Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Tolerancia a fundamentalizmus

Kto zažil pocit dôvery v rodine, vie ustáť vo svete, ktorý je viacfarebný

O Božej tolerancii, hraniciach tolerancie aj náboženskej tolerancii a fundamentalizme hovorí profesor Miloš Lichner.

Tolerancia je hlboko prepojená s témou pokory. Tolerovať neznamená, že ja dobrý, hrdý, svätý kresťan tolerujem niekoho nesprávne správanie. Ale ja hriešny človek tolerujem iného hriešneho človek. „Toleruj, pretože aj sám si tolerovaný,“ hovorí svätý Augustín.

„Koncept tolerancie sa stáročiami vyvíjal. Podobne je to aj s inými pojmami, napríklad s pojmom fundamentalizmus, ktorý často nechápeme a používame v nesprávnom kontexte. Stáva sa akousi nálepkou na označenie niečoho, čo je pre nás neznáme,“ hovorí v Postoj TV prorektor Trnavskej univerzity, katolícky kňaz a jezuita Miloš Lichner.

„Fundamentalizmus vyplýva z istého vývojového štádia človeka, ktorý v rodine nezažíva pocit dôvery. Kto má tento pocit zažitý, dokáže sa postaviť voči svetu, ktorý je viacfarebný, a ustáť svoje hodnoty. Nebojí sa toho, že svet sa vyvíja,“ dodáva.  

Profesor Lichner sa dlhodobo venuje aj medzináboženskému dialógu. Tam sa správne pochopenie tolerancie uplatňuje v praxi.

„Keď sme si vedomí svojej identity, poznáme svoje korene, nemôžeme mať ťažkosti ísť do dialógu s inými. V mieri, pokoji, bez násilia. Tým, že verbalizujeme to spoločné i to odlišné, upevňujeme sa vo vlastnej argumentácii. A to nám chýba aj v bežnej komunikácii. Keď nemáme argumenty, prichádzajú na rad podpásové údery a emocionálne zbrane.“

Inzercia

V kontexte dobre rozvíjajúcich sa vzťahov medzi Katolíckou cirkvou a židovskou komunitou na Slovensku vniklo viacero projektov, ktoré posilňujú dialóg a spolupatričnosť.

„Už niekoľko rokov ponúkame vzdelávací cyklus Otvorené dvere. Symbolika otvorených dverí predstavuje ochotu spoznávať sa. Lebo dvere svojho domu neotvoríte niekomu, voči komu nemáte dôveru. Najčastejšie spolupráca stroskotáva práve na tom, že vy si myslíte, že my si myslíme... Ale my si to nemyslíme. Preto musíme viesť dialóg v dôvere,“ vysvetľuje profesor Lichner.

Celý rozhovor si môžete pozrieť v tomto videu:


Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.