Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. apríl 2022

Pápež na Slovensku

Stretnutie s obeťami zneužívania cirkev zamlčala. Tvrdí, že pre ich dobro

Odborníci zvolený prístup kritizujú. Vatikán pritom v minulosti o stretnutí pápežov s obeťami otvorene informoval.

Stretnutie s obeťami zneužívania cirkev zamlčala. Tvrdí, že pre ich dobro

Ilustračné foto – TASR/AP

Pápež František sa počas návštevy Slovenska stretol s obeťami sexuálneho zneužívania zo strany kňazov. Stalo sa tak v predposledný deň apoštolskej cesty (14. septembra) v priestoroch apoštolskej nunciatúry v Bratislave po návrate z Prešova a Košíc.

Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS) či Tlačové stredisko Svätej stolice vtedy ani neskôr o tejto udalosti oficiálne neinformovali.

Bližšie informácie poskytol hovorca KBS Martin Kramara až v reakcii na otázky, ktoré sme mu zaslali tento týždeň.

„Na stretnutí sa zúčastnili štyri obete zneužívania a predseda Komisie KBS pre prípady zneužívania klerikmi, košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč, ktorý stretnutie inicioval,“ uviedol Kramara.

„Trvalo približne hodinu a prebiehalo v intenzívnej osobnej atmosfére, naplnenej otcovskou starostlivosťou pápeža Františka. Svätý Otec si najprv vypočul svedectvá obetí a potom sa všetkým prihovoril. Obete prosil o odpustenie za utrpenie spôsobené klerikmi Katolíckej cirkvi a vyjadril im svoju bolesť a blízkosť. Po stretnutí sa vyjadril, že bol hlboko v srdci pohnutý,“ priblížil hovorca KBS.

O stretnutí cirkev dlho mlčala

S obeťami sexuálneho zneužívania sa počas apoštolských ciest začal súkromne stretať už Benedikt XVI., nadviazal na to aj súčasný pápež.

Po týchto stretnutiach v rôznych krajinách Tlačové stredisko Svätej stolice zvyklo vydať krátke komuniké.

„Dnes o 16.15 hod. sa Svätý Otec v priestoroch kaplnky na apoštolskej nunciatúre vo Washingtone stretol s malou skupinou obetí sexuálneho zneužívania zo strany predstaviteľov kléru. Skupinka sprevádzaná arcibiskupom Bostonu, kardinálom Seanom O’Malleym sa pomodlila so Svätým Otcom, ktorý si následne vypočul ich osobné príbehy a adresoval im slová povzbudenia a nádeje. Pápež všetkých uistil o svojej modlitbe na ich úmysly, za ich rodiny a za všetky obete sexuálneho zneužívania,“ píše sa v správe, v ktorej vatikánske tlačové stredisko 17. apríla 2008 informovalo o stretnutí Benedikta XVI. s obeťami zneužívania.

„Svätý Otec František sa dnes po obede na apoštolskej nunciatúre v Santiagu de Chile stretol s malou skupinou obetí sexuálneho zneužívania zo strany kňazov. Stretnutie malo prísne súkromný charakter. Prítomný bol len pápež a obete, nikto iný. A to preto, aby mohli porozprávať o svojom utrpení pápežovi Františkovi, ktorý ich vypočul, modlil sa a plakal s nimi,“ píše sa zasa v komuniké zo 16. januára 2018.

Na stretnutia s obeťami sa následne novinári zvykli pýtať pápeža aj počas tlačových konferencií na palube lietadla pri návrate do Ríma.

Po stretnutí na apoštolskej nunciatúre v Bratislave však žiadnu informáciu cirkev nezverejnila. „Išlo o veľmi osobné stretnutie. Z dôvodu chrániť súkromie zúčastnených na stretnutí sa v náročných logistických okolnostiach urobilo rozhodnutie hovoriť o stretnutí až neskôr, po návšteve Svätého Otca,“ zdôvodnil hovorca Kramara.

Na otázku, kto urobil toto rozhodnutie, odpovedal, že KBS.

Strohá informácia, že v Bratislave došlo k stretnutiu pápeža s obeťami, napokon zaznela až po viac ako desiatich týždňoch.

Inzercia

„Chcel by som povedať aj takto verejne, po súhlase zaangažovaných, že keď bol Svätý Otec nedávno na Slovensku, došlo ku stretnutiu Svätého Otca a niektorých obetí sexuálneho zneužívania klerikmi. Bolo to veľmi silné stretnutie,“ povedal biskup Forgáč v diskusii o sexuálnom zneužívaní maloletých, ktorú vysielala katolícka Televízia Lux koncom novembra.

O stretnutí sa koncom marca zmienil Forgáč aj v rozhovore pre denník Štandard. Ani v jednom prípade však nezazneli bližšie informácie – kedy, kde a za akých okolností sa stretnutie uskutočnilo.

Chránime seba či obete, pýta sa odborníčka

Komunikačný prístup, ktorý cirkev zvolila, bol podľa odborníčky na problematiku sexuálneho zneužívania Slávky Karkoškovej možno dobre mienený, ale nedomyslený.

„Pápež František v nadväznosti na svojich predchodcov hovorí, že so zlom a traumou sexuálneho zneužívania sa možno vyrovnať, len ak budeme o tom otvorene komunikovať. Ak v miestnej cirkvi volíme iný prístup, naznačujeme tým, aj bez toho, aby sme si to plne uvedomovali, že na otvorenú komunikáciu ešte nie sme pripravení,“ hodnotí pre Svet kresťanstva Karkošková.

Je presvedčená, že o stretnutí pápeža s obeťami bolo možné informovať aj v čase návštevy, a to bez toho, aby bola ich identita odhalená.

„Načasovanie i spôsob zverejnenia, ktorý sa napokon zvolil, vzbudil v mnohých ľuďoch zmiešané pocity a otázky. Mnohé obete a ich blízki, ale aj ľudia z pomáhajúcich profesií to mohli vnímať ako signál, že túto tému považuje slovenská cirkev za marginálnu. Mrzí ma, že takýmito signálmi, hoci neúmyselne, ale predsa reálne, prehlbujeme obetiam rany,“ hovorí odborníčka, ktorá osobne sprevádza viaceré obete zneužívania.

„Argument, že zvoleným postupom sme chceli chrániť obete, môže byť lákavým sebaklamom. Možno sme omnoho viac chceli chrániť seba. Možno máme z témy sexuálneho zneužívania detí stále strach. Na poctivú sebareflexiu totiž treba veľa odvahy,“ zamýšľa sa Karkošková.

Taliansky vatikanista Andrea Gagliarducci zo spravodajskej agentúry Catholic News Agency, ktorý sa ako akreditovaný novinár zúčastňuje na pápežských cestách, je takisto prekvapený z toho, že informácia o stretnutí s obeťami bola zverejnená až po takom dlhom čase.

Hoci osobne pokrýval aj návštevu na Slovensku, o stretnutí s obeťami zneužívania na nunciatúre v Bratislave sa dozvedel až z našich otázok.

„Rozumiem potrebe chrániť súkromie zúčastnených osôb, ale zároveň je pravdou, že v minulosti sa tento typ informácie so súhlasom dotknutých osôb poskytoval bezodkladne po stretnutí, bol to dôkaz úplnej transparentnosti vatikánskej komunikácie,“ konštatuje Gagliarducci pre Svet kresťanstva.

„Je zarážajúce, že Tlačové stredisko Svätej stolice o stretnutí neinformovalo, ako to vždy robilo, a ani ho po zverejnení tejto informácie nepotvrdilo a neuviedlo do súvislostí,“ dodáva taliansky novinár.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.