnú celistvosť Ukrajiny podporil aj najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu.
Rajčinec zároveň pripomenul, že momentálna situácia na Ukrajine núti ľudí zamyslieť sa. „Je to naozaj dobrá príležitosť opýtať sa ľudí, čo je skutočné dôležité, aká je hlavná priorita v našom živote,“ povedal člen biblickej spoločnosti.
Rajčinec povedal aj to, že má veľmi „zmiešané pocity“, lebo sa v ňom bije pocit úzkosti z hrozby vojny a radosti z toho, ako Ukrajinci otvorili svoje srdcia Bohu.
„Nevieme, čo sa stane v najbližších hodinách,“ povedal Rajčinec v článku zverejnenom deň pred ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu. Musíme objímať „ľudí, ktorí majú strach a slzy“.
„Samozrejme, že sa modlíme a dúfame. Veríme, že Boh je hore, a vieme, že má kontrolu,“ dodal Rajčinec.
Prayer for Ukraine in my church today in #Kramatorsk#Ukraine #StopRussianAggression #PrayForUkraine pic.twitter.com/cLtygHzJzQ
— Olexiy Ladyka (@olladyka) February 20, 2022
Dnes treba vedieť
Synoda na Slovensku
Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi
Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.
„U nikoho z cirkevných predstaviteľov ani z tých katolíkov, ktorí majú určitý rešpekt v spoločnosti, nebol ani náznak podporovania Andreja Babiša alebo odporu voči Petrovi Pavlovi, ale naopak, napríklad biskup Malý alebo biskup Holub ho verejne podporili. Ja som ho podporil tiež,“ povedal teológ a kňaz Tomáš Halík pre denník Postoj. Podľa neho by cirkev mala vstúpiť do vecí, pri ktorých ide o zásadné morálne hodnoty, čo bol aj tento prípad.
Pápež vysvetlil výroky o hriechu a homosexualite
Mal som na mysli učenie, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech
František pripísal zmätočný výrok konverzačnému tónu rozhovoru.
Pápež František nebude vypovedať v súdnom procese o hospodárení Štátneho sekretariátu v kauze londýnskej nehnuteľnosti, čo sa dalo predvídať napriek tomu, že niektorí z obžalovaných by to chceli. Zrejme nebude medzi svedkov predvolaný ani štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Vyplýva to z posledných dvoch pojednávaní, ktoré sa konali v januári. Aj po 43. a 44. pojednávaní v kauze stále vyvstáva otázka, akým spôsobom a do akej miery bol o kauze informovaný pápež, o čom vypovedajú niektorí svedkovia. (aci stampa)
Za krízou rodiny je nevedomosť o manželstve, povedal pápež sudcom Rímskej róty
Medzi sudcami, ktorým Svätý Otec hovoril o tajomstve a kráse manželského zväzku, bol aj slovenský dominikán Konštanc Adam.
Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)
Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.
Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia. (grkatpo.sk)
Dôvod Benediktovej rezignácie
Pápež v liste pred smrťou napísal, že odstúpil pre nespavosť
Emeritný pápež poslal niekoľko týždňov pred smrťou list svojmu životopiscovi Petrovi Seewaldovi, kde sa doslova píše, že „ústredným motívom rezignácie bola nespavosť, ktorá ma nepretržite sprevádza od Svetových dní mládeže v Kolíne nad Rýnom“. Tie boli v roku 2005.
Španielske úrady vyšetrujú útoky mačetou pred kostolom ako terorizmus
Pri útoku prišiel o život kostolník a najmenej štyri osoby utrpeli zranenia.
Nová poštová známka pripomenie Benedikta XVI. Vatikánska poštová a filatelistická služba pripravila špeciálnu poštovú známku pri príležitosti jedného mesiaca od úmrtia emeritného pápeža Benedikta XVI. Známka bude vydaná 31. januára 2023. (vaticannews)