Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Dnes treba vedieť
08. marec 2022, 13:25

Moskovský patriarcha Kirill

Vojna sa vedie proti tým, ktorí podporujú homosexuálov, naznačil patriarcha

Vojna sa vedie proti tým, ktorí podporujú homosexuálov, naznačil patriarcha

Patriarcha Kirill. Foto – TASR/AP

Konflikt je podľa cirkvi v Moskve zásahom proti presadzovaniu modelu hriešneho života, ktorý je v rozpore s kresťanskou tradíciou.

Moskovský pravoslávny patriarcha Kirill prvýkrát priamo komentoval vojnu na Ukrajine, upozornil portál Orthodox Times. Doteraz sa patriarcha stránil priameho postoja k vojne na Ukrajine, za čo si vyslúžil kritiku.

Kirill, ktorý má úzke vzťahy s prezidentom Putinom, spojil aktuálnu vojnu na Ukrajine s témou homosexuálnej loby.

V kázni prednesenej v Katedrále Krista Spasiteľa v Moskve povedal, že aktuálne dianie v oblasti medzinárodných vzťahov nemá len politický význam. „Hovoríme o ľudskej spáse, o tom, kam sa ľudstvo dostane,“ povedal Kirill.

Odmietanie takzvaných hodnôt

Moskovský patriarcha upozornil, že na Donbase existujú už osem rokov pokusy zničiť „odmietnutie takzvaných hodnôt, ktoré dnes ponúkajú tí, ktorí si nárokujú svetovú moc“. Neskôr spresnil, že ide najmä o „gay parádu“.

Kirill povedal, že sa v súčasnosti kladú požiadavky na usporiadanie gay sprievodov, no ak ľudia alebo krajiny odmietnu tieto požiadavky a „nevstúpia do tohto sveta, stanú sa preň cudzími“.

V kázni pripomenul, že podpora gay pridu je hriechom, ktorý sa „propaguje prostredníctvom takzvaných pochodov dôstojnosti“.

Inzercia

„Toto je hriech, ktorý odsudzuje Božie Slovo – Starý aj Nový zákon. Pán, ktorý odsudzuje hriech, neodsudzuje hriešnika. Volá ho len k pokániu, ale nie preto, aby zabezpečil, že cez hriešneho človeka a jeho správanie sa hriech stane životnou normou, variáciou ľudského správania – rešpektovanou a prijateľnou,“ povedal Kirill.

Civilizácia sa skončí

Upozornil tiež, že ľudská civilizácia sa skončí, ak ľudstvo uzná, že hriech nie je porušením Božieho zákona, a „ak bude súhlasiť s tým, že hriech je jednou z možností ľudského správania“.

Sprievody gay ľudí sú podľa patriarchu navrhnuté tak, aby ľudia uznali, že „hriech je jednou z variácií ľudského správania“. Cirkevný predstaviteľ Moskvy hovorí o požiadavkách na pochody homosexuálov o „násilnom vnucovaní popierania Boha a jeho pravdy“.

Podľa Kirilla dnes ľudia nevedia odolávať a vzdorovať pomýleným hodnotám, a to najmä „zo slabosti, z hlúposti či nevedomosti“. Títo ľudia podľa neho odchádzajú na „ľavú stranu“. „A všetko, čo súvisí s ospravedlnením hriechu, ktorý odsudzuje Biblia, je dnes skúškou našej vernosti Pánovi, našej schopnosti vyznať vieru v nášho Spasiteľa,“ dodal ortodoxný patriarcha.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 5 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 6 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 13 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.